Niewielkie Porto-Vecchio to największe rozczarowanie moich wakacji na Korsyce. Z drugiej strony właśnie w pobliżu tego miasteczka znajdują się najpiękniejsze plaże Europy, które zachwycą nawet największą marudę.

Porto-Vecchio to korsykańskie miasteczko leżące w południowo – wschodniej części wyspy. Kursują tu promy z kontynentu (zobacz: prom na Korsykę), a na pobliskie lotnisko latają samoloty. Samo miasteczko nie oferuje jednak praktycznie żadnych atrakcji. Mnie bardzo rozczarowało, ale to zapewnienie dlatego, że wcześniej naczytałem się, iż jest to korsykańskie Saint-Tropez.

Miasto żandarma znam doskonale i śmiało mogę stwierdzić, że nie mają one ze sobą nic wspólnego. Porto-Vecchio bardziej przypomina Władysławowo po sezonie. Co innego plaże w okolicy tej mieściny! Przypominają one rajskie wybrzeża Malediwów. Zresztą zobacz sam w artykule: Korsyka plaże.

Porto-Vecchio jako baza wypadowa

Nazwa Porto-Vecchio pochodzi najprawdopodobniej od starego portu rzymskiego, który przed wiekami znajdował się w pobliżu. Nic dziwnego, bo zatoka przed miasteczkiem jest długa i szeroka, idealna na umiejscowienie portu. Pobliskie tereny były jednak od zawsze bagnami, przez które mieszkańcy chorowali na malarię.

Z tego powodu ludzie nie osiedlali się zbyt chętnie w rejonie zatoki. Nawet częściowe osuszenie bagien w XIX w. nie zmieniło tej sytuacji. Stali mieszkańcy zaczęli się tu pojawiać dopiero, kiedy amerykańscy żołnierze w czasie II wojny światowej wykorzystali słynny DDT do oprysku okolicy, by zwalczyć roznoszące malarię owady.

Porto-Vecchio, Korsyka

Porto-Vecchio o świcie, Korsyka

Obecnie liczba ludności w Porto-Vecchio stale rośnie, a cała okolica przeżywa rozkwit i jest świetną bazą wypadową do zwiedzania regionu. Samo miasteczko mieści się na niewielkim wzniesieniu, u podnóża którego znajduje się port. Mieścina nie ma wielu atrakcji. Warto tu przyjechać na krótki spacer i wejść na taras widokowy zabytkowej wieży genueńskiej (6 Rue du Bastion de France, wstęp 2 euro), by podziwiać widok na zatokę.

Atrakcje w pobliżu Porto-Vecchio

W regionie jest mnóstwo kempingów i apartamentów, a nowe wciąż powstają. My nocowaliśmy w prywatnej rezydencji składającej się z kilku domków zbudowanych wokół basenu: Residence Casa di Paoli. W recepcji pracuje przemiła Ukrainka, która mówi o polsku. Wszędzie stąd blisko, a obiekt jest nowy i dobrze urządzony, z darmowym parkingiem.

Piscines Naturelles De Cavu, Korsyka

Piscines Naturelles De Cavu, Korsyka

Jeżdżąc po okolicy warto przede wszystkim poznać piękne plaże: Santa Giulia, Palombaggia, Rondinara, Balistra i Saint Cyprien. Wśród atrakcji regionu są także: Bonifacio, naturalne baseny na rzece Cavu (Piscines Naturelles De Cavu, Zonza) i leśny park rozrywki nie tylko dla najmłodszych, który znajduje się po drodze do tych basenów (nazywa się A Tyroliana, strona internetowa: atyroliana.corsica).

Nasz spacer po Porto-Vecchio znajdziesz na poniższym filmie: