Oto gotowy i przetestowany plan zwiedzania Korsyki Wschodniej w tydzień. Znajdziesz tu najważniejsze atrakcje i miejsca Korsyki, które warto zobaczyć, a także noclegi.

Jeżeli planujesz zwiedzanie Korsyki, możesz zrealizować mój gotowy plan. To szczegółowy opis tygodniowej podróży po Korsyce Wschodniej. Plan ułożyłem samodzielnie i zrealizowałem go podczas własnej podróży na Korsykę. Mój pomysł na zwiedzanie Korsyki łączy spacery po najważniejszych miastach, objazdy samochodem po najciekawszych trasach, a także wypoczynek na plażach (zobacz artykuł: Korsyka plaże) i wśród natury. To podróż po różnorodnych przyrodniczo i architektonicznie regionach wyspy, która pozwoli ją poznać z każdej strony.

Plan zwiedzania Korsyki Zachodniej i plan łączony na całą wyspę znajdziesz tutaj w najbliższych tygodniach.

Plan zwiedzania Korsyki Wschodniej

Poniższy plan zakłada podróżowanie po Korsyce samochodem. Możesz zabrać na wyspę własne auto, a informacje o promach znajdziesz w artykule Prom na Korsykę. Jeśli chcesz wypożyczyć samochód na Korsyce najlepiej zrobić rezerwację online klikając tutaj: wypożyczalnie samochodów.

Plan musisz oczywiście dopasować do swoich potrzeb i czasu, którym dysponujesz. Wymieniane tu atrakcje i miejsca opisałem w osobnych artykułach, wystarczy kliknąć ich nazwę.

Dzień 1 – Bastia

Pierwszego dnia przypłynęliśmy z Nicei promem Corsica Ferries zabierając ze sobą auto. Podróż trwała od godz. 8 do godz. 13, więc na zwiedzanie Bastii mieliśmy jeszcze połowę dnia. Tyle wystarczy, aby zobaczyć atrakcje tego miasta. Nie mieliśmy jednak słonecznej pogody pierwszego dnia, dlatego kolejny poranek przeznaczyliśmy na zrobienie słonecznych zdjęć w mieście. Wybrany nocleg okazał się idealny na 3 pierwsze dni pobytu – hotel był wygodny (z podgrzewanym basenem na dachu!)  i zapewniał świetny dojazd autem do okolicznych atrakcji. Był to Hotel Residence Lido Marana położony zaledwie 5 km od Bastii. Nie polecam tam jedynie śniadań, bo to zwykłe kontynentalne śniadanie w wysokiej cenie (ok. 12 euro za osobę za dzień).

Bastia, Korsyka

Bastia, Korsyka

Dzień 2 – Cap Corse

Nawiększy półwysep Korsyki zasługuje na przynajmniej cały dzień. Trzeba wyjechać z Bastii rano po śniadaniu, a pierwszy postój będzie całkiem blisko, w miasteczku Erbalunga. Jadąc dalej wybraliśmy się w góry drogą D32 do gminy Sisco, w której znaleźć można sporo wiekowych kamiennych wiosek. Wyglądają niemalże na opuszczone i zarośnięte. Powrót nad morze tą samą drogą, a potem przejazd przez Luri drogą D180 na zachodni brzeg Cap Corse. Można oczywiście dojechać aż na północy kraniec półwyspu i objechać go dookoła, ale wtedy raczej odpuszczamy Sisco. Nasza trasa pozwoliła nam zajechać jeszcze do wieży Seneki, a potem zjechać do Bastii przez Pino z obowiązkowym postojem w miasteczku Nonza. Powrót wieczorem do hotelu obok Bastii.

Erbalunga, Cap Corse

Erbalunga, Cap Corse

Dzień 3 – Patrimonio i Saint-Florent

Patrimonio to winiarski obszar Korsyki, ale także wspaniałe widoki. W miasteczku można się łatwo zaopatrzyć w dobre lokalne wina, oczywiście po wcześniejszej degustacji. Warto tam dojechać drogą D81 z Bastii, bo to bardzo widokowa trasa. Zjeżdżając z góry można zrobić zdjęcie doliny z górami i kościołem pośrodku. Jadąc dalej dotarliśmy do uroczego miasteczka nadmorskiego – Saint-Florent. Duży bezpłatny parking jest tuż obok cytadeli, a droga do niego jest dobrze oznaczona już przy wjeździe. W miasteczku znajduje się przystań jachtowa, a dookoła jest wiele restauracji i kawiarnii.

Po zwiedzeniu tego miejsca można pojechać w stronę skalistej pustyni Les Agriates. Znajdują się tam dzikie plaże, niektóre trudno dostępne. Jadąc drogą D81 w stronę Ile Rousse warto zatrzymać się w restauracji Au Relais de la Fontiane i zamówić na lunch omlet z korsykańskim serem Brocciu i miętą. Na miejscu (i wcześniej w innych firmach) można zamówić transport 4×4 na jedną z plaż w okolicy. Przed końcem dnia warto jeszcze odwiedzić ładny romański kościółek San Michele w Murato zbudowany w XII w., kiedy Korsyką władali pizeńczycy. Trasa do tego miejsca jest również bardzo malownicza.

Saint-Florent, Cap Corse

Saint-Florent, Cap Corse

Dzień 4 – Corte i wąwóz Restonica

Tego dnia zmieniliśmy miejsce noclegowe na apartament w pobliżu Porto-Vecchio. Po śniadaniu pojechaliśmy do dawnej stolicy Korsyki, górskiego miasteczka Corte, które opuściliśmy po lunchu. Popołudnie spędziliśmy we wspaniałym wąwozie Restonica dojeżdżając do jego końca i spacerując po okolicy. Do noclegowni na kolejne 4 dni dojechaliśmy wieczorem. To Residence Casa di Paoli, bardzo blisko Porto-Vecchio. Miejsce wygodne, przestronne, z darmowym parkingiem i basenem.

Corte, Korsyka

Corte, Korsyka

Dzień 5 – Porto-Vecchio i plaże

Porto-Vecchio nie jest szczególnie uroczym miasteczkiem, ale warto chociaż przez chwilę pospacerować w jego centrum. Można tam znaleźć wiele restauracji i kawiarnii. Niektóre z nich mają tarasy widokowe na zatokę. Największą atrakcją okolicy są jednak wspaniałe plaże, na których można w końcu odpocząć po zwiedzaniu miasteczek i objeździe wyspy. Wszystkie piękne miejsca opiszę wkrótce w osobnym artykule.

Porto-Vecchio, Korsyka

Porto-Vecchio, Korsyka

Dzień 6 – Bonifacio i plaże

Bonifacio to bezsprzecznie najładniejsze miasteczko Korsyki i okoliczna perełka. Wydaje się niewielkie, ale zapewniam, że można tu ciekawie spędzić cały dzień. Czas trzeba podzielić na spacer po Górnym Mieście i odkrycie jego atrakcji, rejs promem do okolicznych jaskiń, a także krótką wędrówkę na skały przed miasteczkiem, skąd roztacza się wspaniały widok na jego zabudowania. Parkingi w Bonifacio są drogie, a szczegóły opisałem w artykule o mieście.

Bonifacio, Korsyka

Bonifacio, Korsyka

Dzień 7 – Plażowanie

Ostatni dzień w regionie przeznaczyliśmy na odpoczynek, czyli plażowanie na najładniejszych plażach. Wieczorem trzeba się już było spakować, bo o 7 kolejnego dnia odpływał nasz prom z Porto-Vecchio do Nicei.

Plaża Santa Giulia, Korsyka

Plaża Santa Giulia, Korsyka

Oto mapa z trasą zwiedzania Korsyki Wschodniej:

Jeżeli masz pytania lub znasz atrakcje w pobliżu opisywanych miejsc, których nie ująłem w planie zwiedzania, napisz mi o tym koniecznie w komentarzu poniżej.