Pałac Książęcy w Monako jest oficjalną siedzibą rodziny panującej w księstwie. Niektóre komnaty pałacu można zwiedzać, a w tym artykule znajdziesz m.in. ceny biletów i informacje o wizycie u księcia Monako.
Pałac Książęcy w Monako (Palais du Prince) znajduje się na Skale Monako, tuż obok Starego Miasta w Monako. Oba te miejsca oddziela jedynie okazały Place du Palais z widokiem na Port Herkulesa z jednej strony i dzielnicę Fontvieille z drugiej. Pałac Książęcy jest oficjalną siedzibą rodziny Grimaldich, w dodatku od ponad 700 lat. To tu mieszkała sławna hollywoodzka aktorka Grace Kelly po ślubie z księciem Rainierem III. Pałac można zwiedzać od wiosny do jesieni.
Zobacz również: przewodnik po Monako – trasy zwiedzania, ceny, restauracje i opisy atrakcji!
Pałac Książęcy w Monako
Pałac Książęcy w Monako zbudowano w miejscu dawnej cytadeli. Pierwszy obiekt wznieśli tu Genueńczycy na początku XIII w. Budynek został przejęty podstępem przez Franciszka Grimaldiego pod koniec tego samego stulecia (1297 r.). Franciszek wraz z towarzyszem przebrali się za mnichów, zapukali nocą do bram twierdzy i poprosili o schronienie. Kiedy wpuszczono ich do środka, z okolicznych krzaków wyskoczyli uzbrojeni kompani Grimaldiego i pomogli mu zdobyć zamek. Od tego czasu prawie nieprzerwanie rodzina Grimaldich włada zamkiem i Monako. Dwóch mnichów z mieczami znajduje się do dziś w herbie rodziny. Można go podziwiać m.in. nad głównym wejściem do pałacu.
Pod głównym dziedzińcem pałacu znajduje się ogromny zbiornik na wodę deszczową znacznie powiększony w XVI w. Miał on zapewnić wodę pitną dla 1000 żołnierzy nawet przez 20 miesięcy oblężenia księstwa.
Budynek był wielokrotnie przebudowywany i z czasem z obronnej twierdzy stał się eleganckim pałacem, z licznymi zdobieniami na wewnętrznym dziedzińcu i bogato dekorowanymi pomieszczeniami. Wewnątrz od dawna gromadzono wspaniałe dzieła sztuki. Niestety wiele z nich rozkradziono podczas Rewolucji Francuskiej, kiedy to pałac pełnił rolę szpitala dla żołnierzy włoskich. Wciąż jednak możemy podziwiać wiele interesujących obrazów i rzeźb.
Zwiedzanie Pałacu Książęcego w Monako
Zwiedzanie pałacu rozpoczynamy w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Wejście znajduje się na lewo od głównej reprezentacyjnej bramy ze strażnikiem. Warto wiedzieć, że niepozorna brama znajdująca się po lewej od wejścia dla turystów jest wykorzystywana przez księcia Monako. Stojąc w kolejce do wejścia warto obserwować to miejsce, bo książę właśnie tędy opuszcza pałac i do niego wraca. Sam byłem świadkiem jak wyjeżdżał tą bramą prowadząc samodzielnie elektryczny samochód Tesla. To duża rzadkość, bo książę najczęściej ma szofera.
Po kontroli bezpieczeństwa otrzymujemy wliczony w cenę biletu audio przewodnik. Jest dostępny w wielu językach, także po polsku. Wystarczy poprosić o odpowiednią wersję i można już iść zwiedzać pałac. Trzeba jedynie pamiętać o bezwzględnym zakazie filmowania i robienia zdjęć na terenie obiektu. To prywatna rezydencja księcia i jego rodziny, należy zatem uszanować ten zakaz.
Pałac w Monako jest oficjalną rezydencją księcia, ale rodzina Grimaldi nie mieszka w nim na stałe. Mają oni prywatne ranczo w pobliżu Monako, gdzie spędzają większość czasu.
Właściwe zwiedzanie Pałacu Książęcego rozpoczyna się w Galerii Herkulesa, która prowadzi do pomieszczeń w zachodnim skrzydle budynku. Tylko ta część pałacu jest udostępniona zwiedzającym. W pozostałych skrzydłach mieszczą się m.in. prywatne rezydencje rodziny książęcej oraz biura administracyjne i zaplecze techniczne. Warto dodać, że w pałacu pracuje ponad 200 osób, w tym ponad 100 karabinierów, którzy odpowiadają za ochronę budynku i księcia.
Zwiedzającym udostępniono kilka bogato zdobionych pomieszczeń (wśród nich Sala Tronowa), a szczegółowe informacje o każdym z nich warto odsłuchać z audio przewodnika. Wysłuchanie całości i obejrzenie wszystkich dostępnych miejsc zajmuje ok. 40 minut. Razem z kontrolą bezpieczeństwa i oczekiwaniem w kolejce, na wizytę w pałacu trzeba przeznaczyć ok. 1 h.
Ceny biletów i godziny otwarcia pałacu w Monako
Cena biletu dla osoby dorosłej to 10 euro. Bilet zniżkowy przysługuje dzieciom w wieku 6 – 17 lat oraz studentom i kosztuje 5 euro. Można także nabyć bilety łączone na zwiedzenie pałacu i oceanarium Monako lub pałacu i kolekcji samochodów księcia Monako. Są one nieco tańsze niż suma ceny biletów na te atrakcje kupionych osobno. Bilet wstępu do pałacu kupuje się w sklepie z pamiątkami, który znajduje się na placu przed pałacem, po jego zachodniej stronie.
Pałac Książęcy w Monako jest otwarty dla zwiedzających od kwietnia do połowy października, codziennie w godzinach 10 – 17:30 z wyjątkiem lipca i sierpnia, kiedy obiekt jest czynny w godz. 10 – 18:30.
Szczegółowe informacje oraz zdjęcia wnętrz pałacu są dostępne na stronie visitepalaisdemonaco.com.
Zostaw komentarz