Carcassonne to wspaniała średniowieczna fortyfikacja, którą Francuzi chcieli rozebrać. Zamek i miasteczko otoczone podwójnym murem należą do najważniejszych atrakcji Francji.

Carcassonne leży w regionie Oksytania, między Montpellier, a Tuluzą. To wyjątkowo ufortyfikowane miasteczko jest prawdziwą twierdzą, którą odwiedza nawet 3 mln turystów rocznie. Nic dziwnego, bo wysokie mury i barbakany, wąskie uliczki i kamienne domy w Carcassonne robią wrażenie na wszystkich turystach.

Carcassonne to również popularna gra planszowa. Warto w nią zagrać przed odwiedzeniem miasteczka!

Turyści zwiedzają przede wszystkim starą część miasta, która nazywa się Cité i jest otoczona murami. Kawałek dalej znajduje się nowsza część, nazywana Dolnym Miastem (La Ville Basse). Prowadzi do niej kilka mostów nad rzeką Aude.

Atrakcje Carcassonne

Atrakcje Carcassonne to jego bogata historia i oczywiście podwójne mury miejskie z basztami. Już stojąc przed główną bramą wejściową ma się wrażenie, że w magiczny sposób zostaliśmy przeniesieni do czasów średniowiecza. Co prawda nie ma tu już żebraków na ulicach, rzemieślników w pracowniach i obwoźnych handlarzy. Zamiast tego jest mnóstwo turystów, sklepów z pamiątkami i oczywiście restauracji.

Spacerując po tej ogromnej średniowiecznej twierdzy trudno sobie wyobrazić, że możemy ją podziwiać dzięki zawziętości kilku osób. Kiedy miasto znalazło się w granicach Francji, straciło znaczenie militarne, a o mury obronne przestano dbać. Z czasem zniszczyły się tak bardzo, że wydano decyzję o ich rozbiórce. Stanowczy sprzeciw miejskich władz doprowadził na szczęście do ogromnej renowacji. Dzisiejsze miasto to w większości efekt starannej odbudowy z XIX w.

Carcassonne, Francja

Carcassonne, Francja

Spacerując po miasteczku dotrzemy w końcu do jego dwóch cennych zabytków: zamku (Château Comtal, XIII w.) oraz bazyliki (Basilique Saint-Nazaire, XI – XIV w.). Całość wpisana oczywiście na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Wejście za mury miasta jest bezpłatne, podobnie jak zwiedzanie wnętrza bazyliki. 9 euro zapłacić trzeba za zwiedzanie zamku, ale dzięki temu wejdziemy także na mury obronne, z których można podziwiać Carcassonne i okolicę. Dodatkowe informacje, w tym godziny otwarcia i bilety zniżkowe można znaleźć na stronie remparts-carcassonne.fr.

Zwiedzanie Carcassonne – informacje praktyczne

Na sam spacer po miasteczku i dookoła murów obronnych warto przeznaczyć minimum godzinę. Drugą trzeba zarezerwować na zwiedzanie zamku. Na pewno jednak warto spędzić tu minimum pół dnia, bo zdecydowanie jest co robić i podziwiać.

Parkingi dla samochodów znajdują się niemalże dookoła Cité i są oczywiście płatne. Warto wiedzieć, że wstęp do zamku jest za darmo w pierwszą niedzielę miesiąca od listopada do marca włącznie.