Prowansja od A do Z to niemalże encyklopedia o Prowansji. W książce znaleźć można opisy najważniejszych miast, wydarzeń i zwyczajów prowansalskich. Nie jest to jednak zbiór haseł, a raczej pełna dowcipu i anegdot publikacja angielskiego pisarza.

Prowansja od A do Z (Provence A-Z) nie jest encyklopedią, chociaż mogłaby za taką uchodzić. Peter Mayle w ponad 170 hasłach zebrał wszystkie swoje najciekawsze spostrzeżenia dotyczące Prowansji. W książce nie brakuje anegdot i humoru, z którego słynie ten angielski pisarz. To pozycja idealna dla osób chcących zgłębić swoją wiedzę o południu Francji.

Prowansja od A do Z okiem Anglika

Prowansja od A do Z, Peter Mayle, okładka. Źródło: proszynski.pl

Prowansja od A do Z, Peter Mayle, okładka. Źródło: proszynski.pl

Prowansja od A do Z to książka nieco trudna w odbiorze, ale tylko za sprawą swojej konstrukcji. Autor ułożył alfabet z prowansalskich zwyczajów, miast, świąt i wydarzeń. Opisał swoje doświadczenia i spostrzeżenia, a ma ich sporo, bo od wielu lat mieszka w Prowansji. Peter Mayle to autor m.in. opisanej już przeze mnie książki Hotel Pastis oraz słynnej Rok w Prowansji.

Co zatem stanowi problem Prowansji od A do Z? Jej encyklopedyczność, a może lepiej napisać budowa przypominająca słownik. Książka nie ma fabuły, wypełnia ją zbiór haseł opisanych raz krócej, a raz dłużej. Wszystkie one są oczywiście związane z życiem na Prowansji, ale to jednak wciąż zbiór różnych haseł. Rozrzut tematyczny jest tutaj ogromny, a nagłe zmiany wątku mogą powodować u czytelnika konsternację. Być może pewnym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest czytanie książki inaczej niż od deski do deski. Można ją swobodnie wertować i odnajdywać co chwilę inne ciekawe hasła związane z Prowansją. Warto wypróbować tę metodę w chwili znużenia lekturą.

Mayle opisał w swojej książce ponad 170 haseł. Znajdziesz tam odpowiedzi m.in. na to skąd się wziął prowansalski kir oraz pastis, ile znaczeń ma mistral oraz jak się gra w petanque. Autor opisuje także zażyłości sąsiedzkie na Prowansji, zdradza jak odnaleźć prawdziwe trufle oraz kogo mieszkańcy uznają za obcego.

Peter Mayle
Prowansja od A do Z
Tłumaczenie: Teresa Komłosz
Tytuł oryginalny: Provence A-Z
Liczba stron: 256
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka SA
ISBN: 978-83-7469-547-3