Grace Księżna Monako to jedna autoryzowana przez Grimaldich biografia księżnej Grace (Grace Kelly). Książka bardzo ciekawa, niestety jednostronna, bo w końcu napisana na zamówienie.

Grace Kelly, hollywoodzka aktorka została księżną Monako w 1956 r., kiedy poślubiła księcia Rainera III z rodu Grimaldich. Ich wspólne życie do dzisiaj uważane jest za historię niczym z bajki. Co oczywiste, związek sławnej aktorki z najprawdziwszym księciem natychmiast wywołał zainteresowanie mediów z całego świata. Żądni sensacji ludzie chętnie kupowali wszelkie publikacje dot. pary książęcej, a powielane informacje zdecydowanie nie podobały się rodzinie Grimaldich.

Po tragicznej śmierci Grace w wyniku wypadku samochodowego w 1982 r. zainteresowanie jej życiem tylko się nasiliło. Aby zakończyć powielanie nieprawdziwych informacji, książę Monako poprosił przyjaciela Grace o napisane książki o jej życiu w księstwie. Tak powstała Grace Księżna Monako Jeffrey’a Robinsona.

Grace Księżna Monako – książka o Grace Kelly?

Okładka książki Grace Księżna Monako. Źródło: lubimyczytac.pl

Okładka książki. Źródło: lubimyczytac.pl

Grace Księżna Monako to książka wciągają już od pierwszych stron. Robinson napisał ją m.in. w oparciu o wywiady z członkami książęcej rodziny oraz na podstawie udostępnionych mu dokumentów. Znajdziemy w niej wyjaśnienia wielu historii i plotek opisywanych dotychczas przez media jako skandale z udziałem Grace i innych członków jej rodziny. Autor zapytał księcia Rainera m.in. o początki znajomości z Grace, plotki dotyczące posagu wymaganego od rodziny Kelly, a także kwestię dalszej kariery aktorskiej Grace po tym, gdy została księżną.

Książka udziela odpowiedzi na wiele różnych pytań, a wątki są nieco wymieszane. Nie jest to chronologiczny zapis życia Grace w Monako. Co więcej – zawiodą się fani Kelly liczący na to, że Grace jest biografią księżnej. Nic z tych rzeczy. Grace jest tu jedną z wielu bohaterów. Na kartach książki autor wyjaśnia i prostuje także plotki dot. dzieci książęcej pray: Karoliny, Alberta i Stefanii. To zdecydowanie książka o całej rodzinie, a nie tylko jednej osobie. Mnie osobiście zachwycił jednak inny bohater Grace – księstwo Monako.

Większość opisywanych wydarzeń dzieje się w księstwie i naturalnie stało się ono nie tylko ich tłem, ale także bohaterem. W Grace znaleźć więc można historię Monako, w którym splatają się losy wszystkich bohaterów książki. Wiele uwagi autor poświęcił np. rozbudowie Monte Carlo, losom słynnego kasyna w Monte Carlo oraz zbudowanej na wodzie dzielnicy Fontvieille.

Gdzie kupić i ile kosztuje Grace Księżna Monako?

Jeżeli chcesz poznać losy rodziny Grimaldich z czasów Grace Kelly oraz dowiedzieć się czegoś o Monako, Grace Księżna Monako z pewnością pozwoli tobie pogłębić wiedzę. Później jednak warto sięgnąć po publikację innego autora, żeby mieć spojrzenie także z innej strony.

Jeffrey Robinson
Grace Księżna Monako
Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska
Tytuł oryginalny: Grace of Monaco
Liczba stron: 400
Wydawnictwo: Marginesy
ISBN: 978-83-63656-49-2