Most Golden Gate to ikona San Francisco i jedna z głównych atrakcji miasta. Jaka jest opłata za przejazd przez most Golden Gate i gdzie są najlepsze punkty widokowe? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

Most Golden Gate (Golden Gate Bridge) to jedna z najważniejszych atrakcji San Francisco i symbol miasta. Jest ogromny więc widać go z wielu miejsc. Bezpłatne punkty widokowe na Golden Gate dostępne są po obu stronach mostu. Możesz go także zobaczyć z bliska spacerując na drugi brzeg lub przejechać samochodem (pamiętaj tylko, że obowiązują opłaty za przejazd przez Golden Gate).

Most Golden Gate ikoną San Francisco

Najsłynniejszy most w San Francisco otwarto w maju 1937 r. po budowie trwającej od 1933 r. Projektantem był Joseph Strauss, którego pomnik stoi przy wjeździe od strony południowej. Most ma 2,7 km długości, a jezdnia wisi na stalowych linach wspieranych przez dwa wysokie na 218 m filary. Przetrwał już kilka trzęsień ziemi, a wiejące w tym miejscu wiatry mogą rozbujać jezdnię w centralnej części budowli na aż 8 metrów w lewo lub prawo.

Golden Gate swoją nazwę zawdzięcza cieśninie, której brzegi łączy. Obiekt zaprojektowano pamiętając o niszczącej sile natury, ale jego projektanci zignorowali możliwości człowieka. Z mostu skaczą samobójcy, których od otwarcia w 1937 r. naliczono między 1300, a 2000. Problemu nie rozwiązały wiszące wzdłuż trasy informacje o możliwości uzyskania pomocy psychologicznej, dlatego rozwieszane są siatki mające utrudnić skok.

Zwiedzanie Golden Gate

Zwiedzanie Golden Gate jest możliwe na kilka sposobów. Konstrukcję można podziwiać od strony północnej i południowej, bo punkty widokowe na most Golden Gate są po obu stronach. Najpopularniejszym jest Battery Spencer, skąd można zobaczyć most z góry i z bliska. Niemalże na sam szczyt wzniesienia dojeżdża autobus 76X z San Francisco, ale można tu również przyjechać samochodem. Nie polecam tego jednak, z dwóch powodów. Po pierwsze ludzi i aut jest tyle, że nie ma gdzie zaparkować. Po drugie, przyjazd autobusem miejskim pozwoli na pieszy powrót na drugą stronę, spacerując po moście. Jeżeli jednak skorzystasz z auta to warto wiedzieć, że większy parking znajduje się nieco niżej, przy Golden Gate Bridge Vista Point. To kolejny punkt widokowy, ale znajduje się on na wysokości jezdni.

Spacer po moście Golden Gate jest przeżyciem niezapomnianym. Co kawałek mija się wielkie stalowe liny, na których wisi jezdnia. Są też znaki zniechęcające do odebrania sobie życia w tym miejscu, jest silny wiatr od strony oceanu i oczywiście wspaniałe widoki. Można stąd podziwiać więzienie Alcatraz i wieżowce miasta w oddali. Po drugiej stronie znajdziesz sklepik z pamiątkami, kawiarnię i ciekawostki inżynieryjne związane z mostem. Stąd też można wrócić autobusem do centrum, ale można również dotrzeć tam pieszo spacerując brzegiem zatoki.

Inne polecane punkty widokowe na Golden Gate to Battery Wagner, Battery Kirby, Battery Cavallo i szczyt Hawk Hill po stronie północnej. Z kolei od południa można jeszcze udać się w okolice Marshall’s Beach czy Crissy Field. Widok na most zapewnia też Coit Tower.

Opłata za przejazd przez most Golden Gate

Jeżeli zdecydujesz się na przejazd samochodem przez most Golden Gate, pamiętaj o konieczności zapłaty. Taka przyjemność kosztuje $7 lub $8 za samochód osobowy lub motor, w zależności od sposobu płatności. Jeżeli planujesz przejechać przez most turystycznie, to najlepszą opcją będzie zapewne płatność online na stronie bayareafastrak.org. Wystarczy podać dane karty kredytowej i samochodu oraz zakres dat, między którymi planujesz przejazd. Pamiętaj, że na moście Golden Gate nie ma bramek płatniczych, w których można zapłacić za przejazd!

Wynajmując auto możesz także z góry opłacić wszystkie możliwe przejazdy w okolicy, ale wypożyczalnia dolicza do tego swoją prowizję. Autostrady w regionie są darmowe (poza specjalnymi pasami), płatne są mosty. Można jednak tak zaplanować podróż, by nie narazić się na opłaty. Ostatecznie istnieje też możliwość, by zapłacić w ciągu 48 h od przejechania płatnym pasem lub mostem. Jeżeli zupełnie zignorujesz kwestię płatności za przejazdy, a skorzystasz z mostów lub pasów oznaczonych jako FasTrak, Express Lanes lub Carpool, twoja wypożyczalnia otrzyma informację o konieczności uiszczenia opłat wraz z mandatami. Doliczy też swoje prowizje za obsługę i całość ściągnie z twojej karty kredytowej.