Ogromna katedra la Major w Marsylii to jedna z większych świątyń we Francji. Stoi tuż przy morzu i przyciąga wzrok swoją pasiastą bryłą zwieńczoną wieżyczkami i kopułami.
Katedra la Major (cathédrale Sainte-Marie-Majeure – katedra Matki Bożej Większej) to zabytkowa świątynia w Marsylii stojąca niedaleko Starego Portu w Marsylii, w turystycznej strefie miasta. Razem z bazyliką Notre Dame de la Garde i opactwem św. Wiktora stanowi główne religijne atrakcje Marsylii.
Zobacz również: przewodnik po Marsylii z opisami atrakcji i trasami zwiedzania
Katedra la Major w Marsylii niczym piżama
Pierwsza katedra w Marsylii stała w tym miejscu już w XII w i cechował ją styl romański. Nazywa się ją Vieille Major, a pozostałości tej budowli można oglądać tuż obok nowej świątyni. Ta powstała w drugiej połowie XIX w. i jest czasami nazywana Nouvelle Major. Do jej budowy użyto m.in. zielonego kamienia z Florencji, białego marmuru z Carrare i onyksu. Naprzemiennie ułożony marmur i porfir tworzą charakterystyczne pasy na bryle budynku, podobne do tych na bazylice Notre Dame de la Garde. Turystom przypominają one zebrę, a mieszkańcy Marsylii mówią na katedrę piżama.
Katedra la Major była budowana przez 41 lat, a do godności bazyliki mniejszej wyniósł ją papież Leon XIII. Wewnątrz świątyni jest miejsce dla 3000 wiernych. Znajdują się tam również rzeźby apostołów oraz obrazy. Nie jest to jednak szczególnie bogato zdobiona świątynia. Zachwyca bardziej swoim ogromem (ma 146 m długości).
Okazały jest za to główny portal kościoła. Stojąc przed nim warto zwrócić uwagę na rzeźby umieszczone na frontowej fasadzie. Znajdziemy tam Chrystusa w środku, a po jego obu stronach Piotra, Pawła, Łazarza (pierwszy biskup Marsylii), jego siostrę Martę, Maksymina i Marię Magdalenę. Relikwie tej ostatniej znajdują się na Prowansji w miejscowości Saint Maximin.
Katedrę można zwiedzać za darmo. Jest czynna codziennie poza wtorkami w godzinach: 10 – 17:30 (październik – marzec) oraz 10 – 18:30 – kwiecień – wrzesień). Znajduje się zaledwie 300 m od MuCEM i fortu św. Jana.
Ten i inne opisane obiekty możesz łatwo zlokalizować na mapie Lazurowego Wybrzeża i Prowansji.
Zostaw komentarz