Atelier des Lumières w Paryżu to multimedialne pokazy przestrzenne wyświetlane w dawnej odlewni. Miejsce otwarte w kwietniu 2018 szybko stało się ważną atrakcją na mapie Paryża.

Atelier des Lumières w Paryżu to kontynuacja pomysłu zrealizowanego w 2012 r. w Prowansji. Tamtejsze multimedialne pokazy przestrzenne działają pod nazwą Carrières de Lumières i znajdują się w nieczynnym kamieniołomie w pobliżu miejscowości Les Baux-de-Provence. Oba miejsca prezentują inne pokazy i zachwycają odwiedzających je turystów.

Atelier des Lumières wśród nowych atrakcji Paryża

Atelier des Lumières otwarto w kwietniu 2018 r. w 11. dzielnicy Paryża. Przestrzenne pokazy wyświetlane są na wysokich ścianach i na podłodze dawnej odlewni produkującej części żeliwne na potrzeby kolei i statków w XIX w. Podobnie jak w  Carrières de Lumières, temat pokazów zmienia się co kilka miesięcy.

Pierwszym motywem wykorzystanym przez autorów Atelier jest twórczość austriackiego artysty Gustava Klimta. Fragmenty jego najciekawszych obrazów dosłownie otaczają widza. Można je podziwiać na wielkich ścianach, a nawet stąpać po nich, bo za sprawą nowoczesnych projektorów obrazy rzucane są na niemalże wszystkie przestrzenie hali dawnej odlewni. Obrazy tak dobrze współgrają z emitowaną muzyką, że można tu przyjemnie spędzić nawet ponad godzinę. Warto przy tym przemieszczać się powoli po całym terenie tego wyjątkowego miejsca, by odkryć wszystkie elementy projekcji.

Po zachwycie, jaki wywołały na mnie pokazy Carrières de Lumières w Prowansji, spodziewałem się podobnych wrażeń w Paryżu. Atelier nie zawiodło i bardzo mi się podobało. Muszę jednak przyznać, że niezwykły klimat dawnych kamieniołomów w Baux sprawił, iż tamtejsze projekcje wydają mi się ciekawszym doznaniem. Jeżeli znasz obie te atrakcje, napisz proszę w komentarzu poniżej, co o nich sądzisz!

Atelier des Lumières znajduje się pod adresem 38 rue Saint Maur w Paryżu. Ta atrakcja jest czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 10 – 18, w piątki i soboty do godz. 22, a w niedziele do 19. Bilet wstępu kosztuje 14,50 euro (są też zniżkowe), ale w kasach na miejscu kupisz go jedynie w dni robocze do godz. 16. W pozostałych godzinach oraz w weekendy bilet można kupić wyłącznie online.

Dodatkowe informacje i bilety online znajdziesz na stronie atelier-lumieres.com. Planując wizytę w tym miejscu weź pod uwagę, że czasami przed kasami tworzą się kolejki.

Zobacz także: przewodnik po Paryżu