Stary Port w Marsylii

//Stary Port w Marsylii

Stary Port w Marsylii i jego okolice stanowią centrum tego wielkiego miasta. Tu znajdziesz większość atrakcji wartych odwiedzenia oraz zjesz smaczne dania. Jeżeli słyszałeś, że w Marsylii jest niebezpieczne, właśnie tu nie doświadczysz problemów.

Stary Port w Marsylii (Vieux-Port de Marseille) jest centrum turystycznym tego drugiego największego miasta Francji. Tu znajduje się aż 21 atrakcji, restauracje, w których zjesz lokalne dania oraz hotele, w których warto się zatrzymać. Jeżeli Marsylia jest w twoich wakacyjnych planach (a powinna być!) to właśnie tu zacznij swoją przygodę z miastem.

Jeszcze w 2011 r. Stary Port w Marsylii był obszarem zaniedbanym i stosunkowo niebezpiecznym. Impulsem do zakrojonej na dużą skalę rewitalizacji było przyznanie miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2009 r., którą Marsylia została w 2013 r. Właśnie wtedy zakończono roczne prace renowacyjne. Wydano 45 mln euro, a efekty możemy podziwiać dzisiaj.

Głównym efektem prac było oddanie przestrzeni turystom i mieszkańcom, którzy mogą poruszać się po okolicy portu bez przeszkód. Ruch kołowy nadal odbywa się dookoła portu, a także w tunelu pod nim, ale został skutecznie oddzielony od pieszego. Niestety okolica nie jest zacieniona, a w całym porcie rośnie tylko jedno drzewo, dlatego latem nie ma się gdzie skryć przed upałem. Jedyne miejsce zapewniające cień to wielki lustrzany dach w północnej części portu, tuż przy wyjściu ze stacji metra Vieux Port. Tuż obok znajduje się przystań, z której odpływają statki rejsowe na wyspę If, na której stoi zamek If, jedna z okolicznych atrakcji.

Stary Port w Marsylii – trzy strony świata

Stary Port w Marsylii warto obejść z każdej strony, bo wszędzie kryją się ciekawe rzeczy do odwiedzenia. Na północy to właśnie wspomniany lustrzany dach, ale także La Canebière, czyli główna ulica handlowa miasta. Kiedy budowano pobliskie Centre Bourse (centrum handlowe), odkryto tam ślady dawnego portu, czyli był on dłuższy niż dzisiaj. Uwagę przyciąga także biała fasada kościoła św. Ferreola (Église Saint-Ferréol les Augustins), który skrócono w XIX w. z powodu budowy drogi w tym miejscu. Przed wiekami kościół należał do Templariuszy, a w drugiej połowie XIV w. trafił do zakonu Augustianów.

Po zachodniej stronie portu, na wzgórzu stoi z kolei bazylika Notre Dame de la Garde, obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek do Marsylii. Bliżej, ale po tej samej stronie są z kolei ciekawe place z kawiarniami i restauracjami. Można tam również znaleźć tani hotel w Marsylii. W pobliżu jest także opactwo św. Wiktora – jedno z najstarszych miejsc kultu religijnego w Europie, a nieco dalej fort św. Mikołaja i Pałac Pharo zbudowany dla Napoleona III w połowie XIX w. (ale Napoleon nigdy w nim nie zamieszkał). Z okolic pałacu roztacza się wspaniały widok na wejście do portu oraz muzeum MuCEM i Fort św. Jana leżące po stronie wschodniej.

Ta część portu to z kolei wspomniane już i opisane na blogu MuCEM oraz Stare Miasto w Marsylii opanowane dzisiaj przez artystów i producentów słynnego mydła. W pobliżu stoi też monumentalna katedra la Major oraz dawny przytułek, a dzisiaj muzea – La Vieille Charite. Warto także zobaczyć zabytkowy budynek ratusza stojący w pierwszym rzędzie kamienic po tej stronie portu. W jego pobliżu rośnie właśnie to jedyne drzewo w okolicy, o którym wspominałem wcześniej. Sam ratusz pochodzi z połowy XVII w. i – co ciekawe, nie ma w nim schodów łączących dwa poziomy budynku. Znajdują się w drugim obiekcie połączonym z ratuszem. Podobno król Ludwik XIV dał w ten sposób do zrozumienia mieszkańcom, że władza lokalna (parter) jest wyraźnie oddzielona od królewskiej (piętro). W pobliżu ratusza znajdują się 2 najstarsze budynki Marsylii. To Hôtel de Cabre oraz Maison Diamantée, oba z XVI w.

Zapewniam, że na zobaczenie wszystkich atrakcji Starego Portu w Marsylii nie wystarczy jednego dnia. Opisałem zaledwie kilka z 21 atrakcji dostępnych w okolicy portu!

Stary Port w Marsylii  i jego najważniejsze atrakcje:


Uważasz, że Marsylia to miasto warte odwiedzenia czy nie lubisz tego wielokulturowego miejsca? Zostaw komentarz poniżej!

2019-01-25T08:45:09+00:00By |Categories: atrakcje Lazurowego Wybrzeża|Tags: |
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!