Most Bir-Hakeim w Paryżu to jedna z tych niedocenianych przez turystów atrakcji miasta. A szkoda, bo most jest ciekawy architektonicznie, można stąd podziwiać Wieżę Eiffla, no i to właśnie słynny most z Incepcji.

Most Bir-Hakeim (Pont de Bir-Hakeim) w Paryżu to jeden z wielu mostów łączących oba brzegi Sekwany. Nie jest ani najstarszy, ani najładniejszy, za to z pewnością warto go zobaczyć na żywo. Dlaczego? Jest kilka powodów.

Zobacz również: przewodnik po Paryżu

Most Bir-Hakeim – most z Incepcji

Most Bir-Hakeim znajduje się pod adresem 2 Quai de Grenelle. To nie tylko konstrukcja dla samochodów – stoi na nim wiadukt, po którym jeździ linia metra nr 6. Przystanek nazwany tak samo jak most jest tuż przed nim. Budowla powstała w latach 1903 – 1905 i nosi nazwę fortu na Pustyni Libijskiej, w którym w 1942 r. Francuzi wytrwale bronili się przed Niemcami. Długotrwałą obroną pomogli Anglikom przygotować się do kolejnej bitwy. Mało kto jednak wspomina te wydarzenia stojąc na moście w Paryżu. Urzekają tam bowiem widoki na Wieżę Eiffla i piękne paryskie kamienice po drugiej stronie Sekwany.

Most oferuje bardzo ciekawy widok na Żelazną Damę. Widać ją tu otoczoną drzewami, w sąsiedztwie Sekwany oraz pływających barek. Dodatkowego uroku dodają stalowe podpory podtrzymujące wiadukt metra. To pod nimi spacerował Leonardo DiCaprio w filmie Incepcja, bo Bir-Hakeim to właśnie słynny paryski most z Incepcji.

Ostatnią atrakcją tego miejsca jest niewielka sztuczna wysepka L’île aux Cygnes, po której prowadzi trasa spacerowa na drugi most – Pont de Grenelle (a po drodze mija się jeszcze most Rouelle). Cała ta okolica tworzy przyjazne i romantyczne tło zdjęciowe, dlatego polecam ją odwiedzić. Także, jeśli miejsca w Paryżu bez turystów są tym, czego szukasz.

Opisywana budowla z pewnością nie należy do kluczowych atrakcji Paryża. Jeżeli masz mało czasu na zwiedzenie stolicy Francji, raczej trzeba sobie darować to miejsce. Mając jednak kilka dni, warto tu przyjechać lub podejść zwiedzając Wieżę Eiffla. To zaledwie kilka minut spaceru.