Montpellier to bardzo ładne miasto w regionie Oksytania we Francji. Znajduje się tu jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. Nic więc dziwnego, że Montpellier to miasto studenckie.

Obecność studentów widać w Montpellier na każdym kroku, bo według różnych źródeł stanowią oni nawet 1/3 populacji miasta. Jednym z jego najbardziej znanych studentów był sam Nostradamus. Ale Montpellier to nie tylko uniwersytet z XII w. Jest tu kilka ciekawych atrakcji, ładna architektura oraz mnóstwo restauracji i kawiarenek.

Atrakcje Montpellier

Montpellier można zwiedzić w jeden dzień spacerując od rana do wieczora, oczywiście z przerwą na wino, ser i coś słodkiego. Wybór restauracji i knajpek jest ogromny, jak przystało na miasto studenckie. Najciekawsze atrakcje Montpellier i miejsca warte zobaczenia to na pewno:

 • Écusson – historyczne centrum miasta z pięknymi kamienicami mieszczańskimi i wąskimi średniowiecznymi uliczkami. W tym obszarze znajduje się większość opisywanych niżej atrakcji.
 • Plac Komedii (Place de la Comédie) – główny plac w mieście i miejsce spotkań. Leży bardzo blisko dworca kolejowego. W centralnej części placu stoi wielka fontanna z końca XVIII w.
 • Wieża Babote (Tour de la Babote) – dawne obserwatorium astronomiczne, z którego w 1783 r. miał skoczyć ze spadochronem Louis-Sébastien Lenormand. Tego Francuza uznaje się na pierwszą osobę, która wykonała skok ze spadochronem.
 • Katedra św. Piotra (Cathédrale Saint-Pierre) – gotycka budowla z XIV w., stoi tuż obok Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Montpellier.
 • Muzeum Anatomii – ze względu na zgromadzone eksponaty nazywane jest także muzeum horroru. Znajduje się tuż obok katedry.
 • Ogród botaniczny (Jardin des plantes) – najstarszy ogród botaniczny we Francji, założony pod koniec XVI w. w związku z zapotrzebowaniem na rośliny i zioła dla miejscowych studentów medycyny. Ogród jest tuż za katedrą i Muzeum Anatomii.
 • Muzeum Fabre (Musée Fabre) – ufundowane w pierwszej połowie XIX w. muzeum prezentuje wiele ciekawych obrazów artystów francuskich i zagranicznych. Obiekt znajduje się niedaleko Placu Komedii i jest jedną z ważniejszych atrakcji miasta.
 • Akwedukt Saint-Clément (Saint-Clément aqueduct) – budowla z połowy XVIII w., która zwiększyła dostawy wody pitnej do miasta. Można ją podziwiać z parku Jardin de Peyrou.
 • Łuk Triumfalny Porte du Peyrou (Arc de Triomphe) – zbudowany pod koniec XVII w. w miejscu dawnej bramy do miasta. Stoi tuż przed wejściem do parku opisanego wyżej.
 • Antygona – postmodernistyczna dzielnica mieszkaniowa, handlowa i usługowa leżąca nad rzeką Lez. Obszar ten został zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Ricardo Bofill pod koniec XX w.

Wszystkie te atrakcje zaznaczyłem na mapie:

W Montpellier jeżdżą kolorowe tramwaje, które ułatwiają poruszanie się po mieście. Bilet można kupić w automacie na przystanku.

Co warto zobaczyć w okolicy Montpellier?

Mając do dyspozycji cały weekend w Montpellier, można zobaczyć kilka ciekawych miejsc w okolicy. Są to między innymi:

 • Carcassonne – średniowieczne miasteczko otoczone murami;
 • Grotte des Demoiselles – ogromna jaskinia;
 • wiadukt Millau – najwyższy wiadukt w Europie;
 • Sète – miasteczko nazywane Wenecją Langwedocji;
 • Nimes – miasto z licznymi pamiątkami po Rzymianach;
 • Arles – prowansalskie miasteczko z rzymską areną. Tu żył i tworzył Vincent van Gogh;
 • Aigues-Mortes – zbudowane niemalże na planie prostokąta niewielkie miasteczko otoczone wysokim murem. Dawniej był to jedyny śródziemnomorski port Francji.

Do zwiedzenia tych miejsc potrzebny jest samochód, bo leżą w mniejszej lub większej odległości od Montpellier. Jeżeli chcesz wypożyczyć pojazd, sprawdź wyszukiwarkę najlepszych ofert wynajmu samochodów.

Noclegi w Montpellier

Noclegi w Montpellier oferują hotele i prywatne osoby. Baza noclegowa jest rozbudowana, jak przystało na miasto studenckie. Drugim powodem dużej oferty jest bliskość Morza Śródziemnego (zaledwie kilka kilometrów). Jeżeli interesują cię hotele w Montpellier, sprawdź te propozycje z serwisu Booking. Polecam także serwis Airbnb, w którym znajdziesz noclegi u osób prywatnych (pokoje i całe apartamenty). Możesz otrzymać dużą zniżkę na pierwszy nocleg korzystając z tego linka.

Podczas naszego pobytu w mieście spaliśmy w apartamencie, który możemy polecić: Havre de paix à proximité du centre-ville.

Jak dojechać do Montpellier?

Do miasta można dojechać np. z Marsylii. Podróż samochodem zajmie ok. 2 godz. (173 km). Nieco krócej trwa podróż pociągiem regionalnym TER (1h36). Jadąc samochodem z Nicei do Montpellier trzeba pokonać 330 km autostradą, co zajmuje ok. 3,5 h. Pociągiem z Nicei trzeba najpierw dojechać do Marsylii i tam się przesiąść. Cała podróż (TER) zajmuje nawet 5 h.