Roquefort-sur-Soulzon to malutkie oksytańskie miasteczko, w którym produkuje się słynny ser pleśniowy Roquefort. Dojrzewa on tu w skalnych grotach, które można zwiedzić.

Roquefort-sur-Soulzon jest niewielkim miasteczkiem zbudowanym tuż przy skalnym zboczu w departamencie Aveyron w Oksytanii. Zamieszkuje je zaledwie ok. 700 osób i praktycznie wszyscy dorośli z miasteczka i okolicy pracują w tej samej branży – produkują słynny na cały świat ser pleśniowy Roquefort. Jego polskim odpowiednikiem jest np. Lazur i Rokpol.

Miasteczko Roquefort-sur-Soulzon

Roquefort-sur-Soulzon leży na terenie parku regionalnego (Parc naturel régional des Grands Causses, parki regionalne we Francji są odpowiednikami parków krajobrazowych w Polsce). Północna część miasteczka graniczy z rzeką Soulzon i doliną, w której ona płynie. Południowa strona to skalne zbocze wapiennego wzgórza Cambalou. Jego częściowe zapadnięcie się około miliona lat temu zapewniło miasteczku miejsce w historii światowego serowarstwa, o czym będzie za chwilę.

Roquefort-sur-Soulzon

Roquefort-sur-Soulzon

Mimo ładnego położenia R-s-S nie jest szczególnie atrakcyjnym miejscem. W okolicy jest kilka ładniejszych miasteczek, jak chociażby La Couvertoirade należące dawniej do Templariuszy i Peyre z widokiem na wiadukt Millau. Do Roquefort-sur-Soulzon nie przyjeżdża się jednak podziwiać architekturę. Tutejszą atrakcją jest ser.

Ser Roquefort

Roquefort to nie tylko nazwa sera, ale też apelacji. Mogą się tak nazywać tylko sery produkowane właśnie w Roquefort-sur-Soulzon, a prawo to dał mieszkańcom król Francji Karol VII Walezjusz w XV w. Dzięki temu np. polskie odpowiedniki sera Roquefort nie mogą nosić właśnie tej nazwy.

Dojrzewalnia sera Roquefort w Roquefort-sur-Soulzon

Dojrzewalnia sera Roquefort w Roquefort-sur-Soulzon

Roquefort to ser powstający ze świeżego i niepasteryzowanego owczego mleka. Produkuje się go na terenie zaledwie 2 km długości i 300 m szerokości. Jest tylko kilku producentów, a największym jest firma Lactalis, która odpowiada za 70% produkcji. Należy do niej marka Société, pod którą sprzedaje się najbardziej znany Roquefort.

Jest to ser nazywany królem serów, zajadali się nim już Rzymianie, a legenda głosi, że powstał przypadkiem. Wszystko przez pastuszka, który zostawił w skalnej grocie chleb z owczym serem, a kiedy po niego wrócił, okazało się, że jest pokryty dziwną pleśnią i smakuje wybornie. Legenda zdradza nam nieco proces produkcji słynnego sera, który dojrzewa właśnie w skalnych grotach.

Jest to możliwe dzięki temu, że wapienna skała zapadła się dawno dawno temu tworząc właśnie skalne groty i korytarze. Cały uskok ma 2 km długości i jest do dziś miejscem fascynującym wielu geologów. Najważniejsze jednak, że powstałe w ten sposób korytarze doskonale wentylują groty, w których z czasem mieszkańcy zbudowali piwnice. W ten sposób ser ma doskonałe warunki, by rozwinęła się w nim pleśń. Wewnątrz panuje stała temperatura ok 10 st. C i wilgotność ok. 80%.

Pleśń z chleba

Zanim jednak okrągłe bochenki sera (każdy waży ok. 3 kg) trafią na leżakowanie, trzeba je wyprodukować ze świeżego owczego sera. Do mleka dodaje się grzyb penicillium roqueforti (dla bezpieczeństwa pozyskiwany w laboratoriach – produkuje się go na chlebie), a potem nakłuwa ser, by dostęp powietrza był równomierny. Dzięki temu grzyb może się rozrastać do pożądanych rozmiarów, co ostatecznie pozwoli osiągnąć idealny ostry smak i aromat sera.

Kremowy ser Roquefort doskonale pasuje do surówek oraz jako składnik sosów. Można go także degustować bezpośrednio.

Informacje praktyczne – zwiedzanie i bilety

W miasteczku można zwiedzić piwnice różnych producentów. Najstarszą średniowieczną piwnicą w skale dysponuje marka Société, która pobiera opłaty za zwiedzanie (7 euro dorosły, 4 euro dziecko, poniżej 6 lat za darmo). Jej piwnica ma aż 8 poziomów i nie jest to jedyna, w której leżakują sery tej marki.

Skalne piwnice, w których dojrzewa ser

Skalne piwnice, w których dojrzewa ser

Zwiedzanie odbywa się o określonych godzinach, w grupach z przewodnikiem w różnych językach (niestety brak polskiego) i zaczyna obejrzeniem krótkiego filmu na temat produkcji sera. Potem spacerujemy wąskimi, ciemnymi i wilgotnymi korytarzami, a na końcu odbywa się degustacja sera (w cenie zwiedzania). Jest też oczywiście możliwość zakupu na miejscu. Zwiedzanie trwa ok. godziny.

Dodatkowe informacje, w tym godziny zwiedzania są dostępne na stronie roquefort-societe.com. Zalecana jest rezerwacja telefoniczna lub mailowa. Uwaga: ser jest produkowany tylko od stycznia do lipca. Zwiedzając w drugiej połowie roku nie zobaczymy w piwnicach sera.

Zwiedzanie piwnic innych producentów jest najczęściej darmowe. Po szczegóły warto udać się do biura informacji turystycznej, które znajduje się tuż przed miasteczkiem. Jest tam też parking dla samochodów, a kolejne są w miasteczku.