Panteon w Rzymie to zabytek sprzed prawie 2 tys. lat, który swoim wnętrzem zaskakuje turystów odwiedzających Wieczne Miasto. Od VII w. jest to kościół oraz miejsce spoczynku kilku ważnych osobistości.

Panteon w Rzymie to starożytna świątynia zbudowana w 125 r.n.e., by czcić rzymskich bogów. Od VII w. jest kościołem pw. Najświętszej Maryi Panny od Męczenników. W niedzielne poranki w jego wnętrzu odbywa się msza. Poza czasem liturgii Panteon można zwiedzać, a ponieważ jest to jedna z najlepiej zachowanych antycznych budowli Rzymu, zdecydowanie warto wejść do środka.

Polecam: Rzym przewodnik – opisy atrakcji, trasy zwiedzania i porady!

Panteon w Rzymie z dziurawym dachem

Pierwsze, co widzą turyści wchodzący na Piazza della Rotonda, na którym znajduje się Panteon, jest jego monumentalny portyk. Tworzy go aż 16 kolumn podtrzymujących trójkątny tympanon z napisem sugerującym, że obiekt zbudował Marek Agryppa. Faktem jest, że ten rzymski polityk kazał postawić w tym miejscu świątynię już w 27 r. p.n.e. Kiedy ta się spaliła, nowy budynek postawił tu cesarz Hadrian w 125 r. Zachowano przy tym portyk z nieco mylącą dziś inskrypcją.

Panteon zbudowano z cegieł na planie koła i przykryto betonową kopułą. W jej najwyższym punkcie znajduje się dziura, tzw. oculus, która jest zarazem jedynym oknem w świątyni. Wpadający przez nią deszcz nie zalewa jednak wnętrza budynku, bo podłoga w centralnej części jest nieco wklęsła i ma otwory, którymi woda spływa.

Panteon w Rzymie

Panteon w Rzymie

Panteon w Rzymie jest atrakcją chętnie odwiedzaną przez turystów. Wstęp jest darmowy, ale warto pamiętać, że jest to miejsce kultu religijnego. Dlatego też wewnątrz należy się stosownie zachowywać.

Podziwiając to miejsce warto zwrócić uwagę na niezwykłe sklepienie świątyni wyłożone kasetonami, a także grobowce. Pochowani zostali tu m.in. król Włoch Wiktor Emanuel II i jego syn, król Humbert I, a także sławny renesansowy artysta Rafael Santi.

Świątynia jest czynna codziennie w godz. 9 – 19. Zamknięte 1 stycznia, 15 sierpnia i 25 grudnia. Wstęp jest płatny i kosztuje od 5 euro, a młodzież do 18 lat wchodzi za darmo. Dodatkowe informacje na stronie pantheonroma.com oraz direzionemuseiroma.cultura.gov.it.

Na wizytę w tym miejscu warto przeznaczyć ok. 30 minut. W pobliżu znajdują się inne znane rzymskie atrakcje, jak chociażby Fontanna di Trevi, Piazza Navona i Ołtarz Ojczyzny.