Metro, tramwaje i autobusy w Marsylii

//Metro, tramwaje i autobusy w Marsylii

Komunikacja publiczna w Marsylii jest dobrze zorganizowana i łatwa w użyciu. Do dyspozycji są autobusy miejskie, metro oraz tramwaje. Na wszystko obowiązuje jeden wspólny bilet, który można kupić na kilka sposobów.

Autobusy i metro w Marsylii oraz tramwaje pozwalają łatwo przemieszczać się po wszystkich dzielnicach miasta. Co prawda główna strefa turystyczna jest zlokalizowana wokół Starego Portu w Marsylii, nie trzeba więc często korzystać z komunikacji publicznej. Żeby jednak dotrzeć np. do Pałacu Longchamp lub budynku Corbusiera Unite d’Habitation, warto skorzystać z transportu miejskiego. Podobnie w przypadku zdobycia wzgórza la Garde, na którym stoi bazylika Notre Dame de la Garde.

Komunikacja publiczna w Marsylii – autobusy, metro i tramwaje

W Marsylii funkcjonują dwie linie metra, niebieska (M1) i czerwona (M2). Pierwsza jeździ na trasie La Rose – La Fourragère, a druga Bougainville – Sainte Marguerite Dromel. Linie przecinają się na dwóch stacjach: Saint-Charles (główny dworzec kolejowy) oraz Castellane. Ze względów turystycznych najprzydatniejsza jest linia niebieska, której stacja Vieux Port znajduje się w Starym Porcie w Marsylii. Można stąd łatwo i szybko dojechać np. do Pałacu Longchamp. Z kolei linią czerwoną dojedziemy w pobliże stadionu Velodrome oraz w miarę blisko kultowego budynku Corbusiera. Metro i tramwaje jeżdżą od godz. 4:50 do 00:30.

Przemieszczając się po Marsylii warto także korzystać z trzech linii tramwajowych (T1, T2 i T3). Przydatna może być szczególnie linia T3, która łączy nowoczesne centrum handlowe i odrestaurowane tereny portowe z Pałacem Longchamp. Biegnie przy tym przez centrum, w pobliżu Starego Portu.

Autobusy miejskie w Marsylii zapewniają dojazd do wszystkich dzielnic typowo sypialnianych oraz m.in. na plażę Prado. Są to stosunkowo nowe pojazdy, z działającą latem klimatyzacją. Podobnie jak w innych francuskich miastach – wchodzimy przodem drzwiami przy kierowcy, a wychodzimy pozostałymi. Ze względu na częste kontrole warto pamiętać o konieczności skasowania biletu.

Bilety na metro i autobusy w Marsylii

Bilety na transport publiczny w Marsylii można kupić m.in. w automatach, które znajdują się na każdej stacji metra tuż przed bramkami. Pojedynczy przejazd to bilet SOLO i kosztuje 1,60 euro. Ten sam bilet kupiony u kierowcy autobusu kosztuje jednak 2 euro. Skasowany bilet jednoprzejazdowy jest ważny przez godzinę i umożliwia przesiadki np. z autobusu do tramwaju, ale można z nim tylko raz wejść do metra. W sprzedaży jest też sporo biletów zniżkowych. Korzystając z komunikacji w kilka osób lub w pojedynkę, ale kilka razy, warto np. sprawdzić opłacalność zakupu karnetu na 10 przejazdów (13,60 euro) lub biletu na 24h (5,20 euro) i 72 h (10,80 euro).

Szczegóły dot. funkcjonowania komunikacji miejskiej w Marsylii oraz cen poszczególnych biletów znajdziesz na stronie przewoźnika RTM: rtm.fr. Serwis jest także po angielsku.

Sprawdź także:

2018-01-19T16:35:18+00:00 By |Categories: wakacje na Lazurowym Wybrzeżu|Tags: , |
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!