Wynajem samochodu w Kalifornii to początek przygody ze zwiedzaniem Zachodniego Wybrzeża USA. Ile kosztuje wynajem auta, gdzie je wypożyczyć i na co zwracać uwagę? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Wynajem auta w Kalifornii lub sąsiednich stanach to w zasadzie konieczność. O ile Nowy Jork na wschodzie USA można zwiedzić bez samochodu, o tyle zachód najlepiej objechać właśnie autem. Wszędzie tu daleko, a do pokonania są góry i pustkowia. Dlatego planując zwiedzanie Zachodniego Wybrzeża USA pamiętaj o środku transportu. Wynajem samochodu w Los Angeles lub w San Francisco to jedna z najlepszych opcji. Najlepiej zrobić to na lotnisku od razu po przylocie, a potem ruszyć w trasę, ku przygodzie.
Nie przegap: Przewodnik po Zachodnim Wybrzeżu USA z trasami zwiedzania i opisem atrakcji oraz poradami! Idealny na pierwszy raz w regionie.
Zanim ją rozpoczniesz, warto najpierw przygotować budżet na pojazd. Ile kosztuje wynajem samochodu w Kalifornii? Samochód na 2 tygodnie w październiku 2018 wypożyczyliśmy w San Francisco za $788,47 (Toyota Corolla). Z kolei w czerwcu 2024 kosztował nas $897 (Toyota RAV4). Jest to cena z pełnym ubezpieczeniem. Wszystkie koszty naszej podróży znajdziesz w artykule: Ile kosztuje zwiedzanie Kalifornii i sąsiednich stanów? Opisałem tam szczegółowo nasze wydatki, także na paliwo.
Poniżej znajdziesz przykładowe ceny wypożyczenia auta w Los Angeles i San Francisco. Jako miejsce odbioru wybrałem lotniska, czyli najpopularniejsze punkty dla większości turystów. Kwoty dotyczą auta na 2 tyg. w październiku, bez ubezpieczenia.
Zawartość:
Wynajem samochodu w Los Angeles
Wynajem samochodu w Los Angeles na lotnisku Los Angeles International Airport jest możliwy w wielu popularnych firmach. Są tu dostępne m.in. Hertz, Thrifty, Alamo, Enterprise, Dollar, Avis i Budget. W ofercie są samochody małe, średnie i duże, a także cabrio, premium, rodzinne i SUV. Jeżeli planujesz podróż na dwie osoby, na pewno warto szukać auta średniego. Małe nie będzie zbyt wygodne i mocne na tysiące kilometrów, które trzeba pokonać zwiedzając Zachodnie Wybrzeże USA.
Oferty cenowe, które znalazłem w porównywarce rentalcars są następujące: od ok. $520 za auto małej i średniej wielkości do ok. $640 za auta duże i SUV.
Wynajem samochodu w San Francisco
Wynajem samochodu w San Francisco na lotnisku San Francisco International Airport również jest możliwy u popularnych dostawców. Auta oferują tu m.in. Alamo, Dollar, Hertz, Avis, Budget i Thrifty. Ich oferta nie różni się od wypożyczalni z LA, czyli do wyboru również masz auta różnej wielkości i klasy. Nieco inne są jednak ceny.
Ceny za wynajem auta w San Francisco na 2 tygodnie zaczynają się od ok. $550 za podstawowe modele. Wygodniejsze auta są droższe o 100 dolarów i więcej.
Kalifornia – wynajem samochodu z rezerwacją
Samochód najlepiej zarezerwować znacznie wcześniej przed przylotem do USA. Dzięki temu masz pewność, że wybrany model będzie dostępny, a znajomość ceny wcześniej pozwoli zaplanować budżet wyjazdu. W tak popularnych miejscach wypożyczeń, jak lotnisko w Los Angeles, czy lotnisko w San Francisco, dobre auta szybko schodzą. Nie ma więc co ryzykować wynajmu na ostatnią chwilę.
Pamiętaj jednak, że do ceny z rezerwacji mogą być doliczone dodatkowe koszty. Może to być np. podatek lub wyposażenie dodatkowe, które zamówisz podczas odbioru auta (np. nawigacja, ubezpieczenie lub wyższa klasa samochodu). Podczas wynajmu możesz otrzymać też ofertę wykupienia przejazdów pasami ekspresowymi po autostradach lub mostami w San Francisco (nigdy ich nie dokupuję, za mosty można zapłacić osobno lub je ominąć, tak samo jak pasy ekspresowe). Niektóre wypożyczalnie mogą zażyczyć sobie dodatkowej opłaty za drugiego kierowcę (chociaż w Kalifornii najczęściej jest to w standardzie) lub za zwrot samochodu w innym mieście. Warto to wszystko sprawdzić, aby potem nie zdziwić się ostateczną ceną wynajmu.
Jakie ubezpieczenie do wynajętego samochodu w USA?
W temacie ubezpieczenia samochodu z wypożyczalni sprawa jest bardziej skomplikowana. Oczywiście możesz takowe dokupić na miejscu w czasie odbioru pojazdu. Zresztą pracownik wypożyczalni sam rozpocznie ten temat, bo ich oferty są drogie i wiążą się z dużymi prowizjami dla sprzedawców. Dlatego czasami odmawiając wykupienia polisy narazisz się na wrogość i nieprzyjemności ze strony sprzedawcy (wiem z doświadczenia…).
Dawniej dla świętego spokoju brałem ubezpieczenie w wypożyczalni, ale one potrafią naprawdę sporo kosztować. Teraz wykupuję polisę od razu w czasie rezerwacji auta na stornie pośrednika (zob. niżej). Kosztuje znacznie mniej. Jedyna kwestia w tym temacie to fakt, że mając takie ubezpieczenie, wypożyczalnia traktuje nas jak klienta bez polisy. Jeśli coś się wydarzy, obciąża nas kosztami. Oczywiście mamy polisę u pośrednika, zatem tam zgłaszamy szkodę i odzyskujemy pieniądze. Wykupienie ubezpieczenia w wypożyczalni odejmuje ten krok, a za wygodę, jak wiadomo, trzeba zapłacić. Sporo.
Ceny wynajmu samochodów w Kalifornii (i nie tylko), w języku polskim, możesz sprawdzić w zakładce wynajmij auto. Możesz też skorzystać z poniższej wyszukiwarki:
Na koniec mam jeszcze dwie ciekawostki: w USA jeździ się przede wszystkim samochodami z automatyczną skrzynią biegów i trudno jest wynająć pojazd ze skrzynią ręczną. Nie zdziw się także widząc wszędzie dwa najpopularniejsze auta w Kalifornii, czyli Toyota Corolla i Ford Mustang. Pierwsza jest uniwersalnym autem średniej wielkości i właśnie ten model najczęściej oferuje większość wypożyczalni. Z kolei Ford Mustang to w zasadzie legendarne auto Zachodniego Wybrzeża USA.
Dzień dobry, chciałam zapytać o następującą kwestię. Chciałam wynająć auto przez stronę rentalcars. W informacjach dodatkowych jest, że podczas odbioru samochodu można zdecydować się na zakup dodatkowego ubezpieczenia w celu zmniejszenia lub anulowania wkładu własnego. W takim przypadku umowa będzie zawarta między Tobą a wypożyczalnią samochodów, w związku z czym w razie niezadowolenia z polisy lub ochrony ubezpieczeniowej należy skontaktować się z wypożyczalnią.
Czy to oznacza, że na miejscu muszę zawrzeć kolejną umowę czy dołożyć to do ubezpieczenia z rentals? Jeśli wynajem auta to koszt 700 dolarów to ile mniej więcej będzie kosztować dodatkowe ubezpieczenie, o którym mowa powyżej? Jeśli trzeba będzie zawrzeć oddzielną umowę jaki to będzie orientacyjnie koszt?
Przesledzilem setki wypożyczalni przed wylotem i nawet miałem zarezerwowany samochód poprzez Rentalcars.com, gdzie mieli jedna z lepszych jakości do ceny, niemniej jednak po wczytaniu się w regulamin wyszło, że owszem mam pełne ubezpieczenie ale jest to ubezpieczenie zewnętrzne tzn. jeśli coś się stanie to najpierw za to zapłacę ja a później dochodzę zwrotu środków od ubezpieczyciela. Owszem podobno działa to błyskawicznie ale uznałem że lepiej i bardziej komfortowo będzie wynająć auto bezpośrednio z wypożyczalni gdzie autoubezpieczone jest przez tą wypożyczalnie więc brak pośredników i w razie problemów wszystko odbywa się bezgotówkowa, oczuwiscie jeśli postępuje się zgodnie z regulaminem, który też sugeruje przeczytać. Ja rezerwowalem bezpośrednio przez Avis Mustanga jakieś 6 miesięcy wcześniej i na 10 dni wyszło mi 400 dolarów a i w tym jest pełne ubezpieczenie, chociaż musiałem kilka emaila napisać aby mi to dokładnie w 100% potwierdzili bo informacja była za ogólna.<