W Nicei są co najmniej dwie atrakcje z kategorii koniecznie zobacz. Trudno zresztą je pominąć, bo obie są na świeżym powietrzu, a w dodatku bardzo widoczne. Jedną z nich jest Wzgórze Zamkowe z ruinami murów obronnych, sztucznym wodospadem i windą w skale. Druga to oczywiście Promenada Anglików, ale o niej będzie innym razem.
Wzgórze Zamkowe w Nicei (Colline du Château) góruje nad Niceą i dzieli nadmorską część miasta na dwie części: wschodnią portową i zachodnią, ze Starym Miastem. Wzniesienie o wysokości 92 m n.p.m. oferuje widok na wszystkie strony, a turyści robią stąd najbardziej rozpoznawalne zdjęcia Nicei.
W IV w.p.n.e. istniała w tym miejscu grecka osada Nikaia, a pierwsze wzmianki o zamku i katedrze są datowane na XI wiek, kiedy obiekty te były centrum miasteczka na wzgórzu. Widoczny na licznych rycinach historycznych zamek został niestety zburzony w 1706 r. na polecenie Ludwika XIV po tym, jak rok wcześniej trafił w ręce francuskie. W późniejszym okresie powstał na wzgórzu funkcjonujący do dziś cmentarz i duży park miejski z restauracją. W części parku są aktualnie prowadzone wykopaliska archeologiczne.
Na Wzgórze Zamkowe w Nicei windą lub schodami
Jest kilka możliwości wejścia na Wzgórze Zamkowe, bo drogi do góry prowadzą z każdej jego strony. Polecam wybrać schody tuż przy Promenadzie Anglików lub windę dostępną w tym samym miejscu. Jazda nią zawsze wzbudza we mnie odrobinę przerażenia, bo sprawia wrażenie starej i awaryjnej. Warto jednak wiedzieć, że zbudowano ją w miejscu studni zaopatrującej dawny zamek w wodę. Przy okazji mała przydatna dygresja: winda po francusku to „ascenseur”. Kierunkowskazów do wind miejskich jest sporo przede wszystkim w Monako.
Pękaty obiekt tuż przy schodach to Wieża Bellanda, w której znajduje się obecnie Muzeum Morskie. Zbudowano ją w 1826 r. i jest rekonstrukcją jednego z bastionów dawnego zamku. Mieszkał w niej i tworzył swego czasu francuski kompozytor Hector Berlioz. Powstała wtedy jego słynna uwertura „Król Lear”.
Będąc u góry warto zobaczyć:
- sztuczny wodospad zbudowany pod koniec XIX w.,
- panoramę Nicei z tarasu widokowego, który znajduje się nad wodospadem,
- ruiny katedry w centralnym miejscu parku,
- widok na port w Nicei po drugiej stronie wzgórza.
Kiedy już zobaczymy to wszystko i odpoczniemy w rozległym parku, warto iść w stronę cmentarza. Ścieżkę znajdziemy po stronie portu, tuż za publiczną toaletą (kierujemy się w stronę lądu, morze mając za plecami). Po zejściu schodami (ok. 200 m) dojdziemy do wysokiego muru, za którym jest cmentarz. Wystarczy skierować się teraz w lewo, by dojść do jego bramy.
Będąc na Wzgórzu Zamkowym warto spoglądać na zegarek, by nie dać się przestraszyć. Codziennie, punktualnie o godz. 12 w Nicei słychać wystrzał z armaty. Szczególnie głośny huk rozlega się właśnie na Wzgórzu. Legenda głosi, że salwą przywoływał z plotek swoją żonę Sir Thomas Coventry-More, by ta przygotowała dla niego lunch.
Na Wzgórzu Zamkowym w Nicei znajdują się dwa zabytkowe cmentarze. Najpierw miniemy żydowski, a dalej jest wejście do katolickiego. Znajdują się tam kaplice grobowe arystokratów, m.in. polskiej rodziny Lenval, której nazwisko nosi szpital w Nicei, a także grób Emila Jellinka, twórcy marki Mercedes (tak miała na imię jego córka). Po zwiedzeniu nekropolii możemy zejść z góry schodami prowadzącymi do Starego Miasta, gdzie wyjdziemy nieopodal targu rybnego.
Dookoła Wzgórza Zamkowego w Nicei
W pobliżu Wzgórza znajdziemy jeszcze dwa ciekawe miejsca, które można obejrzeć podczas tej samej wędrówki. Pierwszym jest wysunięty w stronę morzą plac, z którego widać plażę w Nicei i całą Zatokę Aniołów. Można tam przysiąść na kamiennych ławach, a nawet zejść schodami do skał otaczających cypel. Idąc dalej dookoła Wzgórza dotrzemy zaś do monumentalnego pomnika wojennego (Monument aux Morts) umieszczonego w skale. To hołd mieszkańców Nicei dla żołnierzy poległych za Francję podczas I wojny światowej. W tym miejscu możemy z kolei rozpocząć zwiedzanie portu w Nicei lub wrócić w stronę Starego Miasta w Nicei.
Wszystko, o czym napisałem widać na filmie o Wzgórzu Zamkowym, który nagrałem w październiku 2014:
Pracując nad artykułem korzystałem z książki „Miasta Marzeń, Monako i Nicea”, Biblioteka Gazety Wyborczej, A. Smołucha-Sładkowska, J. Smołucha.
Witam, niestety, ale winda w skale którą można wjechać na Wzgórze Zamkowe obecnie nie działa (na dzień 12 maja 2024). Na windzie wisi kartka z informacją o pracach serwisowych, ale bez daty ich zakończenia. Na wzgórze można się wprawdzie dostać samochodem aleją Montfort, ale jak ktoś nie posiada auta, a ma ograniczenia ruchowe, to jest to bardzo ciężkie, bo trasa wiedzie pod górę. Panie Tomaszu, jakby Pan pozyskał informację kiedy winda już będzie działać, to wtedy mógłby Pan zaktualizować ten wpis, to ułatwi to zaplanowanie zwiedzania osobom starszym czy z ograniczeniami ruchowymi, które nie są w stanie pokonać tak dużej ilości schodów. Ja niestety, z powodu braku działającej windy, nie miałam możliwości odwiedzenia Wzgórza Zamkowego. Mam nadzieję, że przy trzeciej wizycie w Nicei (pierwsza w zeszłym roku) to już będzie możliwe :)
Tak, winda ostatnio nie działa. Niestety ja nie mam czasu żeby aktualizować wpisy o takie tymczasowe kwestie. Musiałbym cały etat na to poświęcić, bo wciąż coś się zmienia. Mój przewodnik i tak jest jedynym tak aktualnym w Polsce. Niestety na więcej nie mam czasu. Na górę można też wjechać pociągiem turystycznym na kołach, który jedzie z promenady.
Dziękuję za podpowiedź :)