Zwiedzanie Paryża wymaga pewnego przygotowania. Stolicę Francji możesz zwiedzić pieszo, rowerem miejskim, komunikacją publiczną, a nawet statkiem spacerowym. Ten darmowy przewodnik podpowiada, jak najlepiej przygotować się do zwiedzania.

Zwiedzanie Paryża jest możliwe na kilka sposobów. Możesz spacerować pieszo, jeździć komunikacją publiczną, skorzystać z rowerów miejskich lub rejsów po Sekwanie. Wszystkie te sposoby opisałem niżej.

Zwiedzanie Paryża – od czego zacząć?

Zwiedzanie Paryża najlepiej zacząć od przygotowania planu zwiedzania. Możesz oczywiście skorzystać z gotowych propozycji przygotowanych przeze mnie. Niżej znajdziesz linki kierujące do osobnych artykułów. Kiedy już wybierzesz atrakcje warte zobaczenia, zdecyduj jak do nich dotrzeć. Najpewniej będziesz łączyć wszystkie te możliwości, bo to najefektywniejszy sposób zwiedzania stolicy Francji. Być może jednak któraś z nich przypadnie tobie szczególnie do gustu.

Paryż w weekend lub 5 dni – sprawdź przewodnik po mieście !

Spacery po Paryżu

Romantyczne spacery po Paryżu to oczywiście marzenie wielu par odwiedzających stolicę Francji. Pamiętaj jednak, że to ogromne miasto i nie da się dotrzeć do wszystkich jego atrakcji wyłącznie na nogach. Jeżeli szukasz ciekawych miejsc do spacerowania to warto się przede wszystkim zainteresować brzegami Sekwany. Spacer z okolic Wieży Eiffla w kierunku katedry Notre-Dame z pewnością będzie niezapomniany (lub w drugą stronę, bo wtedy można co chwilę podziwiać Żelazną Damę)! Kanał św. Marcina to drugie miejsce idealne na długi romantyczny spacer. Warto też oczywiście udać się do dzielnicy Montmartre, chociaż tam może być nieco pod górkę. W każdym razie spacer po Paryżu będzie na pewno świetnym uzupełnieniem zwiedzania z wykorzystaniem komunikacji miejskiej.

Rowery miejskie w Paryżu

Podobnie będzie z rowerami. Paryż ma ponad 23600 rowerów miejskich!  Stacje wypożyczeń znajdziesz praktycznie co 300 metrów, więc są gęsto rozsiane po całej stolicy. Paryski rower miejski nazywa się Velib, a pierwsze 30 min jazdy po wypożyczeniu jest zawsze gratis. Pozwala to przemieścić się na całkiem spore odległości, więc jeśli chcesz oszczędzić na komunikacji – warto rozważyć tę opcję. Aby wynająć rower na dobę należy kupić kartę dostępu do systemu za 5 euro. Dostęp tygodniowy kosztuje 15 euro. Za jazdę pow. darmowych 30 min. płaci się zgodnie z cennikiem (pierwsza godzina to 1 euro). Szczegóły i bilety na stronie velib-metropole.fr (także po angielsku).

Komunikacja w Paryżu

Komunikacja miejska w Paryżu jest bardzo rozwinięta. Przede wszystkim do dyspozycji masz aż 14 linii metra, z którego zdecydowanie warto korzystać. Uzupełnieniem transportu miejskiego są autobusy oraz kolejka RER. Wszystko to opisałem w osobnym artykule: komunikacja w Paryżu. Tutaj dodam tylko, że metro i własne nogi to najlepszy według mnie sposób na zwiedzanie Paryża!

Rejsy po Sekwanie

Zwiedzanie Paryża statkiem po Sekwanie to okazja, by poznać przede wszystkim nadbrzeża Sekwany, które zostały wpisane na listę UNESCO. Przepłyniesz m.in. pod najstarszym mostem miasta – Pont Neuf i opłyniesz Ile de la Cite, na której stoi katedra Notre-Dame. W ofercie przewoźników są różne kursy. Najpopularniejszy jest oczywiście zwykły rejs widokowy. Trwa on ok. godziny i kosztuje ok. 10 euro. Bilety kupuje się w kasach przed wypłynięciem. Inna możliwość to zamówienie rejsu z posiłkiem, ale nie są to tanie przyjemności.

Statki wycieczkowe znajdziesz przede wszystkim w pobliżu Wieży Eiffla, ale także przy wspomnianym już Pont Neuf.

Podsumowanie

Jak widzisz jest masa możliwości zwiedzania Paryża i z pewnością każdy znajdzie tu swój sposób. Skoro już wiesz, jak się poruszać, wybierz teraz swój własny plan zwiedzania! Przygotowałem dwie opcje: weekend w Paryżu oraz pięć dni w Paryżu. Na jak długo przyjedziesz?