Plac Garibaldiego w Nicei jest świetnym punktem orientacyjnym miasta. Można z niego dojść do wielu ciekawych miejsc lub skorzystać z licznych restauracji i kawiarenek ulokowanych we wszystkich kątach tego niemalże kwadratowego placu.

Będąc w Nicei trudno przegapić Plac Garibaldiego (Place Garibaldi). Po Placu Massena to drugi najważniejszy miejski plac. Przecina go linia tramwaju T1 (a tuż obok jedzie też T2), prowadzi do niego droga ze Starego Portu w Nicei oraz wąskie uliczki ze Starego Miasta w Nicei. Tuż obok znajduje się też Muzeum Sztuki Współczesnej MAMAC.

Plac Garibaldiego włoskim miejscem Nicei

Plac Garibaldiego zbudowano w 1773 r. i jest dzisiaj najstarszym z głównych placów Nicei. Powstał jako miejsce powitania króla Sardynii, Wiktora Amadeusza III z Turynu (Victor-Amédée III de Sardaigne). Stąd pierwotna nazwa placu: Piazza Vittorio. W tamtym okresie Nicea należała do Włoch, a Plac Garibaldiego ma do dzisiaj zdecydowanie bardziej włoski niż francuski charakter.

Plac Garibaldiego, Nicea

Plac Garibaldiego, Nicea

Obecnie plac jest miejscem spotkań i jednym z obowiązkowych punktów wycieczek po Nicei. Można tam przede wszystkim dobrze zjeść i wypić kawę (m.in. w wiekowej Café de Turin) w cieniu wielkich drzew lub pod arkadami. Warto też przyjrzeć się pomnikowi Giuseppe Garibaldiego z fontanną dookoła, a na koniec odwiedzić znajdującą się za nim kaplicę Grobu Świętego (Chapelle du Saint-Sépulcre) zbudowaną pod koniec XVIII w. Należy ona do Bractwa Niebieskich Pokutników i w weekendy jest tam odprawiana msza w języku polskim. Do fasady kaplicy przytwierdzono 3 kule armatnie wystrzelone przez wojska tureckie podczas oblężenia Nicei w 1543 r. Kolejną kulę można znaleźć obok Pałacu Lascaris na Starym Mieście.

Stojąc na Placu Garibaldiego warto jeszcze zwrócić uwagę na ciekawostkę, która nie daje spokoju wielu turystom. Oglądając wyremontowane kamienice równo przylegające do placu, ma się wrażenie, że „coś tu nie gra”. Dopiero podczas trzeciej wizyty w tym miejscu spostrzegłem, że wszystkie ozdoby na budynkach – poza okiennicami, są namalowane! Wykorzystano tu technikę malarstwa iluzjonistycznego (trompe l’oeil), która sprawia, że kolumny pod oknami i zdobienia dookoła nich wyglądają na prawdziwe. Plac Garibaldiego jest rzadkim przykładem użycia tego efektu w przestrzeni publicznej w Europie.

Kim był Giuseppe Garibaldi?

Giuseppe Garibaldi, którego uhonorowano nazwą ważnego nicejskiego placu, był Włochem urodzonym w Nicei w 1807 r. Do dziś jest bohaterem narodowym we Włoszech, bo państwo to zawdzięcza m.in. jemu swoje odrodzenie zapoczątkowane w 1859 r. i znane dzisiaj pod nazwą Risorgimento. Garibaldi był zawodowym marynarzem, wrogiem papiestwa oraz Wielkim Mistrzem masońskim. Zasłynął przede wszystkim podczas walk na Sycylii oraz o Rzym.

Plac Garibaldiego, Nicea

Plac Garibaldiego, Nicea

W pobliżu Placu Garibaldiego znajduje się ulica (rue) Barla, z której odjeżdża autobus 82 do Èze. Wystarczy wysiąść z tramwaju na placu i przejść 200 m na północ wzdłuż torów. Przystanek będzie po prawej stronie na rue Barla.