Ogród Luksemburski w Paryżu to XVII – wieczny rozległy park miejski, w którym bardzo chętnie odpoczywają paryżanie. Ogród przylega do pałacu będącego siedzibą senatu.

Ogród Luksemburski (Jardin du Luxembourg) w Paryżu to ogromny (ok. 23 ha) park miejski na lewym brzegu Sekwany. Jest ulubionym miejscem odpoczynku paryżan, ale równie chętnie odwiedzają go turyści. Mimo wielu gości ogród zapewnia ciszę i atmosferę relaksu. Bez problemu można tu również znaleźć zacienione miejsce w upalne dni.

Zobacz również: mapa Paryża z zaznaczonymi atrakcjami miasta

Ogród Luksemburski najsłynniejszym parkiem Paryża

Ogród Luksemburski powstał na początku XVII w. na prośbę Marii Medycejskiej, królowej Francji. Pałac zbudowany w jego północnej części miał przypominać Marii jej rodzinną posiadłość we Florencji. W końcu jednak powstał w tym miejscu typowo francuski obiekt. Od XIX w. mieści się w nim senat Francji.

Ogród Luksemburski w Paryżu

Ogród Luksemburski w Paryżu

W ogrodzie znajdziemy przede wszystkim mnóstwo zieleni – drzew i trawy, ukwiecone donice oraz wiele ławeczek i krzesełek. To sprawia, że miejsce jest ulubionym celem spacerów paryżan i turystów. Przechadzają się oni wśród licznych rzeźb i fontann. Do najsłynniejszej należy prostokątna Fontanna Medyceuszy. Z kolei w osi, na której leży pałac i główne wejście do parku znajduje się duży zbiornik wodny, w którym dzieci i dorośli chętnie puszczają żaglówki.

Spacerując po ogrodzie nie trudno nie zauważyć wieży Montparnasse, która szpeci panoramę miasta i wyłania się zza drzew niczym ogromny metalowy słup.

Wśród licznych rzeźb w ogrodzie uwagę przyciąga także wysoka na 2 metry Statua Wolności, rzeźba Eugène’a Delacroix umieszczona w fontannie oraz rzeźby i fontanna Fontaine de l’Observatoire. Ta ostatnia znajduje się właściwie w osobnym parku, który jednak stanowi przedłużenie Ogrodu Luksemburskiego i jego osi pałac – główne wejście.

Ogród Luksemburski znajduje się pod adresem 67 Boulevard Saint-Michel, ale można do niego wejść z wielu stron. Wizyta jest oczywiście darmowa. Obiekt jest czynny różnie w zależności od pory roku, a szczegóły znajdziesz na stronie senat.fr. Dojazd metrem: linie 4 i 10 stacja Odeon, linia 10 stacja Mabillon, linia 12 stacja Notre-Dame de Champs oraz kolejka RER B, stacja Port-Royal lub Luxembourg.

Na zwiedzenie ogrodu warto przeznaczyć min. 1 godzinę, ale można tam spędzić i pół dnia, jeśli ktoś ma tyle czasu i chce się zrelaksować. Przy okazji warto też odwiedzić grób Marii Skłodowskiej-Curie znajdujący się w Panteonie. To tuż obok ogrodów.