Kanał św. Marcina to miejsce, w którym odnajdziesz romantyczną wersję Paryża. Wciąż jeszcze pomijany przez wielu turystów kanał jest idealną trasą na spokojny spacer. Po drodze można podziwiać statki wycieczkowe pokonujące kolejne śluzy.

Kanał św. Marcina (Canal Saint-Martin) to jedna z tych atrakcji Paryża, o których nie piszą we wszystkich przewodnikach. To się powoli zmienia, bo okolica kanału jest miejscem romantycznym i spokojnym, a tego szukają goście w zatłoczonym mieście. Warto tu przyjść na spacer o każdej porze dnia i nocy, by obserwować codzienne życie mieszkańców francuskiej stolicy.

Zobacz również: mapa Paryża z zaznaczonymi atrakcjami

Kanał św. Marcina na zewnątrz i pod ziemią

Kanał św. Marcina powstawał przez 23 lata, od 1802 do 1825 r. Inicjatorem jego budowy był Napoleon Bonaparte, który chciał w ten sposób rozwiązać problem zaopatrzenia Paryża w wodę pitną. Kanał szybko zaczął spełniać także ważną rolę ekonomiczną – był wykorzystywany do transportu towarów przy użyciu barek. W czasie budowy kanału budynki na jego obu brzegach zamieszkiwali przede wszystkim robotnicy. Okolica jeszcze długo później była biedniejszą dzielnicą Paryża, ale w ostatnich latach to się zmieniło.

Kanał św. Marcina, Paryż

Kanał św. Marcina, Paryż

Dzisiaj z widokiem na kanał mieszkają bogatsi paryżanie, a partery budynków zajmują oryginalne kawiarenki, restauracje i bistra. Kanał ma 4,5 km długości, z czego 2 ostatnie kilometry jest zabudowany pod ulicami i placami Paryża. To przede wszystkim wspaniałe miejsce na romantyczny i niespieszny spacer, ale równie dobrym pomysłem będzie przepłynięcie kanału statkiem wycieczkowym.

Kanał był miejscem akcji filmu „Hotel Du Nord” (1938 r.). To film tak kultowy dla Francuzów jak „Rejs” dla Polaków. Sam Hotel du Nord jest obecnie bardzo popularną kawiarnią i restauracją z niezwykłą atmosferą dawnego Paryża. Znajdziesz go pod adresem 102 Quai de Jemmapes.

Rejs po kanale św. Marcina kosztuje 18 euro (są też bilety zniżkowe) i trwa ok. 2,5 h. Na pokład można wejść w basenie de la Villette (dojazd metrem 2, 5 i 7B, stacja Jaurès) lub w basenie Port de l’Arsenal tuż przy Sekwanie (dojazd metrem 1, 5 i 8, stacja Bastille).

Płynąc kanałem można podziwiać jego nabrzeża, wszystkie 9 śluz, które niwelują różnicę wysokości wynoszącą 25 m, liczne zabytkowe mosty przerzucone przez kanał oraz 2 mosty obrotowe, po których odbywa się ruch samochodowy. Kanał to prawdziwy raj dla miłośników atrakcji hydrologicznych, ale każdy turysta będzie oczarowany tym miejscem.

Dodatkowe informacje o rejsie: canauxrama.com.