Prowansja to region idealny na wakacje. Znajdziesz tu wspaniałe pola lawendy, gaje oliwne, winnice i stare kamienne miasteczka. Wśród wielu możliwości trudno wybrać atrakcje Prowansji dla siebie. Co warto zobaczyć w Prowansji, by odkryć różnorodność tego regionu? Oto 5 podpowiedzi!

Prowansja jest idealnym regionem na wakacje oraz na wypoczynek wiosną i wczesną jesienią. Zimą Prowansja zapada w sen i regeneruje się przed kolejnym sezonem pełnym turystów, lawendy, wina, upałów i pysznego jedzenia. Co warto zobaczyć w Prowansji, regionie tak różnorodnym i pełnym atrakcji? Mam dla ciebie 5 propozycji!

5 pomysłów na to, co warto zobaczyć w Prowansji

Pola lawendy. To atrakcja Prowansji znana chyba wszystkim i pierwsze skojarzenie, które mamy w głowie słysząc nazwę regionu. Nic dziwnego, bo lawendowe pola w Prowansji są naprawdę wspaniałe! Lawenda kwitnie od połowy czerwca do końca lipca, a miejscami nawet do połowy sierpnia. Im wyżej leży pole, tym później kwitnie. Prowansja jest obsiana lawendą i naprawdę nietrudno natknąć się na lawendowe pola podróżując latem po regionie. Gdzie znajdziesz najładniejsze i kiedy kwitną? O tym napisałem w artykule: Prowansja – tu kwitnie lawenda.

Opactwo Senanque, Prowansja

Pola lawendy w opactwie Senanque

Stare kamienne miasteczka. Pomiędzy polami lawendy, pochowane za skałami i wzniesieniami znajdują się piękne kamienne wioski z domami pamiętającymi poprzednie wieki. Prowansalskie miasteczka mają tyle uroku i ciekawych zakamarków, że można godzinami spacerować po ich wąskich uliczkach! Wszędzie rosną kolorowe kwiaty, co kawałek odpoczywa jakiś zmęczony upałem kot, a mieszkańcy siedzą w cieniu drzew popijając pastis lub różowe wino. Takich miejsc w Prowansji jest całe mnóstwo, a wśród najbardziej popularnych warto wymienić chociażby Gordes, Roussillon, Bonnieux, Lacoste, Lourmarin i Fontaine de Vaucluse.

Saignon, miasteczko w Prowansji

Saignon, miasteczko w Prowansji

Gaje oliwne. Prowansja kojarzy się z trzema roślinami: lawendą, oliwką i winoroślą. O ile zwiedzanie lawendowych pól zapewnia niezwykłe aromaty i kolory, a także żar lejący się z nieba, o tyle gaje oliwne zapewniają chwile wytchnienia w cieniu ich srebrzysto – zielonych listków. Nie ma nic lepszego niż piknik pod wiekowym oliwnym drzewem w Prowansji! Rosną tu one pojedynczo lub na plantacjach. Każda większa winnica prowansalska ma swój gaj oliwny, który udostępnia turystom szukającym odpoczynku w cieniu drzew.

Gaj oliwny w Prowansji

Gaj oliwny w Prowansji

Winnice. Skoro mowa o winnicach – nie można zwiedzić Prowansji bez zatrzymania się w chociaż jednej winnicy i bez degustacji najlepszego trunku świata. Jak zorganizować zwiedzanie prowansalskich winnic? Wystarczy wsiąść w samochód i pojeździć po okolicy! Po drodze miniesz zapewne piękne pola lawendy i niejeden gaj oliwny, ale też wiele znaków zapraszających na bezpłatne degustacje wina. Winnice są otwarte dla turystów i częstują swoimi wyrobami. Na miejscu można poznać swoje upodobania smakowe i kupić wybrane wina. Nie ma lepszego sposobu na zakup wina, niż bezpośrednio od producenta po uprzednim skosztowaniu!

Prowansalska winnica

Prowansalska winnica

Kanion Verdon. Jest w Prowansji wiele atrakcji naturalnych, które pozwalają wypocząć na łonie natury, a nawet podziwiać dziko żyjące zwierzęta. To chociażby park Camargue, klif Cap Canaille i szczyt Mont Ventoux. Najwspanialszym naturalnym tworem w regionie (jeśli nie w Europie!) jest jednak kanion Verdon. Oferuje on tak wiele form spędzenia wolnego czasu, że nie starszy dnia, by skorzystać z chociażby kilku możliwości. Podczas zwiedzania regionu warto przeznaczyć chociaż jeden dzień, by objechać kanion Verdon i podziwiać widoki.

Kanion Verdon

Kanion Verdon

Teraz już wiesz, co warto zobaczyć w Prowansji! Oczywiście to tylko kilka propozycji. Wszystkie atrakcje i ciekawe miejsca znajdziesz w moim przewodniku: przewodnik po Prowansji. Umieściłem tam nie tylko opisy miejsc wartych zobaczenia, ale także gotowe plany zwiedzania Prowansji i mnóstwo zdjęć. Jeżeli masz jakieś pytania dot. tego wyjątkowego regionu, możesz je zadać poniżej w komentarzu (także bez logowania i zakładania konta).