Muzeum Orsay w Paryżu mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego i prezentuje m.in. wspaniałą kolekcję francuskich impresjonistów i postimpresjonistów.

Muzeum Orsay (Musée d’Orsay) w Paryżu to jedna z chętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji miasta. Gromadzi ono przede wszystkim dzieła światowej sławy impresjonistów i postimpresjonistów. Budynek muzeum był dawniej dworcem kolejowym, co jest dodatkową atrakcją tego miejsca.

Zobacz również: przewodnik po Paryżu oraz mapa Paryża z zaznaczonymi atrakcjami.

Muzeum Orsay – impresjoniści w Paryżu

Mimo, że Luwr jest najchętniej odwiedzanym muzeum w Paryżu, Muzeum Orsay również przyciąga prawdziwe tłumy zwiedzających. Aby zobaczyć muzealne eksponaty nierzadko trzeba odstać swoje w kolejce. Nic w tym dziwnego, bo Orsay gromadzi wspaniałą kolekcję dzieł z okresu 1848 – 1914. Są to przede wszystkim obrazy, meble, projekty, przedmioty użyteczności publicznej i wystroju wnętrz.

Głównym powodem ściągającym do Muzeum Orsay tłumy gości, jest jednak bogata kolekcja obrazów impresjonistów i postimpresjonistów. Można tutaj podziwiać eksponaty takich twórców jak van Gogh, Cezanne, Degas, Monet, Renoir, Sisley czy Rousseau. Ekspozycja niczym nie ustępuje obrazom zgromadzonym w Luwrze czy muzeach nowojorskich, jak chociażby Metropolitan Museum of Art, czy Museum of Modern Art.

Do dzieł, które na pewno warto zobaczyć w Orsay, zaliczają się chociażby: Gracze w karty (Cezanne), Bal w Moulin de la Galette (Renoir), Gwieździsta noc nad Rodanem (van Gogh) czy Śniadanie na trawie (Manet). W kolekcji jest także Portret Matki (Whistler), który był ważnym elementem filmu Jaś Fasola: Nadciąga totalny kataklizm. Niestety podczas mojej ostatniej wizyty w muzeum był on wypożyczony innemu krajowi.

Zwiedzanie Muzeum Orsay

Muzeum Orsay w Paryżu działa pod adresem 62 Rue de Lille, pomiędzy Pałacem Inwalidów, a Luwrem, które znajdują się niedaleko. W obiekcie są toalety, restauracja i kawiarenka, a także punkty widokowe na wnętrze hali budynku oraz na Paryż.

Muzeum mieści się w budynku otwartym w 1900 r. jako dworzec kolejowy. Pociągi zatrzymywały się tam przez 39 lat, ale po elektryfikacji długie składy przestały się mieścić na peronach. Wtedy też zmieniono funkcje obiektu. Muzeum działa w nim od 1986 r. Wewnątrz wciąż można podziwiać oryginalne ogromne zegary, dawniej informujące podróżnych o zbliżającej się porze odjazdu pociągu.

Bilety do Muzeum Orsay kosztują 12 euro, ale młodzież do 25 lat wchodzi za darmo. Godziny otwarcia: codziennie z wyjątkiem poniedziałków 9:30 – 18, w czwartki do 21:45. Nieczynne 1 maja i 25 grudnia. Na zwiedzenie tej atrakcji warto przeznaczyć ok. dwóch godzin.

Dodatkowe informacje: musee-orsay.fr