Boston to piękne miasto z bogatą historią, które leży stosunkowo niedaleko Nowego Jorku. Warto je odwiedzić podczas pobytu na Wschodnim Wybrzeżu USA.

Boston leży nieco ponad 320 km od Nowego Jorku nad Zatoką Massachusetts i jest stolicą stanu Massachusetts. To tu znajduje się Uniwersytet Harvarda oraz uczelnia MIT. Z miastem jest także związana herbatka bostońska, której historii uczą w polskich szkołach.

W Bostonie spędziłem zaledwie 72 h, ale to miasto spodobało mi się chyba nawet bardziej niż Nowy Jork. Dlatego jeśli znajdziesz trochę czasu, a planujesz pobyt na Wschodnim Wybrzeżu, zachęcam do odwiedzenia Bostonu! Jestem pewien, że mój mini przewodnik po Bostonie pomoże tobie zaplanować zwiedzanie tego miasta.

Ten artykuł to dodatek do mojego przewodnika po Nowym Jorku. Znajdziesz tu mnóstwo przydatnych informacji, z którymi łatwiej zaplanujesz zwiedzanie Bostonu.

Boston – europejskie miasto w USA?

Przed wizytą w mieście słyszałem, że Boston to najbardziej europejskie miasto Stanów Zjednoczonych. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to za sprawą widocznie mniejszej mieszanki kulturowej w społeczeństwie niż w Nowym Jorku, połączeniu drapaczy chmur ze starymi kolonialnymi domami, czy może z zupełnie innych powodów. Faktem jednak jest, że w Bostonie czułem się jak w wielu europejskich miastach, a krótka wizyta pozwoliła mi złapać oddech po pobycie w zatłoczonym i pędzącym Nowym Jorku.

Panorama Bostonu z Piers Park

Panorama Bostonu z Piers Park

Boston to jedno z najstarszych miast Stanów Zjednoczonych. Zostało założone w 1630 r., ale wcześniej w okolicy osiedlali się angielscy koloniści. Miasto zbudowano tuż przy ujściu rzeki Charles do oceanu, w otoczeniu licznych zatoczek i kanałów. Dogodne warunki naturalne sprawiły, że pierwsze przystanie portowe powstały błyskawicznie. Boston rozwijał się i bogacił dzięki kupcom, którzy wykorzystali jego położenie do rozwoju handlu i wymiany towarowej z Europą. Sami budowali kolejne nabrzeża, a z czasem także doki i statki. Zapotrzebowanie na towary i okręty w innych częściach świata było tak duże, że nierzadko sprzedawano całe statki wraz z towarem.

Boston to miasto pełne historycznych budynków i ważnych wydarzeń. Spacerując po mieście trasą historyczną można dowiedzieć się czym była rewolta bostońska (1689 r.), masakra bostońska (1770 r.) i w końcu herbatka bostońska (1773 r.). Dwa ostatnie wydarzenia wpisują się w genezę rozpoczęcia wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Atrakcje Bostonu i zwiedzanie

Zwiedzanie Bostonu to łatwe zadanie, bo większość atrakcji znajduje się w historycznym centrum. W związku z tym nie ma potrzeby częstego podróżowania komunikacją miejską. Trzeba się jedynie nastawić na dłuższy spacer.

Atrakcje Bostonu, które warto zobaczyć (kolejność przypadkowa):

  • The Freedom Trail – długa na 4 km trasa spacerowa w centrum, która prowadzi przez 16 historycznych punktów. Po drodze poznasz historię miasta oraz opisane wyżej wydarzenia, które wpłynęły na historię Stanów Zjednoczonych. Trasa rozpoczyna się w parku Boston Common. Organizowane są odpłatne spacery z przewodnikami w strojach z dawnych czasów. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie thefreedomtrail.org.
  • Boston Common – najstarszy park miejski w USA założony w 1634 r. Przemawiał tu Martin Luther King, a Jan Paweł II celebrował mszę z tłumem wiernych. Wstęp do parku jest darmowy.
  • Faneuil Hall (4 S Market St) – dawne hale targowe blisko portu. W hali Quincy Market znajdziesz mnóstwo punktów gastronomicznych z dobrym jedzeniem. I oczywiście masę turystów.
  • Port w Bostonie – port od początku jest wpisany w historię miasta. To duży teren, a turyści najczęściej spacerują po nabrzeżu blisko centrum (za halami Faneuil). Warto jednak wiedzieć, że pod adresem Building 22, Charlestown Navy Yard znajduje się muzeum USS Constitution, a obok cumuje statek o tej samej nazwie. Jest to najstarszy na świecie drewniany okręt wciąż pływający. Zbudowano go oczywiście w Bostonie.
  • Uniwersytet Harvarda (Harvard University) w Cambridge – uznawany za najlepszy uniwersytet na świecie, jest miejscem powstania serwisu Facebook. Mark Zuckerberg mieszkał w budynku Kirkland House pod adresem 95 Dunster St Cambridge. Na terenie kampusu uniwersyteckiego znajduje się pomnik Johna Harvarda, przy którym turyści chętnie się fotografują.
  • Biurowiec Ally McBeal – jako wielki fan Ally McBeal jechałem do Bostonu z marzeniem zobaczenia miasta, które znałem z serialu. Co prawda śladów tej komedii należy tu szukać z lupą, ale budynek, w którym fikcyjna prawniczka miała biuro wciąż jest na miejscu! Znajdziesz go pod adresem 14 Beacon St.
  • Chinatown – chińska dzielnica w Bostonie znajduje się blisko dworca kolejowego i autobusowego. Znajdziesz tu mnóstwo knajpek i restauracji z azjatyckim jedzeniem. Warto jednak wiedzieć, że Boston słynie z restauracji serwujących owoce morza, szczególnie homarów.
  • Piers Park w East Boston – niebieską linią metra dojedziesz z centrum do stacji Mavercik. Dojście do parku zajmie stamtąd tylko kilka minut. Z Piers Park można podziwiać wspaniałą panoramę na centrum Bostonu i jego wieżowce. Nie będzie to oczywiście tak monumentalne jak panorama Manhattanu, ale osobiście uważam, że warto podziwiać miasto z tej perspektywy.
  • Fenway Park (4 Yawkey Way) – stadion baseballowy drużyny Boston Red Sox.
  • Beacon Hill – wąskie brukowane uliczki i urocze domy z czerwonej cegły lub piaskowca Brownstone, jak na Harlemie.

Podczas krótkiego pobytu można zwiedzić wiele z powyższych miejsc. Oczywiście to nie wszystkie atrakcje. W mieście jest wiele ciekawych muzeów, obiektów, parków. Skupiłem się na tych, które na pewno warto zobaczyć mając niewiele czasu.

Autobusy i metro w Bostonie

Transport publiczny w Bostonie zapewnia przedsiębiorstwo MBTA (Massachusetts Bay Transportation Authority). W samym mieście funkcjonują 3 linie metra (czerwona, pomarańczowa i niebieska) oraz tramwaj (linia zielona – trasa tramwaju biegnie częściowo pod ziemią, jak metro). Są też autobusy oraz promy. Bilety można kupić m.in. w automatach na wszystkich stacjach metra. Ceny biletów na komunikację miejską różnią się w zależności od środka transportu oraz rodzaju biletu.

Old State House w Bostonie, przy którym wydarzyła się masakra bostońska.

Old State House w Bostonie, przy którym wydarzyła się masakra bostońska.

Pojedynczy przejazd metrem na CharlieCard kosztuje $2.40, a autobusem $1.70. Turystom najbardziej opłaca się kupić bilet jednodniowy w cenie $12.75 lub 7-dniowy w cenie $22.50. Takie bilety umożliwiają podróżowanie metrem, autobusami i tramwajami bez dodatkowych kosztów.

Warto dodać, że w Bostonie funkcjonuje najstarsze metro w Ameryce Północnej, a przystanki i stacje są oznaczone literą T. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie przewoźnika mbta.com.

Hotele w Bostonie i noclegi Airbnb

Hotele w Bostonie są niestety drogie, ale to nie jedyne noclegi w mieście, jakich warto szukać. Jest tu także szeroka oferta apartamentów Airbnb oraz hosteli. W znalezieniu najlepszego noclegu pomogą ci poniższe linki:

Na pierwszy nocleg z Airbnb możesz otrzymać zniżkę! Wystarczy zarejestrować się korzystając z linka: noclegi Airbnb.

Quincy Market w Bostonie, w którym znajdziesz mnóstwo dobrego jedzenia i jeszcze więcej turystów

Quincy Market w Bostonie, w którym znajdziesz mnóstwo dobrego jedzenia i jeszcze więcej turystów

Jak dojechać z Nowego Jorku do Bostonu?

Z Nowego Jorku do Bostonu można dojechać transportem publicznym. Do wyboru masz pociągi lub autokary. Pociągi odjeżdżają z Pennsylvania Station (NY 10119), a czas jazdy to między 3 h 44 min, a 4 h 15 min, w zależności od pociągu. Bilet kosztuje ok. $49 w jedną stronę w klasie ekonomicznej.

Znacznie taniej można dojechać do Bostonu autobusem. Bilety są dostępne nawet za $9 w jedną stronę. Trasę obsługuje kilka przewoźników, np. Peter Pan i Greyhound. Podróż trwa 4 h 20 min (wybrane kursy trwają nawet 7 h) i jest dość męcząca, ale niska cena rekompensuje wszelkie niedogodności. Autobusy odjeżdżają z dworca Port Authority (625 8th Ave).