Luwr to najsłynniejsze i najchętniej odwiedzane muzeum świata. Znajduje się w centrum Paryża i jest ogromne. Niestety jego zwiedzanie przypomina raczej spacer po hali targowej, na której ścianach ktoś rozwiesił dzieła sztuki.

Luwr (Louvre) mieści się w dawnym pałacu królewskim w Paryżu (Palais du Louvre). Już samo to zachęca do odwiedzenia tego miejsca. W końcu nie co dzień trafia się okazja zwiedzenia komnat, w których żył najprawdziwszy król ze swym dworem. Do Luwru tłumy przyciąga jednak co innego, a raczej kto inny. To Mona Lisa, czyli obraz Leonarda da Vinci, przed którym ustawiają się kolejki. Każdego roku 10 mln osób chce zobaczyć muzeum i jego kolekcje.

Zobacz również: Paryż przewodnik – opisy atrakcji, trasy zwiedzania i porady!

Luwr jak hale targowe

Wejście do Luwru znajduje się w charakterystycznej szklanej piramidzie. W podziemiach są kasy, punkt informacji, sklep, toalety i sporo miejsca, by się rozejrzeć i zdecydować, co chcemy zwiedzić. Ta decyzja to podstawa, bo w Luwrze można spędzić bez najmniejszego problemu cały dzień albo i kilka dni. Znajduje się tutaj nawet pół miliona dzieł sztuki, z czego ok. 38 tys. jest wystawianych na powierzchni 60 600 metrów kwadratowych!

Luwr, Paryż

Luwr, Paryż

Luwr jest ogromny, a większość turystów odwiedza go przede wszystkim, by zobaczyć wspominaną już Mona Lisę. Niestety przez ogromny tłok i małe zainteresowanie pozostałymi dziełami trudno nie odnieść wrażenia, że muzeum jest ogromną halą targową, którą ktoś bogato przyozdobił dziełami sztuki. Wszędzie panuje wrzawa, a ludzie odpoczywają siedząc i leżąc gdziekolwiek, także na podłodze. O kontemplacji sztuki w Luwrze niestety nie ma mowy. Ale i tak warto go odwiedzić!

Muzeum Luwr powstało w 1793 r. na podstawie dekretu Zgromadzenia Narodowego w trakcie Rewolucji Francuskiej. Wcześniej w tym miejscu był pałac królów. Dopiero Ludwik XIV przeprowadził się wraz z dworem do Wersalu (w 1672 r.) pozostawiając w Luwrze dzieła sztuki. Do pierwotnej kolekcji dołączały najpierw skonfiskowane dobra kościelne i królewskie, a potem łupy Napoleona I, aż w końcu dobrowolne dary. Dzisiaj kolekcja dzieli się na sekcje:

  • Starożytny Egipt,
  • Starożytna Grecja i Rzym,
  • Starożytny Bliski Wschód,
  • Sztuka Islamu,
  • Rzeźba,
  • Malarstwo,
  • Rzemiosło Artystyczne,
  • Rysunek i Grafika.

Zwiedzanie Luwru zaczyna się wchodząc do szklanej piramidy zbudowanej w latach 80-tych XX w. na podstawie pomysłu prezydenta Mitterranda. Charakterystyczna Piramida Luwru była jedną ze scenerii filmu Kod da Vinci nakręconego na podstawie powieści Dana Browna o tym samym tytule, z Tomem Hanksem w roli głównej. Kolejna piramida, tym razem odwrócona, znajduje się w podziemnym centrum handlowym, które jest połączone z muzeum podziemnym korytarzem.

Luwr podzielony jest na 3 pawilony, co nieco ułatwia zwiedzanie. Są to: Sully, Denon oraz Richelieu. Główny cel wizyt turystów – Mona Lisa oraz inne dzieła da Vinci znajduje się w pawilonie Denon. Do obrazu prowadzą dobrze oznakowane korytarze.

Luwr – informacje praktyczne

Muzeum Luwr jest czynne codziennie z wyjątkiem wtorków w godz. 9 – 18. Bilet wstępu kosztuje 22 euro. Za darmo wchodzą zawsze dzieci i młodzież do 18. roku życia oraz młodzież do 26 lat z terenów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Należy przedstawić dokument potwierdzający wiek.

Muzeum znajduje się w pierwszej dzielnicy Paryża, tuż obok Sekwany, 1,5 km pieszo od katedry Notre Dame. W pobliże Luwru dotrzeć można kilkoma liniami metra: nr 1, stacja Louvre – Rivoli, nr 7, stacja Palais Royal – Musee du Louvre oraz nr 14, stacja Pyramides.

Strona internetowa: louvre.fr