Sekwoje to największe drzewa na świecie, a Park Narodowy Sekwoi w Kalifornii jest idealnym miejscem, by podziwiać te wspaniałe olbrzymy. Sprawdź, jakie atrakcje kryje i co koniecznie trzeba zobaczyć!

Park Narodowy Sekwoi (Sequoia National Park) znajduje się w stanie Kalifornia w USA i jest jedną z popularnych atrakcji wśród turystów realizujących samochodowy objazd po Zachodnim Wybrzeżu USA. Do parku prowadzi m.in. droga 198, a ostatnim miasteczkiem przed wjazdem jest Three Rivers. Można tam przenocować, a ja polecam w tym celu np. przyjemny motel The River Inn z darmowym parkingiem i znajdującą się tuż obok restauracją ze sklepem.

Uwaga na życie! Obszary naturalne to dom wielu stworzeń, także dzikich i niebezpiecznych. Nie jest niczym wyjątkowym niedźwiedź przechodzący ulicą lub szukający pożywienia na polu kempingowym. Żywność i wszystko, co wydziela zapach należy chować do dostępnych w parkach skrzyń. Pamiętaj, by nie karmić zwierząt, nie zbliżać się do nich i nie jechać zbyt szybko autem. My mieliśmy szczęście zobaczyć pięknego niedźwiedzia już w pierwszych minutach po wjeździe na teren parku. Przebiegł przez ulicę tuż przed naszym samochodem.

Park Narodowy Sekwoi i największe drzewa świata

Park Narodowy Sekwoi powstał w 1890 r. i należy do najstarszych w Stanach Zjednoczonych. Leży w paśmie gór Sierra Nevada i jest okazałym kompleksem leśnym, z licznymi łąkami, jaskiniami, a także górą Mount Whitney (4421 m n.p.m.; wg Wikipedii jest to najwyższy szczyt Kalifornii i kontynentalnych Stanów Zjednoczonych). Tym jednak, co przyciąga do parku tłumy turystów są Sekwoje, największe drzewa świata.

Sekwoje to jeden z symboli Kalifornii. Rosną tu na wysokości pow. 1500 m n.p.m., gdzie mają najlepsze warunki. Są to drzewa rosnące nawet 2000 lat i dłużej, a najwięcej okazów znajduje się właśnie w Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii. Podczas spaceru trasą Big Trees Trail można zobaczyć wiele z nich. Mnóstwo ciekawostek o Sekwojach, w tym dlaczego ważny jest dla nich ogień, poznasz z kolei w Giant Forest Museum znajdującym się w parku.

Zwiedzanie parku Sekwoi jest płatne i kosztuje $35 za wjazd. Jeżeli planujesz w ciągu roku zwiedzić inne parki narodowe Stanów Zjednoczonych, na pewno warto rozważyć zakup karty całorocznej America the Beautiful w cenie $80. Właściciel karty musi się na niej podpisać i być obecny w samochodzie, który wjeżdża do parku. Bilet jednorazowy lub kartę roczną kupuje się w kasie przy wjeździe. Na miejscu można też otrzymać mapę ułatwiającą zwiedzanie.

Jak zwiedzać Park Narodowy Sekwoi i co zobaczyć?

Jeżeli nie planujesz długich spacerów po parku i traktujesz tę atrakcję jako drogę do Yosemite, warto przeznaczyć chociaż 2 – 3 godziny, by zobaczyć najciekawsze atrakcje Parku Narodowego Sekwoi. Po lesie można jeździć samochodem, nie ma problemu z parkingami.

Co warto zobaczyć w parku Sekwoi? Oto najciekawsze atrakcje:

  • Tunnel Log – czyli ogromne drzewo, które przewróciło się na drogę i łatwiej było wydrążyć w nim tunel, niż je usunąć. Można bez obaw przejechać przez nie autem.
  • Crescent Meadow – kawałek dalej znajduje się całkiem przyjemna łąka. Można tam zjeść kanapkę w otoczeniu pięknych drzew i zieleni.
  • Tharp’s Log – niewielkie schronienie urządzone w pniu powalonej Sekwoi. Nazwane od Hale Tharpa, który przybył do Kalifornii w okresie Gorączki Złota i osiedlił się w lesie Sekwoi.
  • Moro Rock Trail – to wspinaczka na punkt widokowy na skale. Takie wędrówki po parku wymagają więcej czasu, więc jeśli jesteś tu tylko przejazdem na 2 lub 3 godziny, będzie to zbyt krótki pobyt, by wszędzie wejść i wszystko zobaczyć.
  • General Sherman Tree – największy objętościowo mamutowiec olbrzymi świata. Ma 84 m wysokości, 8 m średnicy i waży ponad 1200 ton.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje parku, ale pozwolą podziwiać najpiękniejsze okazy Sekwoi i odetchnąć świeżym leśnym powietrzem. Jeżeli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w parku Sekwoi mając mało czasu, to na pewno polecam Tunnel Log, General Sherman Tree i Giant Forest Museum. Potem można się udać w dalsza drogę, najpewniej do parku Yosemite, bo tak pasuje najlepiej.

Dodatkowe informacje o parku znajdziesz na stronie nps.gov/seki/. Sprawdź również: noclegi w parku Sekwoi i okolicach.