Calanques to skaliste wybrzeże między Marsylią, a Cassis znane ze swojej nierównej linii brzegowej. Znajdziesz tam niewielkie doliny wypełnione lazurową wodą i małe dzikie plaże. Śródziemnomorskie fiordy można zwiedzać statkiem wycieczkowym lub wędrując po nich.

Calanques nazywane także śródziemnomorskimi fiordami to skaliste wybrzeże między Marsylią, a Cassis. Większość tego obszaru stanowi park narodowy (Parc National des Calanques), a same calanques są bardzo popularną atrakcją Lazurowego Wybrzeża. Są to doliny wyżłobione w wapiennych skałach i zalane morską wodą. Na końcach niektórych z nich utworzyły się plaże dostępne tylko dla wędrowców lub posiadaczy łódek. Na większość calanques nie można bowiem dojechać drogą kołową, bo takowej nie ma.

Tak calanques wyglądają na filmie:

Wszystkie większe calanques mają swoje nazwy. Do ciekawszych dolin należą Calanque d’En-vau, Calanque de Sormiou i Calanque de Morgiou. W skałach tego ostatniego odkryto w 1985 r. jaskinię nazwaną imieniem odkrywcy – Jaskinią Cosquera. W jej wnętrzu znaleziono malowidła naścienne, m.in. obrysy ludzkich rąk datowane na ok. 27 tys. lat wstecz! Najciekawszy jest jednak fakt, że jedyne wejście do jaskini to wąski tunel, którego początek znajduje się 37 m pod poziomem wody. To dowód na to, że na przestrzeni dziejów poziom mórz znacząco się podniósł.

Calanques – zwiedzanie z wody i z lądu

Zwiedzanie calanques jest możliwe na różne sposoby:

  • Statek wycieczkowy z Cassis. Z portu w Cassis odpływa co chwilę mnóstwo stateczków wycieczkowych. Wystarczy wybrać liczbę dolin do zobaczenia i zapłacić odpowiednią cenę: 3 fiordy za 16 euro (dzieci 9,50 euro, rejs 45 min), 5 fiordów za 19,50 euro (dzieci 13,50 euro, rejs 65 min), 8 fiordów za 23 euro (dzieci 17 euro, rejs 90 min) i 9 fiordów za 28 euro (dzieci 19 euro, rejs 2 h). Zwiedzanie statkiem z Cassis to najpopularniejszy sposób na zobaczenie śródziemnomorskich fiordów.
  • Statek wycieczkowy z Marsylii. Odpływają ze Starego Portu. Osobiście jednak uważam, że ta podróż jest zbyt długa i dość męcząca, bo statek jest głośny.
  • Piesza wędrówka. Szlaki wędrowne po calanques nie są najprostsze, ale zapewniają niezapomniane wrażenia i najładniejsze widoki na doliny. Zobacz jeden z nich: Wędrówka z Cassis do Calanque Port Pin.
  • Kajaki. Wypożyczalnię znajdziesz w okolicach portu w Cassis. Ceny i dodatkowe informacje na stronie cassis-kayak.com.
  • Pociąg turystyczny na kołach z Cassis. Wyrusza z portu blisko informacji turystycznej i dojeżdża do Calanque de Port-Miou. Bilet kosztuje 8 euro dla dorosłych i 3 euro dla dzieci w wieku 6 – 12 lat. Po drodze zwiedza się także Cassis.

Bez względu na sposób zwiedzania, warto chociaż raz zobaczyć te piękne okolice. Zostaw komentarz poniżej, jeżeli już widziałeś tę atrakcję!