Pałac Inwalidów w Paryżu to kompleks budynków z XVII i XVIII w. Powstał jako szpital i pensjonat dla weteranów wojennych. Obecnie mieszczą się tu muzea oraz grób Napoleona Bonaparte.

Pałac Inwalidów (Les Invalides) w Paryżu to okazały kompleks budynków powstałych na polecenie króla Ludwika XIV. Został zbudowany jako miejsce opieki i odpoczynku dla weteranów. Aktualnie pełni przede wszystkim funkcje muzealne, a w Kościele Inwalidów (Dôme des Invalides) w ogromnym sarkofagu pochowany jest Napoleon Bonaparte.

Tą i inne atrakcje Paryża łatwo znajdziesz na mapie Paryża. Sprawdź także kompleksowy i darmowy przewodnik po Paryżu.

Pałac Inwalidów w Paryżu – tu znajduje się grób Napoleona Bonaparte

Decyzję o budowie kompleksu król podjął w 1670 r., a już w 1674 r. wprowadzili się do niego pierwsi weterani. Pod koniec XVII w. mieszkało ich tu już prawie 4 tys. Pałac Inwalidów nie był jednak przyjemnym hotelem i miejscem wypoczynku. Panowały tu zasady wojskowe, a mieszkańcy musieli płacić za pobyt służbą.

Obecnie część pomieszczeń zajmuje Muzeum Armii (Musée de l’Armée), które eksponuje tysiące obiektów związanych z wojskiem. Można tu podziwiać m.in. zbroje, broń, figurki żołnierzy, zabytkowe makiety fortów, miast i całych obszarów (w tym chociażby makiety miasteczek z Lazurowego Wybrzeża: Antibes i St. Tropez), a także obrazy, instrumenty i mundury wojskowe. Osobne pomieszczenia zajmują ekspozycje związane z pierwszą i drugą wojną światową.

Zgromadzone eksponaty są naprawdę ciekawe i zapewniam, że w tym muzeum każdy znajdzie coś dla siebie. Najwięcej turystów przyciąga jednak zbudowany na początku XVIII w. Kościół Inwalidów z pozłacaną kopułą. To właśnie w jego wnętrzu znajduje się imponujących rozmiarów grób Napoleona Bonaparte. Szczątki Cesarza Francuzów, zostały tu przeniesione w 1840 z wyspy św. Heleny, na której zmarł. Napoleon spoczywa w 6 trumnach tworzących ogromny sarkofag. W świątyni są także pochowani jego bracia: Józef i Hieronim, syn, a także francuscy marszałkowie.

Pałacu Inwalidów – bilety, godziny otwarcia i zwiedzanie

Pałac Inwalidów i Muzeum Armii znajdują się pomiędzy Wieżą Eiffla, a katedrą Notre Dame w Paryżu, przy Placu Inwalidów. Wejście jest możliwe od strony Sekwany oraz po przeciwnej stronie, przed Kościołem Inwalidów. Na teren kompleksu można wejść za darmo, ale odwiedzenie grobu Napoleona oraz pomieszczeń Muzeum Armii wymaga zakupu biletu (jednego na cały kompleks).

Bilet wstępu kosztuje 12 euro (10 euro zniżkowy). Można go zakupić w kasach na miejscu lub przez internet (link niżej). Na terenie obiektu znajdują się toalety, sklepiki z pamiątkami oraz punkty gastronomiczne. Na wizytę w tym miejscu warto przeznaczyć minimum dwie godziny, ale można tu ciekawie spędzić znacznie więcej czasu. Godziny otwarcia: 10 – 18 od kwietnia do końca października, 10 – 17 w pozostałych miesiącach. Nieczynne 1 stycznia i 1 maja oraz 25 grudnia. W lipcu i sierpniu kościół z grobowcem Napoleona jest czynny do godz. 19.

Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie musee-armee.fr.