Teatr antyczny w Orange

//Teatr antyczny w Orange

Teatr antyczny w Orange to rzymska budowla sprzed 2000 lat. Jest świetnie zachowany i obrazuje potęgę Rzymian w czasach, kiedy władali Prowansją.

Teatr antyczny w Orange (Théâtre antique d’Orange) to główna atrakcja tego niewielkiego prowansalskiego miasteczka leżącego niedaleko Nimes i Awinion. Teatr ma ponad 2000 lat i jest najlepiej zachowanym obiektem tego typu w Europie. Aktualnie jest w trakcie wieloletniego remontu, który jednak nie przeszkadza w zwiedzaniu obiektu.

Teatr antyczny w Orange światowym dziedzictwem

Teatr w Orange jest atrakcją wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rzymianie zbudowali go w czasach swojego panowania nad Prowansją. Wykorzystali do tego strome zbocze wzniesienia Saint Eutrope, w którym wykuli większą część widowni. Tuż przed nią umieścili oczywiście scenę, a za nią ogromną ścianę z budynkiem na dekoracje. Stoi ona do dzisiaj i zapewnia niezwykłą akustykę teatrowi. Mur ma 103 metry długości, 37 metrów wysokości i jest gruby na 1,8 m. Ludwik XIV nazwał go najwspanialszym murem w swoim królestwie.

Teatr antyczny w Orange mógł pierwotnie pomieścić do 7,3 tys. widzów. Wystawiano na nim sztuki mające zapewnić rozrywkę obywatelom oraz zapewnić im zajęcie, by nie myśleli o angażowaniu się w politykę. Teatr był darmowy i dostępny dla ludzi ze wszystkich warstw społecznych. Znalazło się tu zatem miejsce dla najzamożniejszych oraz żebraków i przybyszów z innych regionów. Nie było jednak mowy o wspólnym świętowaniu – poszczególne sektory były od siebie oddzielone.

Teatr działał od pierwszego roku naszej ery do 391 r. kiedy to został zamknięty przez Kościół ze względu na nieobyczajność. W kolejnych latach padł ofiarą najazdu Wizygotów, a w średniowieczu pełnił rolę schronu dla okolicznej ludności. W 1825 r. teatr zaczęto restaurować, by przywrócić mu dawną rolę. Obecnie obiekt słynie przede wszystkim z organizowanego co roku festiwalu operowego Chorégies d’Orange.

Zwiedzanie teatru antycznego w Orange

Teatr znajduje się przy Rue Madeleine Roch. Będąc w Orange nie można go przegapić. Po pierwsze to najważniejsza atrakcja miasta, a po drugie wysoki mur obiektu widać z daleka. Zwiedzanie jest możliwe codziennie w godz. 9:30 – 16:30 jesienią i zimą, a latem od 9 do 19. Przed wizytą warto sprawdzić dokładne godziny na stronie theatre-antique.com. W dniach imprez obiekt może być zamknięty dla turystów.

Bilet wstępu kosztuje 9,50 euro dla dorosłego i 7,50 euro zniżkowy. Uprawnia także do zwiedzenia będącego po sąsiedzku Muzeum Sztuki i Historii. W pobliżu są płatne parkingi.

2019-01-25T10:05:43+00:00By |Categories: atrakcje Lazurowego Wybrzeża|Tags: |
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!