Calanques między Marsylią, a Cassis to idealne miejsce na wiele różnych nadmorskich wędrówek wśród skał. Jedna z nich prowadzi trasą z Cassis do Calanque Port Pin, a opis naszego spaceru znajdziesz w tym artykule.

Calanques to niewielkie doliny wyżłobione w wapiennych skałach, które następnie zalała woda. Nazywane są one także śródziemnomorskimi lub francuskimi fiordami i znajdują się między Marsylią, a Cassis. Można je zwiedzać z wody lub z lądu. Więcej o tym pięknym miejscu napisałem w artykule: Calanques – śródziemnomorskie fiordy.

Tam właśnie znajdziesz informacje o tym, jak zwiedzić calanques łódką. Tym razem opiszę jedną z tras wędrownych po calanques, której koniec to piękna dzika plaża pośród skał.

Wędrówka do Calanque Port Pin. Mapa: Google

Wędrówka do Calanque Port Pin. Mapa: Google

Wędrówka do Calanque Port Pin

Calanque Port Pin leży niedaleko Cassis, tuż za Calanque Port Miou. Do tego ostatniego można dojechać samochodem, a potem ruszyć na wędrówkę po skałach i klifach. Trasa tuż przy Port Miou jest łatwa, ale szybko zmienia się w nieco trudniejszą. Trzeba dobrze przygotować się do tej wędrówki: założyć odpowiednie buty i zabrać wodę.

Do Port Pin można dojść pieszo z centrum Cassis. Zajmie to ok. 45 min, a do przejścia będzie ok. 3,2 km. Jeżeli podróżujesz samochodem, masz do dyspozycji dwa parkingi. Płatny i całkiem spory (ale i tak regularnie zajęty, jeśli nie przyjedziesz rano) znajduje się bliżej centrum Cassis. To Parking du Bestouan. Z tego miejsca do Port Miou idzie się asfaltową ulicą i chodnikiem między całkiem ładnymi willami. Trzeba jedynie patrzeć na znaki, a najlepiej na mapę (polecam Mapy Google), bo jeśli pomylisz drogę, dojdziesz na koniec Cap Câble. To niewielki półwysep, za którym skrywa się Calanque Port Miou.

Wędrówka do Calanques Port Pin

Wędrówka do Calanque Port Pin

Drugi parking jest bezpłatny, ale znacznie mniejszy. Znajduje się tuż obok Port Miou. Jeżeli postawisz tam auto (latem wolne miejsca znajdziesz tylko wczesnym rankiem!), to wędrówka do Port Pin zajmie zaledwie 20 min (1,4 km). Na końcu czeka nagroda – to piękna dzika plaża pośród skał, z krystalicznie czystą wodą. Po drodze można podziwiać piękne sosny i klify, a w oddali widać Cap Canaille – najwyższy klif Francji. W sezonie jest tu również mnóstwo jachtów i motorówek, a także statków z turystami zwiedzającymi calanques z wody.

Wędrówki po calanques

Park Narodowy Calanques między Marsylią, a Cassis oferuje oczywiście znacznie więcej tras wędrownych. Opisany wyżej spacer to tylko krótka wędrówka z pięknymi widokami. Jej znacznie dłuższą wersję znajdziesz w serwisie visiorando.com, z którego korzystamy planując wędrówki we Francji.

Pamiętaj jednak, że piesze odkrywanie calanques to atrakcja dla turystów dobrze przygotowanych. Większość tras jest znacznie trudniejsza od spaceru do Port Pin, a letnie upały sprawiają, że wędrowanie w tej okolicy może być dość niebezpieczne.

Naszą wędrówkę z marca 2019 do Calanque Port Pin możesz zobaczyć na filmie:

 

Podsumowanie:

  • Poziom trudności: łatwy na początku, średni przy zejściu na plażę
  • Dystans: 1,4 – 3,2 km
  • Czas wędrówki: 20 – 45 min