Bonifacio to bodaj najpiękniejsze korsykańskie miasteczko. Zbudowane na wapiennych klifach, wygląda jakby za chwilę miało wpaść do morza. Ale piękne widoki to nie jedyne atrakcje Bonifacio.

Bonifacio to miasteczko na południu Korsyki, które bez obaw można określić mianem najpiękniejszego na wyspie. Jego wyjątkowe położenie na wysokim wapiennym klifie, który jednocześnie jest niewielkim półwyspem zachwyca każdego turystę. W doskonale osłoniętym od morskich fal porcie jachtowym cumują okazałe jachty, a Górne Miasto pełne jest zabytkowych budowli i wyjątkowych punktów widokowych.

Miasto zawdzięcza swoją nazwę Bonifacemu II, markizowi Toskanii, który ufortyfikował je w I w.n.e.

Bonifacio – miasto na wapiennych klifach

Zwiedzanie Bonifacio trzeba rozpocząć od zaparkowania samochodu w pobliżu portu. Parkingów jest tu sporo, a ceny różne. Prywaciarze przed miasteczkiem oferują miejsca za ok. 10 euro za dzień, a niektórzy dodają do tego darmowy transfer do centrum. Do najdroższych należy duży Parking des Promenades, który znajduje się w samym centrum po prawej (tuż obok portu). 10 euro zapłacimy tu za kilka godzin postoju. Listę oficjalnych parkingów można znaleźć na stronie bonifacio.fr.

Bonifacio, Korsyka

Bonifacio, Korsyka

Miasteczko dzieli się na Dolne Miasto i Górne Miasto. W tym pierwszym znajduje się wspomniana już przystań jachtowa i główne parkingi, a także sklepy, restauracje i budynki mieszkalne. Największą atrakcją jest jednak Górne Miasto zbudowane na wysokim klifie i zabezpieczone wysokim murem. Można tam dotrzeć pieszo pokonując najpierw strome wzniesienie lub pojechać kolejką turystyczną na kołach (za kilka euro za osobę w obie strony).

Atrakcje Bonifacio, które z pewnością warto zobaczyć to:

  • Cytadela. Ten obiekt z XV w. jest najwyższym bastionem we Francji (ma 25 m). Wstęp kosztuje 2,50 euro, ale za 3,50 euro można kupić bilet łączony na zwiedzanie cytadeli oraz Schodów Króla Aragonii. Wewnątrz cytadeli znajdują się wystawy, dawne silosy, w których przechowywano żywność i wodę na czas oblężenia miasta, a na jej dachu jest kilka świetnych punktów widokowych. Zwiedzanie Górnego Bonifacio warto zacząć od wejścia do cytadeli.
  • Schody Króla Aragonii. Zgodnie z legendą wykuli je jednej nocy w 1420 r. żołnierze króla Aragonii, którzy chcieli w ten sposób niepostrzeżenie dostać się do miasta. Prawda jest jednak zupełnie inna. 187 schodów wyciosanych w skale prowadziło do studni z wodą pitną. Dzisiaj to zejście po stromym klifie jest jedną z ciekawszych atrakcji miasteczka. Czynne tylko w sezonie letnim, kiedy nie ma sztormów i silnych wiatrów, wstęp 2,50 euro. Uwaga! Stopnie są bardzo wysokie, więc podejście nimi jest dość męczące. Dodatkowe informacje: bonifacio.fr.
  • Punkt widokowy z okolic latarnii morskiej. Stojąc przed wielkim murem cytadeli należy pójść w lewo (na wschód) zamiast wejść na teren Górnego Miasta. Podejście nie jest trudne i długie. Do kilku punktów widokowych prowadzą najpierw schody, a potem ścieżki otoczone makią. Najlepiej być tam przed południem, kiedy słońce (w sezonie letnim) świeci z tyłu lub z boku. W późniejszych godzinach cały widok będzie pod słońce. Z klifów świetnie widoczna jest również pobliska Sardynia, na którą pływa prom z Bonifacio.
  • Groty dostępne od strony morza. Wapienne klify łatwo ulegają erozji, tworząc przy tym niezwykłe formy. Jednym z takich tworów są groty w skałach, do których można dotrzeć tylko od strony wody. W porcie można zamówić rejs promem, który wpływa do ciasnych grot, a umiejętności kapitana są nie lada atrakcją. Rejs kosztuje ok. 18,50 euro za osobę i trwa ok. godziny. Warto się na niego zdecydować!
  • Cmentarz morski na końcu półwyspu. Mawiają, że to najpiękniejszy cmentarz ze wszystkich zlokalizowanych w basenie Morza Śródziemnego. Okazałe grobowce równo zbudowane obok siebie wyglądają jak miasteczko, za którym widać może i białe klify. Za cmentarzem, na samym końcu cypla znajduje się zejście do punktu widokowego, który powstał w XIX w. jako strażnica broniąca wejścia do portu. Do pokonania jest 168 schodów w długim i wąskim tunelu.
  • Archipelag Wysp Lavezzi. Ten całkowicie chroniony przez Francuzów i Włochów teren to wysepki otoczone rafami. Miejsce to zawsze sprawiało trudności statkowym nawigatorom, a dzisiaj przyciąga turystów. Prom w te okolice pływa z mariny w Bonifacio.

Na niespieszne zwiedzanie Bonifacio warto przeznaczyć cały dzień.

Oto film ze zwiedzania miasteczka i okolicy: