Cyrk w Monte Carlo pojawia się co roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego. To wyjątkowe święto artystów z całego świata ma w Monako wieloletnie tradycje i za każdym razem wypełnia namiot festiwalowy po same brzegi.

Cyrk w Monte Carlo gości co roku w styczniu od 1974 r. Inicjatorem wydarzenia był książę Rainer III, a jego pomysł kontynuowany jest do dzisiaj. Prezydentem Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego w Monako (Festival International du Cirque de Monte-Carlo) jest córka Rainera, księżna Stefania. Ciekawostką jest fakt, że namiot cyrkowy nie stoi w dzielnicy Monte Carlo, a w dzielnicy Fontvieille, po drugiej stronie Monako. Księstwo często wykorzystuje markę światowej stolicy hazardu i tak jest w przypadku festiwalu cyrkowego.

Zobacz koniecznie: Monako przewodnik – trasy zwiedzania, opisy atrakcji i porady!

Cyrk w Monte Carlo pełen atrakcji

Pamiętam, że kiedy byłem mały, zawsze zimą oglądaliśmy w telewizji transmisję z cyrku w Monte Carlo. Było to tak prestiżowe wydarzenie na międzynarodowej scenie artystycznej, że główną galę nadawano w telewizjach całego świata. Dzisiaj cyrk jako rozrywka ogólnie stracił na znaczeniu, ale udział na żywo w festiwalu w Monako był dla mnie niezwykłym powrotem do przeszłości.

Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy w Monte Carlo, Monako

Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy w Monte Carlo, Monako

Podczas trwającego 2 tygodnie festiwalu odbywa się barwna parada z udziałem artystów i zwierząt, codzienne występy w namiocie i zajęcia dla najmłodszych. Cyrkowe miasteczko zajmuje tereny wokół namiotu i można tam podziwiać zwierzęta, a przed każdym spektaklem otwierany jest mini jarmark. Panujący tam klimat porównałbym do dawnych małomiasteczkowych imprez w Polsce, ale to tylko wzmacnia wrażenie powrotu do lat dzieciństwa, jakie odniosłem oglądając cyrk na żywo.

Artyści cyrkowi to nie jedyna atrakcja podczas wieczornych spektakli. Dobry nastrój zapewnia też fantastyczna orkiestra, która – co ciekawe, w 99% składa się z polskich muzyków. Gra ona największe światowe hity podczas całego przedstawienia.

Samo wydarzenie, czyli codzienny wieczorny spektakl, trwa prawie 5 godzin. W ramach festiwalu odbywa się konkurs, a nagrodą jest Złoty Clown – statuetka nazywana także cyrkowym Oskarem. W głównej gali udział bierze rodzina książęca Grimaldich, ale jej członków można spotkać także podczas innych spektakli. Cyrk w Monako jest chyba najlepszą okazją, by zobaczyć na żywo najważniejszą rodzinę w Monako.

Zwierzęta w cyrku

Całe to wydarzenie jest barwne, radosne i zachwyca widzów. Najmniej podobały mi się pokazy z udziałem zwierząt. Zapewne głównie za sprawą negatywnego PR dot. ich wykorzystywania w cyrkach. Coraz częściej mówi się o brutalnej tresurze koniecznej, by później podziwiać widowiskowe sztuczki. Cyrk w Monte Carlo mógłby się spokojnie obejść bez zwierząt, bo popisy artystów z całego świata zapewniają wystarczające atrakcje. Trochę to dziwne, że Księstwo, które uległo pod naporem opinii i nie trzyma dzikich zwierząt w zoo w Monako, nadal organizuje imprezę z ich udziałem.

Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy w Monte Carlo, Monako

Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy w Monte Carlo, Monako

Festiwal cyrkowy Monte Carlo to impreza biletowana. Wejście kosztuje od 30 do 90 euro. Dodatkowe informacje o cyrku znajdziesz na stronie montecarlofestival.mc. Namiot można oglądać przez cały rok w dzielnicy Fontvieille.