Z okazji 5-lecia mojego przewodnika po Lazurowym Wybrzeżu i Prowansji przygotowałem zestawienie 5 najlepszych relacji blogowych z tego regionu. Znajdziecie tu linki do artykułów o Lazurowym Wybrzeżu opublikowanych przez polskich blogerów.

Czas otworzyć szampana! Lazurowy Przewodnik świętuje swoje 5. urodziny! Pamiętam, że kiedy go zakładałem w sierpniu 2014, miał to być blog o Lazurowym Wybrzeżu poza szlakiem. Chciałem opisywać wędrówki i miejsca nieznane turystom, bo byłem przekonany, że tak znany region jest już opisany online tak dokładnie, że nie ma miejsca na kolejne artykuły. Szybko się jednak zorientowałem, że w polskim internecie brakuje szczegółowych, rzetelnych i merytorycznych informacji o Lazurowym Wybrzeżu. Przystąpiłem więc do pracy.

5 lat od startu bloga mogę się pochwalić stworzeniem naprawdę solidnej i aktualnej bazy wiedzy o Lazurowym Wybrzeżu i Prowansji. Może zabrzmi to nieskromnie, ale nie mam obecnie konkurencji w polskim internecie. Nikt inny nie opisał tak dokładnie tego wyjątkowego kawałka świata. Doceniają to moi czytelnicy, których w lipcu 2019 było już 70 tysięcy. Dzięki!

Wiem jednak, że dobrze jest spojrzeć na coś z kilku różnych stron. Tymczasem na blogu wszystko pokazuję tak, jak sam to widzę. Dlatego z okazji urodzin przeszukałem polskie blogi, których autorzy pisali o Lazurowym Wybrzeżu i Prowansji. To świetne doświadczenie móc przeczytać coś zupełnie innego o swoim mieście i regionie! Nagle okazuje się, że miejsca, które mnie zachwycają są nijakie dla innych, a nudne według mnie atrakcje spodobały się komuś najbardziej.

Oto 5 najlepszych relacji blogowych z Lazurowego Wybrzeża:

(kolejność przypadkowa)

Życie w podróży (zyciewpodrozy.pl)

Mikołaj odwiedził tylko kilka najciekawszych miejsc Lazurowego Wybrzeża, ale jego relacja pełna jest pięknych zdjęć i szczegółowych informacji dla turystów. Zawsze sądziłem, że sam również podaję masę szczegółowych informacji, które ułatwiają zwiedzanie. Jednak artykuły Mikołaja przypomniały mi o klątwie wiedzy – o tym, że coś oczywistego dla mnie, nie jest oczywiste dla kogoś innego. W jego relacjach z regionu znajdziecie ceny, zdjęcia biletów transportu publicznego, podpowiedzi noclegowe i pomysły na zagospodarowanie czasu. Poza tym na blogu są publikacje z innych rejonów świata i sporo materiałów z pięknych miejsc w Polsce.

Polecam artykuł: Nicea – co zwiedzić w weekend?

Life Managerka (lifemanagerka.pl)

Agnieszka zwróciła moją uwagę jednym ze swoich filmów (są podlinkowane w jej artykułach z regionu), w którym przyznała, że nie może odnaleźć wejścia na opisywany przeze mnie szlak. Był to kolejny razy, kiedy coś wydawało mi się oczywiste, a czytelnik miał problem z odnalezieniem się w terenie. Podziałało jak kubeł zimnej wody! Relacja Agnieszki pełna jest przydatnych wskazówek, pozytywnej energii i świetnych zdjęć. Warto zajrzeć.

Polecam artykuł: Nicea i Lazurowe Wybrzeże – informacje praktyczne

Mama said be cool (mamasaidbecool.pl)

Co prawda Monika i Hubert ulegli internetowym plotkom, jakoby Marsylia była nieciekawa i ominęli to wspaniałe miasto podczas zwiedzania, ale ich relacja pełna jest innych pięknych miejsc. Objechali Lazurowe Wybrzeże autem (polecam!) i nocowali na kempingu, jak wielu Polaków, Francuzów oraz przedstawicieli innych narodów. W ich relacji znajdziecie nawet szczere wyznanie, że dotychczas omijali tę formę noclegów z obawy o warunki, a zaskoczenie było pozytywne. To dobra podpowiedź dla wszystkich tych, którzy szukają tanich noclegów na Lazurowym Wybrzeżu.

Polecam artykuł: Lazurowe Wybrzeże – co warto zobaczyć?

Kids and go (kidsandgo.pl)

Kasia swoimi artykułami o Lazurowym Wybrzeżu wypełnia pewną ważną lukę w moim przewodniku – temat zwiedzania z dziećmi. Ponieważ sam nie mam dzieci, nie do końca zwracam uwagę na aspekt podróżowania z najmłodszymi. Zrobiłem co prawda listę atrakcji dla dzieci w Nicei, ale jeżeli szukacie informacji o tym, jak zwiedzać region z dzieciakami, to nie ma chyba lepszego miejsca w Sieci, by zaczerpnąć sprawdzonych informacji.

Polecam artykuł: Ciekawe miejsca na rodzinne wakacje na Lazurowym Wybrzeżu

Robimy Podróże (robimypodroze.pl)

Kamil zwiedza świat poruszając się na wózku i udowadnia, że ograniczenia można pokonać. Z myślą o takich podróżnikach przygotowałem już dawno temu artykuł Lazurowe Wybrzeże dla osób niepełnosprawnych, ale nie mam wątpliwości, że to właśnie na blogu Kamila można znaleźć najlepsze i przetestowane informacje dot. dostępności atrakcji, miast i transportu publicznego dla osób poruszających się na wózkach. Przy okazji zachęcam czytających to blogerów, by także pamiętali o tym temacie opisując swoje podróże.

Polecam artykuł: Lazurowe Wybrzeże dla niepełnosprawnych

Bonus: Wędrowne Motyle (gdziewyjechac.pl)

Wędrowne Motyle zwiedzały Prowansję szukając miejsc z książki (i filmu) Dobry rok, Petera Mayle. Uwielbiam ich zdjęcia i umiejętność zachowania ulotnego klimatu chwili, a także merytoryczne przygotowanie o zwiedzanych okolicach. Ania i Marcin zabiorą was w sentymentalną podróż po Prowansji, której próżno szukać w moich przewodnikach. Po lekturze ich bloga zawsze obiecuję sobie, by dodać więcej francuskiego klimatu do moich poradnikowych artykułów!

Polecam artykuł: Podróż śladem „Dobrego Roku”


Mam nadzieję, że moje zestawienie pozwoli wam odkryć nowe blogi, które warto czytać. A jeśli chcecie częściej zaglądać do mnie to mam dobrą wiadomość. Poza standardowymi artykułami do przewodników zamierzam również publikować więcej aktualności. Będą to głównie artykuły w formie felietonów i komentarzy dotyczących aktualnych wydarzeń. Jestem przekonany, że warto będzie zaglądać na Lazurowy Przewodnik nie tylko przy okazji poszukiwania nowych turystycznych szlaków!

Lazurowy Przewodnik od swojego startu cały czas zmienia swój profil. Jest teraz przewodnikiem po atrakcyjnych miastach i rejonach świata, ale wciąż opisuje tylko to, co na własne oczy widział i sfotografował jego autor piszący te słowa. Na blogu znajdziesz już nie tylko przewodniki po Lazurowym Wybrzeżu i Prowansji, ale także po Paryżu, Kalifornii, Nowym Jorku i wkrótce po Rzymie oraz po Korsyce. A jakie są plany na przyszłość? Czas chyba w końcu wydać swoją drukowaną książkę, prawda?

Wasze blogowe artykuły i zdjęcia na fejsie oraz instagramie znajduję dzięki monitoringowi mediów Brand24. Jeżeli chcecie mieć pewność, że niczego nie przegapię, warto podlinkować mojego bloga lub użyć frazę „Lazurowe Wybrzeże” i hasztag #lazurowewybrzeże. Możecie także oznaczyć mój profil na insta: @lazurowewybrzeze oraz na fejsie: @lazurowyprzewodnik.