Panteon w Paryżu to miejsce spoczynku najbardziej zasłużonych Francuzów. Pochowano tu również Polkę, to Maria Skłodowska-Curie. Obiekt jest udostępniony zwiedzającym.

Panteon w Paryżu (Panthéon) znajduje się niemalże w centrum miasta, tuż obok Ogrodu Luksemburskiego. W zlokalizowaniu tej atrakcji pomoże tobie mapa Paryża z atrakcjami stolicy Francji. Najsłynniejsze francuskie mauzoleum warto odwiedzić, by oddać hołd najznamienitszym Francuzom, ale także wybitnej Polsce. Spoczywa tu bowiem Maria Skłodowska-Curie.

Sprawdź także: przewodnik po Paryżu

Panteon w Paryżu – tu znajdziesz grób Marii Skłodowskiej-Curie

Panteon powstał w latach 1758 – 1789 na polecenie króla Ludwika XV. Początkowo miał być kościołem pod wezwaniem św. Genowefy, patronki Paryża. Budową świątyni król miał podziękować za swoje wyzdrowienie. Prace trwały długo, a koncepcja budowli zmieniała się. W końcu jednak powstała, ale nie doczekała poświęcenia, bo wybuchła rewolucja francuska. Właśnie wtedy kościół zamieniono w mauzoleum.

Panteon nie jest miejscem pochówku Napoleona Bonaparte, chociaż wielu szuka jego grobu właśnie tutaj. Ten zaś znajduje się na terenie Pałacu Inwalidów w Paryżu i jest doprawdy monumentalny.

W następnych latach obiektowi przywracano funkcje sakralne, by później ich go pozbawiać. Ostatecznie od 1885 r. paryski Panteon pełni nieprzerwanie rolę mauzoleum. W jego kryptach znajdują się groby zasłużonych Francuzów. Wśród nich pochowana jest wybitna Polka, Maria Skłodowska-Curie.

Grób Marii Skłodowskiej-Curie w Panteonie, Paryż

Grób Marii Skłodowskiej-Curie w Panteonie, Paryż

Inne znane osobistości spoczywające w Panteonie to m.in.:

  • Voltaire,
  • Jean-Jacques Rousseau,
  • Victor Hugo,
  • Emil Zola,
  • Louis Braille.

Krypty pod budynkiem to ciąg korytarzy tworzących niemalże labirynt. Odnalezienie poszczególnych grobów jest jednak łatwe. Wystarczy skorzystać z wirtualnej mapy stojącej w pierwszym pomieszczeniu krypty.

Zwiedzanie Panteonu w Paryżu

Panteon w Paryżu znajduje się pod adresem Place du Panthéon. Bilet wstępu kosztuje 11,50 euro, ale osoby do 25 r. życia wchodzą za darmo. Panteon jest czynny codziennie z wyjątkiem 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia, w godz. 10-18:30 od kwietnia do końca września oraz w godz. 10-18 w pozostałych miesiącach.

Na wizytę w tym miejscu trzeba przeznaczyć ok. godziny. Dodatkowe informacje oraz bilety online znajdziesz na stronie paris-pantheon.fr.

Niemalże obok Panteonu znajduje się dawne biuro i laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie. Obecnie jest tam niewielkie muzeum. Można też odwiedzić ogród, w którym odpoczywała noblistka. Adres: 1 Rue Pierre et Marie Curie.