Centrum Pompidou to muzeum sztuki współczesnej w Paryżu. Turystów przyciąga nie tylko zgromadzona kolekcja, ale również nieco abstrakcyjna bryła budynku.

Centrum Pompidou (Centre Pompidou) to muzeum sztuki współczesnej oraz główna biblioteka publiczna Paryża. Turyści odwiedzają to miejsce z trzech powodów, do których należą: zgromadzona kolekcja, oryginalna bryła budynku oraz doskonały widok na miasto.

Tę i inne atrakcje stolicy Francji znajdziesz na mapie Paryża.

Centrum Pompidou nie tylko dla koneserów

Centrum Pompidou powstało w latach 1971 – 1977 na polecenie ówczesnego prezydenta Francji Georgesa Pompidou. Jego ambicją było umiejscowienie Paryża na światowej mapie sztuki współczesnej i odciągnięcie uwagi od modnego wtedy w tym temacie Nowego Jorku. Udało się to osiągnąć chociażby bryłą budynku. W celu zmaksymalizowania powierzchni wystawienniczej w środku, wszystkie instalacje poprowadzone są na zewnątrz w dobrze wyeksponowanych rurach. Każda instalacja ma inny kolor (np. żółte to elektryka, a zielony to woda). Na zewnątrz zlokalizowane są także główne ciągi komunikacyjne. Wszystko to sprawia, że budynek wygląda trochę jak instalacje rafineryjne i taką też ma potoczną nazwę – Rafineria.

Wewnątrz poza biblioteką znajdują się oczywiście dzieła sztuki. Osobiście nie jestem miłośnikiem sztuki współczesnej, ale takie nazwiska jak Kandinsky, Klein, Pollock, Dali, Picasso, Cocteau, Godard czy Warhol potrafią przyciągnąć nawet turystów niemających obeznania w sztuce. I tak się dzieje, bo muzeum odwiedziło przez tylko pierwsze dwie dekady od otwarcia 145 milionów gości!

Centrum Pompidou jest czynne codziennie z wyjątkiem wtorków, w godz. 11 – 22, a w czwartki do 23 (część wystawy). Bilet wstępu kosztuje 14 euro. Są też bilety zniżkowe oraz bilet umożliwiający tylko podziwianie panoramy miasta (3 euro). W pierwszą niedzielę każdego miesiąca wejście jest bezpłatne. Najlepszy dojazd to linia metra nr 11 i stacja Rambuteau, ale muzeum leży niecały kilometr od katedry Notre-Dame, więc można się kawałek przejść. Przed budynkiem znajduje się wybrukowany Place Georges Pompidou, gdzie można usiąść na ziemi i odpocząć z widokiem na ten przedziwny obiekt.

Strona internetowa: centrepompidou.fr