Dobry rok, Peter Mayle

//Dobry rok, Peter Mayle

Dobry rok to książka o Prowansji z nieskomplikowaną fabułą. Jej autorem jest Peter Mayle, autor wielu poczytnych publikacji o południu Francji.

Dobry rok (A Good Year) to książka Petera Mayle’a, która doczekała się ekranizacji. W rolę Maxa Skinnera wcielił się Russel Crowe, a reżyserem filmu jest Ridley Scott. Produkcja z 2006 r. okazała się całkiem sporym sukcesem i to przede wszystkim zachęciło mnie do przeczytania książki. Ekranizacja sprawiła jednak, że oczekiwałem wciągającej książki pełnej przygód i mocno osadzonej w klimacie Prowansji. Tego się niestety nie doczekałem.

Dobry rok to kolejna książka o przyjemnym życiu w Prowansji

Dobry rok, Peter Mayle, okładka. Źródło: proszynski.pl

Dobry rok, Peter Mayle, okładka. Źródło: proszynski.pl

Akcja książki rozpoczyna się w Londynie, gdzie główny bohater dowiaduje się o otrzymanej w spadku posiadłości w Prowansji. Głównym wątkiem jest zatem oczywiście chęć zagospodarowania przyjętego spadku. Życie w prowansalskim stylu, miłość, wino, dobre jedzenie, a także masa problemów do rozwiązania szybko stają się codziennością Maxa Skinnera. Mayle dorzucił do tego jeszcze niewielki wątek kryminalny związany z winem.

Ponieważ Dobry rok został zekranizowany w dobrej odsadzie (Russel Crowe i Marion Cotillard), oczekiwałem, że ta książka Mayle’a będzie się różniła od jego innych publikacji. Mam tu na myśli chociażby nowele Wytrawny przekręt, Marsylski szwindel czy Hotel Pastis. Wszystkie one są przyjemnymi i niedługimi książkami o Prowansji i życiu w regionie. Nadają się do czytania na leżaku przy basenie lub w cieniu drzewa. To jednak mało wymagające lektury, które długo nie zostają w pamięci.

Dobry rok okazał się być również taką lekką i przyjemną książką z nieskomplikowaną fabułą. Można dzięki niej choć trochę poznać prowansalski styl życia – niespieszny, wypełniony rozmowami i drobnymi przyjemnościami, ale także ciężką pracą. Zabrakło mi jednak w książce opisów prawdziwych wyjątkowych miasteczek Prowansji. Na szczęście film nadrabia ten brak, bo kręcony był m.in. w sercu Prowansji, czyli okolicach Masywu Luberon. Oglądając go odkryjesz więc tak wyjątkowe miasteczka jak chociażby Gordes czy Lacoste.

Peter Mayle
Dobry rok
Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Tytuł oryginału: A Good Year
Liczba stron: 208
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ISBN: 9788374694230

Polecam także: przewodnik po Prowansji

2018-08-07T16:10:39+00:00By |Categories: wakacje na Lazurowym Wybrzeżu|Tags: , |
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!