Zasiłki dla bezrobotnych we Francji mogą mieć postać wsparcia finansowego lub pozafinansowego. Jak uzyskać taki zasiłek i co trzeba wiedzieć? O tym rozmawiam z polską ekspertką od spraw administracyjnych we Francji.
Zasiłki dla bezrobotnych we Francji były tematem 52. odcinka podcastu Życie we Francji. Moim gościem była Kasia Rubel, która prowadzi we Francji firmę viesimple.eu. Kasia w ramach swojej działalności pomaga załatwiać różne sprawy administracyjne, np. zasiłki dla bezrobotnych, obywatelstwo i założenie własnej działalności.
Odcinek jest dostępny za darmo. Można go wysłuchać klikając niżej niebieski przycisk play:
W rozmowie omawiamy różne wątki związane z zasiłkami, np.: jak otrzymać zasiłek, jakie są formy zasiłków (finansowe i pozafinansowe) oraz życie w Polsce z możliwością otrzymania francuskiego zasiłku.
Oto spis treści tego odcinka podcastu:
- Przedstawienie gościa
- Czy łatwo jest otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?
- Zasiłki pozafinansowe
- Na jakie formy zasiłku dla bezrobotnego we Francji można liczyć?
- Praca w Polsce, a zasiłek dla bezrobotnych we Francji
- Francuski zasiłek dla mieszkających w Polsce
- Prawa i obowiązki bezrobotnego
- Wakacje w czasie pobierania zasiłku
- Na jak długo przysługują zasiłki dla bezrobotnych we Francji?
- Gdzie załatwia się formalności związane z zasiłkami?
Zasiłki dla bezrobotnych we Francji – dodatkowe informacje
W sprawie zasiłków dla bezrobotnych możesz się oczywiście skontaktować z gościem mojego podcastu. Polecam także stronę francuskiego urzędu pracy, na której można znaleźć mnóstwo przydatnych informacji. Wystarczy wejść na pole-emploi.fr.
Pamiętaj, że we Francji możesz się zarejestrować, jako osoba bezrobotna wypełniając odpowiednie formularze przez internet. Niezbędne będzie jednak spotkanie z doradcą z Urzędu Pracy. W przypadku dłuższego poszukiwania pracy trzeba też będzie odpowiedzieć na wezwanie urzędnika i stawić się na kolejne spotkanie lub spotkania. Najważniejsze w takim przypadku jest by udokumentować, że stale poszukujemy pracy.
Taka rozmowa odbywa się oczywiście w języku francuskim. Jeśli nie znasz tego języka, możesz przyjść z osobą, która będzie tłumaczem (np. ktoś znajomy lub rodzina).
Zapraszam też do zadawania pytań w komentarzu poniżej (nie trzeba się rejestrować!). Wszystkie komentarze przekażę Kasi Rubel.
Panie Tomku, gdybym znalazł się w Nicei na dłuższy okres i miał konieczność formalności w urzędzie pracy, czy pomógłby Pan tłumaczyć lub znaleźć kogoś polsko/anglo języcznego do pomocy? Oczywiście nie za darmo. Perspektywa za ok. 6-8 miesięcy, w tym czasie postaram się już cokolwiek rozumieć. Pozdrawiam
Dzień dobry. Nie, nie zajmuję się takimi rzeczami. Na fejsie jest grupa „Polacy w Nicei”, proszę tam zapytać. Na pewno się ktoś znajdzie. Życzę powodzenia.
Z jakiego roku jest ta rozmowa?
30 października 2021
30 października 2021