Lyon to piękne francuskie miasto leżące nad dwiema rzekami. Kulinarna stolica Francji jest pełna atrakcji, widoków i ciekawych wydarzeń.
Lyon to miasto bardzo stare. Założyli je Rzymianie w I w.p.n.e i nosiło wtedy nazwę Lugdunum. Zamieszkuje je ponad 522 tys. osób, co czyni to miasto trzecim największym we Francji (po Paryżu i Marsylii). Lyon leży w regionie Owernia-Rodan-Alpy, mniej więcej w połowie drogi między Niceą na Lazurowym Wybrzeżu, a Paryżem.
Posłuchaj o Lyonie w odcinku mojego podcastu Życie we Francji:
Lyon to miasto idealne na city break. Jest tu sporo atrakcji, ładna architektura, punkty widokowe, aż dwie rzeki płynące przez centrum – Rodan i Saona (a to oznacza piękne bulwary do długich spacerów), muzea i oczywiście wyśmienita kuchnia. W końcu Lyon to kulinarna stolica Francji.
Zawartość:
Atrakcje i zwiedzanie Lyonu
Planując zwiedzanie Lyonu trzeba wiedzieć, że nie będzie tu potrzebny jakiś specjalistyczny plan zwiedzania. Wystarczy pamiętać o kilku ciekawych punktach i atrakcjach w mieście, a potem iść przed siebie i podziwiać. Prędzej czy później dotrze się w ten sposób do wszystkich interesujących miejsc.
Oto atrakcje Lyonu na mapie:
Pamiętaj, że przydatne mapy i informacje znajdziesz także w biurze informacji turystycznej. Znajduje się ono tuż przy ogromnym Place Bellecour, na którego środku stoi posąg króla Ludwika XIV na koniu. To dobre miejsce na rozpoczęcie zwiedzania miasta.
Vieux Lyon
Vieux Lyon czyli Stare Miasto znajduje się na zachodnim brzegu Saony i jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To tam znajdziesz urocze wąskie uliczki, wzdłuż których stoją wysokie i zabytkowe kamienice. Dojedziesz tam zieloną linią metra D, ale najlepiej dotrzeć pieszo.
Do atrakcji tego miejsca należy okazała Katedra św. Jana Chrzciciela (Cathédrale Saint-Jean-Baptiste, Pl. Saint-Jean), której budowę ukończono w XV w. Na fasadzie świątyni często wyświetlane są świetlne pokazy w czasie Święta Świateł (zob. dalej).
Kolejną atrakcją na Starym Mieście w Lyonie jest Muzeum Kina i Miniatur (Musée Cinéma et Miniature, 60 Rue Saint-Jean). W końcu to w Lyonie bracia Lumiére skonstruowali pierwszy kinematograf pod koniec XIX w.! Wizyta zachwyci wszystkich fanów kinematografii i magii kina, a także dzieci. W środku można zobaczyć oryginalne eksponaty z takich filmów jak Pachnidło, Maska, James Bond, Gremliny, Park Jurajski, Spiderman i wielu wielu innych. Atrakcją są także miniatury wykorzystywane jako plany filmowe. Wstęp jest płatny (warto!), a przydatne informacje znajdziesz na stronie www.museeminiatureetcinema.fr.
Spacerując po Vieux Lyon nie można też przegapić tajemniczych pasaży, które nazywają się Les traboules. Są to skróty łączące ulice, a przechodzi się przez budynki. Często prowadzą one przez wewnętrzne dziedzińce, które są pełne spiralnych schodów, wieżyczek, galerii i ogrodów. W Lyonie mówią na nie miraboules. Najciekawsze pasaże znajdziesz na Starym Mieście, ale warto ich też szukać w dzielnicy La Croix-Rousse. Te pierwsze są renesansowe, a drugie pochodzą z XVIII i XIX w. Traboules można też znaleźć na półwyspie leżącym pomiędzy rzekami. Łącznie jest ich w mieście ponad 500, ale tylko ok. 80 jest ogólnodostępnych.
Oto kilka adresów, które warto odwiedzić:
- 27 rue Saint Jean 6 – rue des Trois Maries (Stare Miasto),
- 27 rue du Bœuf – 54 rue Saint Jean (Stare Miasto),
- 2 Place du Gouvernement – 10 quai Romain Rolland (Stare Miasto),
- 29 rue Imbert Colomès – 9 place Colbert (Croix-Rousse),
- 19 rue René Leynaud – 30 rue Burdeau (Croix-Rousse),
- 5 Rue Coustou – 22 Rue des Capucins (Croix-Rousse),
- 5 place Croix Paquet – 3 bis Petite rue des Feuillants (Croix-Rousse).
Bazylika Najświętszej Maryi Panny
Wyjątkowo piękna bazylika (Bazylika Notre-Dame de Fourvière) góruje nad miastem, bo zbudowano ją na wzgórzu Fourvière. Można tam łatwo dotrzeć funikularem, którego dolna stacja znajduje się w pobliżu adresu 4 Av. du Doyenné na Starym Mieście. Jest tam też stacja metra Vieux Lyon – Cathédrale Saint-Jean.
Bazylika powstała w drugiej połowie XIX w. w dominujących stylach neogotyckim i neobizantyjskim. Z tarasu widokowego obok świątyni można podziwiać piękny widok na całe miasto. W panoramie wyróżnia się wieżowiec przypominający ołówek (nazywany potocznie właśnie tak, czyli le crayon, a faktycznie to La Tour Part-Dieu).
Przydatne informacje o bazylice znajdziesz na stronie www.fourviere.org.
Antyczne ruiny
Jak już wspomniałem, Lyon został założony przez Rzymian jako Lugdunum. Główna antyczna okolica znajduje się w pobliżu Bazyliki Najświętszej Maryi Panny i można tam dotrzeć pieszo sprzed bazyliki lub funikularem. Miłośnicy starożytności mogą tu zobaczyć m.in. wciąż wykorzystywane teatry oraz muzeum.
Po przydatne informacje odsyłam na stronę lugdunum.grandlyon.com.
Okolice ratusza
Będąc w Lyonie nie można też pominąć okolicy zabytkowego ratusza z XVII w., który znajduje się przy Placu Komedii (1 Pl. de la Comédie). Z kolei na placu po drugiej stronie budynku (Place des Terreaux) stoi wspaniała fontanna Bartholdiego (Bartholdi Fountain), którego bodaj najsłynniejsze dzieło to Statua Wolności. W te okolice można dotrzeć pieszo lub dojechać czerwoną linią metra A i pomarańczową C, stacja Hôtel de Ville L. Pradel. Tam również stoi wspaniały budynek lyońskiej opery.
Dzielnica Croix-Rousse
Wspominana już wcześniej dzielnica miała dawniej ogromne znaczenie dla miasta. To tu znajdowały się warsztaty tkackie, w których powstawały wyjątkowe jedwabne materiały. O ile Lyon z jedwabiem związał się już w XVI w., to dopiero w wieku XIX rozwinęła się robotnicza dzielnica Croix-Rousse.
Obecnie to przede wszystkim obszar mieszkalny, ale także artystyczny. Można tu znaleźć ciekawe murale, z których też słynie miasto. Nie przegap największego: Mur des Canuts (36 Bd des Canuts), który jest wspaniałym przykładem malarstwa iluzjonistycznego (trompe l’oeil). Drugim ciekawym muralem w mieście jest La bibliothèque de la cité przy 6 Rue de la Platière.
Park Złotej Głowy
Park Złotej Głowy (Parc de la Tête d’Or) to ogromny obszar zielony z jeziorem, terenami spacerowymi, ogrodem zoologicznym oraz botanicznym. To wspaniałe miejsce na relaks w Lyonie po zwiedzaniu miasta. Naprawdę warto je odwiedzić! Park znajduje się w północnej części miasta, na wschodnim brzegu Rodanu.
Wstęp jest darmowy, a na zwiedzanie można przeznaczyć nawet połowę dnia. Jest to teren ogrodzony, a do środka prowadzi kilka wejść i bram, np. od ulicy Avenue Verguin oraz Boulevard des Belges.
Dzielnica Confluence
Conlfuence to modna i nowoczesna dzielnica Lyonu. Zajmuje ona koniec półwyspu aż do miejsca, gdzie rzeka Saona wpływa do Rodanu. Jeździ tam tramwaj T1. Liczne kawiarenki i restauracje znajdują się w pobliżu nowoczesnego centrum handlowego Confluence (112 Cr Charlemagne).
Na samym końcu półwyspu znajduje się budynek muzeum o bardzo ciekawej bryle. To Musée des Confluences, w którego wnętrzach można zobaczyć ekspozycje dotyczące nauk przyrodniczych i antropologii. Dodatkowe informacje na stronie www.museedesconfluences.fr.
Festiwal Świateł w Lyonie
Festiwal Świateł w Lyonie (Fête des Lumières) to niezwykła impreza odbywająca się co roku w okolicy 8 grudnia. Trwa 4 noce i nawiązuje do XIX-wiecznej tradycji stawiania zapalonych świec w oknach ku czci Matce Boskiej. Wydarzenie w obecne formie jest nowoczesnym świętem świateł. Miejskie place, uliczki, a nawet budynki i fontanny są wtedy niesamowicie podświetlone.
Organizatorzy wykorzystują m.in. lampiony, mapping wideo, lasery i wszystko inne, by w oryginalny sposób podświetlić miejską przestrzeń. Uzupełnieniem imprezy są artyści, którzy operują świecącymi latającymi stworami lub oryginalnymi strojami. Uzupełnieniem imprezy jest strona kulinarna – na ulicach rozstawiają się stoiska z pysznym i ciepłym jedzeniem w każdej postaci. Należy spodziewać się wysokich cen i tłumów ludzi, ale warto przeżyć tę imprezę chociaż raz w życiu!
Dodatkowe informacje na stronie www.fetedeslumieres.lyon.fr.
Co i gdzie zjeść w Lyonie?
Lyon to kulinarna stolica Francji (a nawet świata). Tak właśnie! Nie Paryż, a Lyon rozsławia kraj nad Sekwaną na całym świecie swoją wyjątkową kuchnią. Pełną tłuszczu, podrobów oraz mięsa.
Czego warto (lub nie) spróbować w Lyonie? Oto kilka lokalnych przysmaków:
- Andouillette lyonnaise, czyli kiełbaska z jelit cielęcych lub wieprzowych. Jak to okropnie cuchnie na talerzu można się przekonać, kiedy tylko ktoś ze stolika obok zamówi ten rarytas. Zapach unosi się nad wszystkimi stolikami w pobliżu.
- Quenelles de brochet – smaczne danie, które przypomina grube cygaro, podłużną kluskę lub pampuch. Zrobione jest m.in. z ryb lub owoców morza z dodatkiem mąki . Zalane jest sosem świetnie komponującym się ze smakiem samego pampucha.
- Rosette – to z kolei sucha kiełbaska z wieprzowiny z dodatkiem tłuszczu, dojrzewająca, twarda.
- Sałatka lyońska, z dodatkiem smażonego boczku, grzanek i jajka w koszulce.
- Praliny – uwielbiam! Karmelizowane orzechy zabarwione na różowo, które dodaje się do brioszek, tart i wielu innych wyrobów. Różowe witryny piekarnicze i cukiernicze widać w Lyonie z daleka. Nie trzeba wcale stać w długich kolejkach do polecanej Boulangerie du Palais, by kupić ten przysmak. Mnóstwo piekarnii ma go w swojej ofercie.
Gdzie to wszystko zjeść? Oczywiście w Les Bouchons! To właśnie tradycyjne lyońskie restauracje serwujące proste, lokalne, tanie (to akurat raczej kiedyś) dania. Do najlepszych ustawiają się ogromne kolejki i potrzebna jest rezerwacja. Jednym z takich miejsc jest bouchon Le Musée. Ja jadłem w Les Lyonnais i było wyśmienicie.
Warto też zajrzeć do Les Halles de Lyon Paul Bocuse (102 Cr Lafayette), gdzie znajdziecie mnóstwo stoisk spożywczych, zrobicie zakupy, zjecie na miejscu lub tylko będziecie podziwiać (aczkolwiek trudno na tym poprzestać). Miejsce to nieprzypadkowo nosi nazwisko jednego z najsłynniejszych francuskich szefów kuchni.
Transport publiczny w Lyonie
Transport publiczny w Lyonie jest dobrze rozwinięty. Dostępne jest metro, linie tramwajowe, trolejbusy i autobusy. Za całość odpowiada spółka TCL, a wszystkie przydatne informacje można znaleźć na stronie www.tcl.fr.
Bilety na komunikację miejską w Lyonie
Bilet jednorazowy na cały transport w Lyonie (także funikularny) kosztuje 2 euro (kupiony w autobusie kosztuje 2,50 euro) i jest ważny godzinę. W tym czasie można się przesiadać. Bilet jest dostępny np. w automatach i jest wydawany na karcie magnetycznej, za którą doliczają 0,20 euro. Można ją doładować do 10 razy.
Dostępne są też m.in. karnety biletowe (10 biletów jednorazowych w cenie 19,50 euro) oraz bilety okresowe, np. dobowe i dłuższe.
Najlepsze połączenia można sprawdzić w aplikacjach map Apple i Google oraz TLC. W tej ostatniej, ale tylko na Androidzie można też zakupić bilet.
Jak dojechać z lotniska do Lyonu?
Lotnisko w Lyonie jest połączone z centrum miasta (dworzec Lyon Part-Dieu) długą linią tramwajową o nazwie Rhônexpress. Wszystkie przydatne informacje i bilety znajdziesz na stronie www.rhonexpress.fr. Podróż zajmuje poniżej 30 min, a pojedynczy bilet kosztuje 15,20 euro w Internecie oraz 16,70 euro w automacie.
Dostępne są też bilety w obie strony i wieloprzejazdowe. Dzieci poniżej 12 lat jeżdżą za darmo.
Gdzie spać w Lyonie? Tanie noclegi (hotele)
Baza noclegowa w mieście jest bardzo rozbudowana. Dostępne są tanie noclegi w Lyonie oraz te bardziej luksusowe, a co za tym idzie – droższe. Ja zawsze szukam najlepszych opcji w serwisie Booking. Oto kilka propozycji:
- B&B HOTEL Lyon Centre Perrache Berthelot
- ibis Styles Lyon Centre – Gare Part-Dieu
- Hôtel Vaubecour
- Hôtel du Simplon
- Republik Hotel
Powyższe linki mogą być afiliacyjne. Jeśli zarezerwujesz nocleg korzystając z nich, mogę dostać za to drobną prowizję za polecenie. Pamiętaj, że rekomenduję tylko miejsca, w których spałem lub które wybrałbym dla siebie. Ty płacisz tyle samo, co zwykle, bo to Booking dzieli się ze mną swoja prowizją. Wsparcie przeznaczam na rozwój bloga i tworzenie materiałów takich, jak ten, z którego korzystasz za darmo. Dziękuję!
Podane ceny obowiązywały na koniec 2024 r.
Zostaw komentarz