San Francisco to jedno z ważniejszych miast Kalifornii i miejsce narodzenia ruchu hippisowskiego. Każdy zna dwie najciekawsze atrakcje miasta: most Golden Gate i więzienie Alcatraz. W tym artykule podpowiadam, jak zaplanować zwiedzanie San Francisco.

San Francisco to miasto w stanie Kalifornia, o którym słyszał chyba każdy. To tu znajduje się najsłynniejsze więzienie świata – Alcatraz oraz równie znany most Golden Gate. Tu również po ulicach kursują tramwaje linowe cable car. Atrakcje miasta i jego ciekawe położenie sprawiają, że zdecydowanie warto odwiedzić San Francisco podczas pobytu w Kalifornii. Polecam na to przeznaczyć minimum dwa dni.

San Francisco – miasto brzydkich budynków?

San Francisco to miasto dość brzydkie architektonicznie. Na moją ocenę ma oczywiście wpływ fakt, że sam żyję we Francji w otoczeniu wspaniale zdobionych kamienic. W SF wzdłuż ulic stoją domy tak różne i do siebie nie pasujące, że trudno jest wypatrzeć wśród nich perełki architektury. Na szczęście jednak takie się tam znajdują, jak chociażby słynne Painted Ladies, czy ciekawe i nowoczesne wieżowce w centrum miasta.

Za powstanie San Francisco uznaje się rok 1776, w którym to Hiszpanie założyli tu misję św. Franciszka z Asyżu.

Na pewno na wygląd miasta miało wpływ wielkie trzęsienie ziemi i późniejszy pożar z roku 1906, które niemalże doszczętnie zniszczyły San Francisco. Miasto odbudowano, a dzisiaj jest jednym z najdroższych miejsc do życia w Stanach Zjednoczonych. Zanim do tego doszło, SF przeżyło m.in. okres gorączki złota, powstanie ruchu hippisowskiego, walkę o prawa społeczności LGBT oraz początki ery komputerów rozwijanych do dzisiaj w pobliskiej Dolinie Krzemowej.

Atrakcje San Francisco

Bez względu na to, jak oceniamy architekturę miasta, warto jest poznać jego atrakcje. A tych zdecydowanie nie brakuje. Zresztą już samo położenie SF jest atrakcyjne, leży bowiem na półwyspie otoczonym z 3 stron wodami. Z jednej jest to Pacyfik, z drugiej cieśnina Golden Gate, a z trzeciej zatoka San Francisco.

Atrakcje San Francisco, które warto poznać:

  • Most Golden Gate, czyli chyba najsłynniejszy most na świecie i jedna z ikon SF. Warto go zobaczyć z jednego z kilku punktów widokowych, a potem przejść całego pieszo. Widoki i wrażenia będą niezapomniane!
  • Więzienie Alcatraz, to kolejna ikona miasta. Nie ma na świecie drugiego tak znanego. Alcatraz jest już nieczynne, ale udostępniono je do zwiedzania. Zdecydowanie warto popłynąć na niewielką wyspę, by je zobaczyć. Koniecznie słuchając audio przewodnika, który jest niesamowicie zrealizowany!
  • Kamienice Painted Ladies, czyli kolorowe domy w stylu wiktoriańskim. Jest ich całkiem sporo w San Francisco, ale te najsłynniejsze znajdziesz przy Alamo Square Park. Są znane przede wszystkim z czołówki serialu Pełna Chata, a poza tym świetnie prezentują się na zdjęciach, bo za nimi rozpościera się panorama na całe miasto. Najlepiej odwiedzić je po lunchu, kiedy są idealnie oświetlone światłem słonecznym.
  • Wieża widokowa Coit Tower – to świetne miejsce, by z góry zobaczyć całe miasto. Wybudowana w 1933 r. wysoka na 64 m wieża pozwala podziwiać m.in. wybrzeże, most Golden Gate i dzielnicę finansową. Wewnętrzne ściany obiektu pokrywają ciekawe freski, które również warto zobaczyć. Wieża została zbudowana za prywatne pieniądze Lillie Hitchcock Coit, która chciała w ten sposób upiększyć swoje ukochane miasto. Coit Tower znajduje się w dzielnicy Telegraph Hill i jest widoczna z wielu miejsc w mieście. Najlepiej dotrzeć do niej pieszo, chociaż na wzgórzu jest niewielki parking dla samochodów. W sezonie turystycznym jest jednak zawsze przepełniony, a droga na szczyt zakorkowana. Wjazd na górę Coit Tower kosztuje $9. Wieża jest czynna od 10 do 18 od kwietnia do końca października i od 10 do 17 w pozostałych miesiącach. Na wizytę trzeba przeznaczyć niecałą godzinę. Są tu toalety i sklepik z pamiątkami.
  • Zakręcony odcinek Lombard Street. Zaledwie 1,2 km od Coit Tower znajduje się inna atrakcja miasta. To serpentynowy odcinek ulicy Lombard Street – miejsce ciekawe, ale trudne do sfotografowania. Warto jednak pamiętać, że droga z Coit Tower prowadzi najpierw 79 m w dół, a potem 47 m pod górę (wg map Google), bo obie atrakcje leżą na innych wzgórzach. Swój kształt ten fragment Lombard Street zawdzięcza wzniesieniu Russian Hill, przez które biegnie. Podjazd był zbyt stromy, dlatego zdecydowano się stworzyć 8 ostrych zakrętów.
  • Fisherman’s Wharf. Ta popularna atrakcja jest starą dzielnicą rybaków. A w zasadzie była, bo teraz to prawdziwie turystyczne miejsce. Mnóstwo tu restauracji serwujących ryby i owoce morza, sklepów z pamiątkami i odzieżą. Można tu także znaleźć kilka ciekawych muzeów, jak chociażby Musée Mécanique, w którym stoją np. stare automaty do gier. Tuż obok cumuje zabytkowa łódź podwodna USS Pampanito i okręt SS Jeremiah O’Brien.
  • Pier 39 – to bardzo popularne molo w San Francisco i w zasadzie przedłużenie Fisherman’s Wharf. Jest zabudowane sklepami z pamiątkami i odzieżą, restauracjami oraz kawiarniami. Tuż przy wejściu znajduje się oceanarium, a na końcu można podziwiać wygrzewające się w słońcu uchatki kalifornijskie znane też jako lwy morskie. Niedaleko Pier 39 znajduje się Pier 33, z którego odpływają promy na wyspę Alcatraz. W ten rejon można dojechać zabytkowym tramwajem linii F Market.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje San Francisco. Jest jeszcze dzielnica finansowa z wieżowcami, dzielnica gejowska Castro znana z filmu Obywatel Milk, dzielnica chińska, japońska i włoska oraz liczne parki i okolice Mission Dolores, gdzie miasto powstało. Warto również pospacerować w okolicy pałacu sztuk pięknych (Palace of Fine Arts) w Marina District oraz zobaczyć młode Sekwoje w Golden Gate Park.

Transport publiczny w San Francisco

San Francisco to jedno z niewielu dużych miast Kalifornii z dobrze rozwiniętym transportem publicznym. Kursują tu autobusy miejskie, jest metro i oczywiście słynne zabytkowe cable car oraz historyczne linie tramwajowe. To wszystko składa się na całkiem dobrze zorganizowaną komunikację publiczną, dlatego po mieście można przemieszczać się bez samochodu.

Bilety na transport publiczny można kupić na kilka sposobów: wrzucając pieniądze do specjalnej skrzynki w pojeździe (przy kierowcy), korzystając z karty Clipper Card lub aplikacji MuniMobile. Ta ostatnia umożliwia łatwy zakup różnych biletów bezpośrednio w telefonie i właśnie ten sposób polecam najbardziej. Szczegóły i linki do aplikacji znajdziesz na stronie sfmta.com. Tutaj dodam tylko, że pojedynczy bilet na przejazd bez zniżki kosztuje $2.50, bilet ważny do końca dnia kosztuje $5 (bez cable car), a bilet na jeden kurs cable car kosztuje $7.

Moim zdaniem opłaca się kupić bilet dzienny na cały transport, łącznie z cable car. Kosztuje on $12. Jeżeli planujesz jeździć po San Francisco przez 3 dni, warto rozważyć zakup biletu na ten okres za $29. Z kolei bilet na 7 dni kosztuje $39. O transporcie publicznym napisałem więcej w artykule Cable car w San Francisco i transport publiczny.

Hotele w San Francisco i inne noclegi

Niestety hotele w San Francisco są drogie. Także te o niskim standardzie i kiepskiej lokalizacji. Zaplanować tani i znośny noclegi w San Francisco to chyba największy wysiłek, jaki trzeba podjąć planując pobyt w Kalifornii. 100 dolarów za noc w hotelu, który swoje najlepsze lata miał dawno temu może być i tak niską ceną.

Listę polecanych noclegów znajdziesz w artykule: Hotele w San Francisco. Możesz też samodzielnie wyszukać hotele w serwisie Booking. Jeżeli zrobisz rezerwację korzystając z tego linka, zapłacisz tyle samo co zwykle, ale ja otrzymam drobną prowizję za polecenie. To pozwala mi tworzyć kolejne artykuły do przewodnika. Dziękuję za wsparcie!