Alcatraz to bodaj najsłynniejsze więzienie świata i jedna z najciekawszych atrakcji San Francisco. Warto popłynąć promem na niewielką wyspę, by zobaczyć, w jakich warunkach przebywał Al Capone i inni przestępcy.

Alcatraz to więzienie w San Francisco, które należy do listy najchętniej odwiedzanych atrakcji na świecie. Być w San Francisco i nie zwiedzić Alcatraz, to tak jakby być w Paryżu i nie zobaczyć wieży Eiffla. Strata byłaby tym większa, że zwiedzanie jest dobrze przygotowane przez firmę zarządzającą tym miejscem, a audio przewodnik dostępny w cenie biletu to najlepsze nagranie turystyczne, jakiego kiedykolwiek słuchałem.

Alcatraz swoją nazwę wzięło od pelikanów, które przebywają na terenie wyspy. W dosłownym tłumaczeniu ze starego hiszpańskiego jest to właśnie Wyspa Pelikanów.

Alcatraz – więzienie o zaostrzonym rygorze

Więzienie Alcatraz znajduje się na niewielkiej wyspie o tej samej nazwie, która leży niedaleko brzegu San Francisco. Zakład karny działał w tym miejscu w latach 1934 – 1963 i został zamknięty z powodu wysokich kosztów utrzymania oraz kiepskiego projektu, ułatwiającego ucieczki.

Więzienie swoją sławę zyskało przede wszystkim dzięki znanym osadzonym. Karę odbywał tu m.in. gangster Al Capone. Nazwiska innych więźniów są dziś miej kojarzone, ale ich zbrodnie i twarze można poznać zwiedzając Alcatraz. Pobyt na wyspie będzie jednak gratką także dla miłośników przyrody. Znajduje się na niej wiele lęgowisk ptaków oraz ciekawa roślinność.

Alcatraz było więzieniem o zaostrzonym rygorze i zyskało sławę miejsca, z którego nie da się uciec. To jednak nie do końca prawda, bo chociaż wiele prób udaremniono (a odważni zginęli lub wrócili do cel), to kilku więźniów nigdy nie odnaleziono, a z czasem pojawiły się dowody na to, że przeżyli ucieczkę.

Zwiedzanie Alcatraz

Zwiedzanie Alcatraz rozpoczyna się w San Francisco, tuż przy Pier 33, to niedaleko słynnego Pier 39. Promy na wyspę odpływają regularnie z przystani, a miejsce to jest wyraźnie oznaczone znakami. Trzeba jednak pamiętać, że więzienie jest popularną atrakcją i bilety są szybko wyprzedawane. Jeżeli znasz termin swojego pobytu w San Francisco, warto od razu zrobić rezerwację. W tym celu skorzystaj z oficjalnej strony: alcatrazcruises.com. Ceny biletów zależą od wybranej opcji. Standardowo dla osoby dorosłej jest to $38.35.

Będąc już na wyspie można po niej swobodnie spacerować. Warto jednak iść za strzałkami prowadzącymi do punktu odbioru audio przewodnika (dostępny w kilku językach, ale nie ma polskiego). Nagranie jest absolutnie rewelacyjne i zdecydowanie polecam zwiedzić budynek słuchając opowieści. Już pierwsze minuty sprawią, że przeniesiesz się w czasie i poczujesz obecność więźniów. Zwiedzanie z nagraniem trwa ok. 40 minut i pozwoli poznać historię miejsca oraz najsłynniejszych więźniów. Nie zabrakło także informacji o okupacji przez Indian w latach 1969 – 1971 oraz krwawej próbie ucieczki w 1946 r. znanej jako bitwa o Alcatraz.

Na zwiedzenie tej atrakcji trzeba przeznaczyć ok. 3 h, łącznie z krótką przeprawą promową w obie strony. Na wyspie są toalety i sklepy z pamiątkami. Poza więzieniem można z niej także podziwiać panoramę San Francisco oraz most Golden Gate.