Wiadukt Millau to najwyższa tego typu budowla w Europie. Zbudowany w zaledwie 3 lata pozwala dojechać autostradą A75 z Paryża w okolice Montpellier, a dalej aż do Barcelony.

Wiadukt Millau (Viaduc de Millau) stojący we Francji to ogromna konstrukcja, wyższa od Wieży Eiffla i słynnego mostu Golden Gate w San Francisco. Zbudowano go w zaledwie 3 lata, chociaż cały projekt trwał aż 14 lat. Codziennie przez wiadukt przejeżdża nawet 25 tys. samochodów, chociaż ta przyjemność całkiem sporo kosztuje. Wiadukt jest nie tylko przeprawą dla zmotoryzowanych. To także atrakcja turystyczna, którą można podziwiać z punktu widokowego.

Wiadukt Millau najwyższy w Europie

Wiadukt ukończono w 2004 r. po 3 latach budowy. Za projekt odpowiada biuro Foster and Partners sławnego architekta Normana Fostera (zaprojektował on m.in. biurowiec Metropolitan w Warszawie). Wiadukt ma prawie 2,5 km długości (2460 m) i pozwala pokonać dolinę rzeki Tarn w Oksytanii. W najwyższym punkcie wiadukt ma 342 m, a wysokość od rzeki do jezdni to 270 m. Czyni to Wiadukt Millau najwyższym wiaduktem Europy.

Budowa wiaduktu kosztowała 394 mln euro, a wytrzymałość konstrukcji przewidziano na 120 lat. Całość składa się z 7 filarów różnej wysokości, jezdni wiszącej na stalowych linach i masztów, do których je zamocowano.

Po północnej stronie wiaduktu znajduje się duży bezpłatny parking z infrastrukturą dla podróżnych, informacją turystyczną, sklepikiem oraz punktem gastronomicznym. Tam również można poznać szczegóły budowy i funkcjonowania wiaduktu oraz wyruszyć na krótki spacer do punktu widokowego. Co ciekawe, dawniej w tym miejscu była farma (Ferme de Brocuéjouls), której budynki zaadaptowano na potrzeby obsługi ruchu turystycznego.

Przejazd przez Wiadukt Millau – ceny i informacje praktyczne

Wiadukt Millau najlepiej zwiedzić przy okazji wizyty w Montpellier. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością dojazdu samochodem (100 km, nieco ponad 1 h jazdy). Zjazd na parking z biurem informacji turystycznej i punktem widokowym jest dobrze oznaczony.

Przejazd przez wiadukt jest płatny i kosztuje całkiem sporo. Jadąc samochodem osobowym latem należy zapłacić 10,80 euro, a w pozostałym okresie roku 8,60 euro. To koszt w jedną stronę, dlatego chcąc po zwiedzeniu wiaduktu wrócić, należy znowu opłacić przejazd. Płatności dokonuje się standardowo jak na autostradach we Francji – korzystając z bramek na drodze.

Szczegółowy cennik jest dostępny na stronie leviaducdemillau.com.