Niewielka wyspa, na której stoi zamek If leży u brzegów Marsylii i przyciąga tłumy turystów. Sprawcą popularności jest Aleksander Dumas i jego fikcyjne dzieło: Hrabia Monte Christo. 

Wyspa i zamek if (Chateau d’If) leżą zaledwie ok. 4 km od brzegów Marsylii w archipelagu Frioul (Archipel du Frioul). Tworzą go 4 niewielkie skaliste wysepki, z których największa to Pomègues, następna jest Ratonneau, If oraz Tiboulen. Można do nich łatwo dopłynąć ze Starego Portu w Marsylii.

Zamek If więzieniem hrabiego Monte Christo

Zamek If zbudowano na niewielkiej wysepce o tej samej nazwie. Pochodzi on z XVI w. i pełnił rolę twierdzy chroniącej wejścia do portu w Marsylii, ale szybko stał się więzieniem. Zamek If, mimo że w swoim czasie był nowoczesnym obiektem, nigdy nie pełnił funkcji obronnych i nie był wykorzystywany w działaniach wojennych. Wielu sądzi, że podstawowym błędem było wybudowanie twierdzy w zbyt dużej odległości od miasta.

Wycieczkę na wyspę If znajdziesz na filmie, przewiń do 9:28:

To co było przeszkodą dla wojskowych szybko stało się zaletą dla sędziów. Ucieczka z wyspy była praktyczne niemożliwa, dlatego w twierdzy powstało więzienie. Przetrzymywani tu byli m.in. wrogowie religii, bonapartyści i opozycjoniści. Łącznie tysiące osób. Tylko najbogatsi więźniowie mieli szansę przeżyć okres zamknięcia, bo było ich stać na komnaty z oknem oraz kominkiem. Mieli też dostęp do lepszego jedzenia. Pozostałych zamykano w lochach bez okien, gdzie zapadali na choroby psychiczne lub umierali z zimna i głodu. Wśród znanych więźniów twierdzy był hrabia Mirabeau oraz markiz de Sade. Nie znajdziemy wśród nich jednak hrabiego Monte Christo, który dzisiaj przyciąga tłumy na wyspę If.

Hrabia Monte Christo to fikcyjny bohater powieści Aleksandra Dumasa o tym samym tytule. Pisarz umieścił swojego bohatera właśnie w więzieniu zamku If, z którego Monte Christo uciekł, by zemścić się na swoich wrogach. W obiekcie zorganizowano jego celę, odnajdziesz nawet dziurę, którą miał przedostać się do celi zmarłego współwięźnia, by następnie sprytnie uciec z wyspy. Wszystko to oczywiście fikcja, ale trzeba przyznać, że pracownicy muzeum ciekawie nawiązali do powieści Dumasa.

Prom na wyspę If

Na wyspę If oraz pozostałe archipelagu Frioul pływa prom. Znajdziesz go tuż przy lustrzanym dachu w Starym Porcie w Marsylii, bardzo blisko wyjścia z metra Vieux-Port. Bilet w dwie strony na jedną wyspę kosztuje 10,80 euro, a na If oraz Ratonneau i Pomègues (które są połączone) 16,20 euro. W ofercie są bilety zniżkowe. Do ceny biletu trzeba też doliczyć opłatę za wejście do zamku If, czyli 6 euro. Bilet można kupić w kasie promu lub w kasie przed wejściem na teren zamku.

Prom płynie bardzo szybko i regularnie. Szczegóły znajdziesz na stronie frioul-if-express.com. Dodam jeszcze tylko, że powrót z wyspy If odbywa się przez pozostałe wyspy. Oznacza to, że prom zabiera turystów z If, płynie na Ratonneau, gdzie część wysiada lub wsiada i dopiero wtedy wraca do Marsylii. Powrót zajmie zatem więcej czasu niż dotarcie na wyspę If. Warto to wiedzieć, jeżeli chcesz wypełnić dzień szczelnie atrakcjami lub planujesz dalszą podróż komunikacją publiczną.

Muszę przyznać, że wyspa If nieco mnie rozczarowała. Poza samą twierdzą nie ma na niej nic ciekawego, a koszt zwiedzania jest jednak całkiem duży. Chyba oczekiwałem, iż będzie to miejsce tak wspaniałe jak Wyspy Leryńskie, a zastałem zabudowane skały. Jakie było Twoje wrażenie po zwiedzeniu wyspy? Zostaw komentarz poniżej!