Grota Marii Magdaleny w Sainte-Baume to miejsce kultu religijnego, które znajduje się w Prowansji. Do groty można dojść pieszo, a wewnątrz znajdują się relikwie świętej i odprawiane są nabożeństwa.

Grota Marii Magdaleny to miejsce, do którego można dotrzeć spacerem w ok. 45 min. Osoby religijne znajdą tu warunki do modlitwy i zadumy, a turyści ciekawą historię, ładne widoki i bliski kontakt z naturą. W pobliże groty trzeba najpierw dojechać samochodem, a potem wyruszyć na spacer pod górę.

Grota znajduje się w masywie La Sainte-Baume (Massif de la Sainte-Baume), który ciągnie się przez 35 km, a w najwyższym punkcie ma 1148 m. Masyw wznosi się nad polami i starym prowansalskim lasem i tworzy ogromny mur widoczny z oddali.

Grota Marii Magdaleny w Prowansji

O grocie wspominałem już w artykule: Saint Maximin i relikwie św. Marii Magdaleny. Saint Maximin leży tuż przy autostradzie A8 z Nicei do Marsylii, a grota znajduje się ok. 20 km za miasteczkiem. Planując zwiedzanie, warto najpierw udać się do bazyliki w Saint Maximin, gdzie w pozłacanym relikwiarzu przechowywana jest czaszka św. Marii Magdaleny. Potem wsiadamy do auta i krętą wąską drogą pośród drzew jedziemy pod górę.

Droga do groty jest oznaczona, ale w odnalezieniu tego miejsca może pomóc kod: 8QG7+PJ Plan-d’Aups-Sainte-Baume. Wystarczy wkleić go do mapy Google. Samochód zostawiamy na darmowym polnym parkingu, a potem ruszamy na spacer wśród drzew, wciąż pod górę. Warto dodać, że tuż obok parkingów znajduje się schronisko, a w zasadzie hotel Hostellerie de la Sainte Baume. Zostało ono założone w 1941 r. jako szkoła hotelowa będąca schronieniem dla ofiar nazistowskiego prześladowania; m.in. dla katolików z Polski.

Grota Marii Magdaleny znajduje się na terenie zamkniętym bramą. Wewnątrz groty jest kaplica, a godziny otwarcia to 8:30 – 17 zimą oraz 7:30 – 18:30 latem. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie sanktuarium: saintebaume.org. Po zwiedzeniu tego miejsca można się udać w dalszy spacer. Droga prowadzi na szczyt skały, w której jest grota.

Grotę i bazylikę w Saint Maximin zobaczysz na filmie z naszej wyprawy w te okolice: