Dolina Śmierci w stanie Kalifornia leży niedaleko Las Vegas i jest jednym z najgorętszych miejsc na świecie. Do zwiedzania tej pustyni trzeba się dobrze przygotować.

Dolina Śmierci (Death Valley) w Kalifornii leży niedaleko stanu Nevada i miasta Las Vegas. To położenie sprawia, że warto ją odwiedzić będąc w światowej stolicy hazardu. Trzeba jednak dobrze przygotować się na to zwiedzanie, ponieważ Death Valley jest najgorętszym miejscem Ameryki i jednym z najcieplejszych na świecie.

Ciekawostka: na terenie doliny kręcono wiele pustynnych ujęć do filmów z sagi Gwiezdne Wojny. Dolina Śmierci była planem filmowym do części IV (Nowa nadzieja) oraz VI (Powrót Jedi).

Jadąc do Doliny Śmierci z Las Vegas drogą 95 mija się Area 51 Alien Center (2711 US-95, Amargosa Valley, NV 89020). To zabawne miejsce jest sklepem z kosmicznymi pamiątkami, ale także niewielką restauracją. Serwują tam pyszne śniadania! Nazwa zapewne nie wzięła się z przypadku. W końcu tajemnicza Strefa 51 podobno znajduje się w pobliżu. Zresztą dalsza droga do Doliny prowadzi tuż obok solidnie ogrodzonej bazy wojskowej…

Dolina Śmierci – gorące pustkowie dla odważnych?

Dolina Śmierci jest częścią Parku Narodowego Doliny Śmierci (Death Valley National Park). Swoją nazwę miejsce zawdzięcza wyjątkowo wysokim temperaturom panującym tutaj przez większą część roku. Poszukiwacze złota w okresie Gorączki Złota w Kalifornii ledwo uchodzili stąd z życiem. Dolina leży niżej niż poziom morza, a do tego jest otoczona pasmem gór. To sprawia, że nagrzane gorące powietrze nie znajduje stąd ujścia i krąży po tej wielkiej depresji niczym w piekarniku.

Najwyższa zarejestrowana temperatura w okolicy to 57°C. Tyle pokazały termometry 10 czerwca 1913 r. Pamiętaj, że jest to odczyt w cieniu, a grunt pod stopami może się tu rozgrzać nawet do blisko 100°C!

Park Narodowy Doliny Śmierci mimo swojej nazwy pełen jest życia. Na jego terenie żyje wiele gatunków zwierząt i roślin, są tu pustynne łachy piachu, góry, a nawet okresowe rzeki i zielona oaza Furnance Creek zamieszkana przez ludzi. Można tam przenocować, zrobić zakupy i smacznie zjeść. Warto jednak pamiętać, że większość terenu Doliny Śmierci jest pozbawiona zasięgu telefonu komórkowego, a benzyna na dostępnej stacji kosztuje naprawdę sporo.

Zobacz koniecznie: przewodnik po Zachodnim Wybrzeżu USA z trasą zwiedzania i budżetem

Zwiedzanie Doliny Śmierci w Kalifornii

Dolinę Śmierci zwiedza się oczywiście samochodem. Można podjechać do wielu ciekawych atrakcji w okolicy. Trzeba tylko pamiętać o zabraniu ze sobą wody, okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy. Ostrzeżenia dot. temperatury są tu napisane nawet w języku polskim – tym bardziej nie można ich ignorować.

Zabriskie Point, Dolina Śmierci (Death Valley), USA

Zabriskie Point, Dolina Śmierci (Death Valley), USA

Najciekawsze atrakcje Doliny Śmierci to:

  • Zabriskie Point – ciekawie uformowane skały i jedna z pierwszych atrakcji dostępnych w parku po wjeździe od strony Las Vegas. Ten punkt widokowy nazwano, by upamiętnić Christiana Zabriskiego, który był prezesem firmy Pacific Coast Borax Company wydobywającej w okolicy boraks.
  • Badwater Basin – wyschnięte jezioro i największa depresja w Dolinie. Osoby spacerujące po solnej tafli w tym miejscu znajdują się 85,5 m poniżej poziomu morza.
  • Artist’s Palette (Paleta Artystów) – kolorowe wzgórza, które można podziwiać po drodze do Badwater. Skały wyglądają tu jakby je ktoś pomalował, a swoje kolory zawdzięczają utlenianiu się różnych metali. Do tej atrakcji najlepiej wjechać jadąc z Badwater w kierunku oazy Furnance Creek.
  • Artist’s Drive – jednokierunkowa wąska i kręta droga prowadząca z powyższej atrakcji z powrotem do głównej trasy. Bardzo ciekawy odcinek, który warto przejechać.
  • Devil’s Golf Course – w tym miejscu po drodze do Badwater znajdują się spore zaschnięte bryły ziemi wymieszane z solą. W golfa tam na pewno nie zagrasz ;-).
  • Mesquite Flat Sand Dunes – piaszczyste wydmy pustynne.
  • Dante’s View – punkt widokowy na całą okolicę.
  • Titus Canyon – wąski kanion dla odważnych i podróżujących autem z napędem 4×4.
  • Telescope Peak – najwyższy szczyt pasma gór Panamint, w których leży Dolina Śmierci. Telescope Peak ma 3368 m n.p.m.
  • Racetrack Playa – słynne wyschnięte jezioro, po którym przemieszczają się kamienie. Naukowcy dopiero niedawno rozwiązali zagadkę ich ruchu, który ma związek ze ślizganiem się po okresowo zamarzniętym gruncie.
  • Miasta duchów (Ghost Town) w okolicy, np. Leadfield, Ballarat i Rhyolite.

Wymienione atrakcje Doliny Śmierci nie są wszystkimi w tej okolicy. Potrzeba jednak sporo czasu, aby je zwiedzić. Jeżeli planujesz tylko krótki przejazd przez park, na pewno warto przeznaczyć na to chociaż pół dnia. W tym czasie polecam zobaczyć: Zabriskie Point, Badwater, Artist’s Palette i Artist’s Drive oraz Mesquite Flat Sand Dunes. Następnie można jechać dalej, do Las Vegas lub Parku Narodowego Sekwoi, ewentualnie Yosemite, zależnie od planu.

Droga z Badwater w pobliżu Artist's Palette, Dolina Śmierci (Death Valley), USA

Droga z Badwater w pobliżu Artist’s Palette, Dolina Śmierci (Death Valley), USA

Wjazd na teren parku narodowego jest płatny i kosztuje $30 za samochód. Warto jednak rozważyć zakup karty rocznej America the Beautiful za $80. Pisałem o niej w artykule: Park Narodowy Sekwoi.

Dodatkowe informacje, w tym dot. aktualnych warunków pogodowych i drogowych, znajdziesz na stronie parku: nps.gov/deva/.