MAMAC to muzeum, które jest podobno wyjątkową chlubą Nicei. Znajduje się w ścisłym centrum miasta i prezentuje sztukę współczesną i nowoczesną. Eksponatów, które tam widziałem w ogóle nie nazwałbym sztuką, ale kompletnie się na niej nie znam.
Być może wyjdę na ignoranta, ale Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Sztuki Współczesnej w Nicei (Musée d’art moderne et d’art contemporain), w skrócie MAMAC, kompletnie do mnie nie przemawia. Większości zgromadzonych tam dzieł w ogóle nie nazwałbym sztuką. Nie znam się na tym w ogóle, ale podobało mi się np. Muzeum Sztuk Pięknych oraz Muzeum Massena. MAMAC to dla mnie – poza kilkoma wyjątkami, zbieranina przypadkowych przedmiotów. Tymczasem w przewodnikach czytałem, że obiekt ten jest wizytówką Nicei, którą trzeba zobaczyć. Jeżeli interesujesz się sztuką współczesną to może być miejsce dla ciebie.
MAMAC wizytówką Nicei?
MAMAC warto zobaczyć przede wszystkim ze względu na ciekawa bryłę obiektu i taras widokowy na jego szczycie. Muzeum składa się z 4 betonowych wież bez okien, zbudowanych na planie kwadratu. Połączono je przeszklonymi korytarzami w kształcie łuków. Gdyby myto szyby, okrywające te przejścia, byłby z nich nawet ładny widok. Niezbyt czysto jest również przed wejściem do obiektu. Prowadzące do niego schody podczas kilku moich wizyt w okolicy, były pełne zbitych butelek po alkoholu i innych śmieci.
W kolekcji muzeum są przede wszystkim dzieła twórców europejskiego Nowego Realizmu (głównie francuskiego), amerykańskiego pop artu i minimalizmu, powstałe po 1950 r. Na pierwszym piętrze znajdziemy wystawy czasowe, a kolejne dwa zajmują ekspozycje stałe. Na samej górze jest zaś taras widokowy, skąd można podziewać Niceę w kierunku wszystkich stron świata.
Wśród autorów znajdziemy takie nazwiska jak:
- Yves Klein,
- Francis Bacon,
- Martial Raysse,
- Sacha Sosno,
- Andy Warhol,
- Alain Jacquet,
- Dennis Oppenheim.
Podobno jest tam również dzieło Igora Mitoraja, niestety nie odnalazłem tegoż.
MAMAC informacje praktyczne
Muzeum otwarto w 1990 r. Jest dostępne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 10 – 18. Bilet wstępu kosztuje 10 euro, ale można też kupić bilet za 20 euro i zwiedzić inne nicejskie muzea w ciągu 7 dni. W obiekcie można robić zdjęcia, ale bez lampy błyskowej.
MAMAC łatwo zlokalizować, bo muzeum stoi zaraz obok Placu Garibaldiego i tuż za brzydkim budynkiem teatru, który jest na końcu Promenady Paillon.
Warto jeszcze wiedzieć, że na parterze budynku mieści się biblioteka publiczna, w której ogrodzie stoi ciekawa rzeźba. To Kwadratowa Głowa (Tête Carrée) z 2001 r., dzieło Sachy Sosno. Ta ogromna kwadratowa głowa zawsze przyciąga uwagę turystów spacerujących w okolicy. Jest też dobrze widoczna z tarasu na dachu MAMAC. Podobnie jak Stare Miasto w Nicei, które leży nieopodal.
Zostaw komentarz