Muzeum Marca Chagalla w Nicei to ewenement na skalę co najmniej Francji. Otworzył je osobiście sam Chagall, którego prace w całości wypełniają obiekt. Zwykle takie muzea powstają po śmierci artysty. To miejsce spodoba się szczególnie miłośnikom sztuki oraz religii.

Muzeum Chagalla w Nicei (Musée National Marc Chagall) zaliczało się do nielicznych w tym mieście pobierających opłatę za wstęp. Wszystko się zmieniło 2 stycznia 2015 r., kiedy to wprowadzono opłatę za zwiedzanie chyba wszystkich obiektów muzealnych i galerii w mieście. Warto o tym pamiętać, bo strony internetowe i przewodniki zapewne nie zostaną szybko zaktualizowane. Standardowa cena biletu do muzeów w Nicei kosztuje 10 euro i tak samo jest z muzeum Chagalla. Za 2 euro można wypożyczyć przewodnik audio. Bezpłatny wstęp do opisywanego muzeum jest możliwy w pierwszą niedzielę miesiąca.

Zobacz również: Nicea przewodnik – opisy atrakcji, trasy zwiedzania i porady!

Marc Chagall, muzeum w Nicei

Muzeum Marca Chagalla w Nicei otwarto w lipcu 1973 r. i dokonał tego sam Chagall, w dniu swoich 86. urodzin. Po raz pierwszy we Francji narodowe muzeum z wyłącznie swoimi pracami otworzył wtedy żyjący artysta. Obiekt mieści się w budynku zbudowanym specjalnie w tym celu i otacza go ogród ze śródziemnomorską roślinnością.

Marc Chagall (1887 – 1985) był malarzem i grafikiem światowej sławy. Pochodził z Witebska, miał rosyjskie i francuskie obywatelstwo. W 1966 r. zamieszkał wraz z drugą żoną, Valentiną Brodsky w Saint-Paul de Vence, niedaleko Nicei, gdzie żył do śmierci. Jest pochowany na tamtejszym cmentarzu miejskim.

W muzeum znajduje się wystawa prac artysty związana z tematyką religijną. Główną ekspozycją jest 17 wielkich obrazów Chagalla namalowanych na motywach Starego Testamentu. Cały cykl nazywa się Biblical Message (Przesłanie biblijne) i wiernie naśladuje teksty biblijne, ale obrazy nie zostały rozwieszone zgodnie z kolejnością ustaloną w Testamencie. O porządku ekspozycji zadecydował Chagall. 12 obrazów nawiązuje do Księgo Rodzaju i Księgi Wyjścia, a 5 do Pieśni nad Pieśniami. Te ostatnie dzieła wiszą w osobnej, okrągłej sali, a tuż przy wejściu znajduje się napis autorstwa Chagalla: A Vava, ma femme, ma joie et mon allègresse, co w tłumaczeniu brzmi: dla Vavy, mojej żony, mojej radości i mojego wesela.

Fragment ekspozycji nawiązującej do księgi Pieśni nad Pieśniami, muzeum Chagalla, Nicea

Fragment ekspozycji nawiązującej do księgi Pieśni nad Pieśniami, muzeum Chagalla, Nicea

Pierwotnym zamysłem artysty było przyozdobienie pracami kaplicy w miejscowości Vence, położonej w pobliżu Nicei, za Cagnes-sur-Mer. Chagall mieszkał tam między 1949, a 1966 r.

Spośród pozostałych dzieł eksponowanych w muzeum, warto jeszcze wymienić mozaikę naścienną Wóz Eliasza, którą Marc Chagall stworzył specjalnie dla muzeum. Jest umiejscowiona na zewnętrznej ścianie budynku i w całości odbija się w sadzawce, przed którą stoją obserwatorzy.

W muzeum stworzono też salę koncertową z witrażami autorstwa Chagalla, który zobrazował tam stworzenie świata. W tym pomieszczeniu wyświetlany jest film o artyście: Chagall, à la Russie aux ânes et aux autres, reż. François Lévy-Kuentz. Seans trwa 52 minuty. W wersji angielskiej emitowany jest o godz. 11 i 13, a w wersji francuskiej o godz. 10, 12 i 14.

Jak dojechać do muzeum Chagalla?

Muzeum Marca Chagalla znajduje się na początku bulwaru Cimiez (Boulevard de Cimiez) prowadzącego do centrum dzielnicy Cimiez, którą polecam zwiedzić. Muzeum znajdziesz jednak pod adresem 36 Avenue Docteur Ménard (boczna uliczka). Droga do obiektu jest dobrze oznaczona. Do Cimiez można dotrzeć pieszo z centrum Nicei lub wsiąść np. w autobus nr 5. Na terenie obiektu jest kawiarenka, w której można zamówić przekąski, a także sklep z pamiątkami.