Grasse to miasto na Lazurowym Wybrzeżu nazywane światową stolicą perfum. To tutaj produkuje się kompozycje zapachowe najbardziej znanych kosmetyków. W Grasse kończy się także akcja powieści zekranizowanej jako film Pachnidło.

Niezwykły klimat Grasse udzieli się każdemu turyście odwiedzającemu to miejsce. Kwiaty rosną tu dosłownie wszędzie, a muzea i fabryki perfum są w najważniejszych miejscach miasteczka. Pachnie tu mimozą, jaśminem, kwiatem pomarańczy i różami. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto odwiedzić Grasse będąc na Lazurowym Wybrzeżu to odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!

Dlaczego zapachy i perfumy w Grasse?

Grasse uznawane jest przez niektórych za światową stolicę perfum. Bezsprzecznie jest jednym z najważniejszych punktów na mapie świata kiedy mowa o produkcji zapachów. To tutaj swoje siedziby mają m.in. 3 słynne wytwórnie: Fragonard, Galimard i Molinard. Historia zapachów w mieście sięga XVI w., kiedy to zapanowała moda, a raczej potrzeba walki z odorem powodowanym garbowaniem skór. To właśnie przemysł garbarski był podstawą gospodarki Grasse już od XII w. Z czasem przemysł perfumeryjny zyskał na znaczeniu i wyparł całkowicie garbowanie skór.

Za powstanie nowych zapachów odpowiadają pracujące w Grasse tzw. Nosy – ludzie obdarzeni niezwykle czułym zapachem. Jest ich ok. 50 na całym świecie, a zarabiają min. 15 tys. euro miesięcznie. Stworzenie nowego zapachu zajmuje im nawet 2 lata!

Miasto tak bardzo jest kojarzone z produkcją zapachów, że stało się także miejscem wydarzeń ostatniego rozdziału książki Patricka Suskinda, Pachnidło. Na podstawie tego bestselleru nakręcono później kasowy film hollywoodzki.

Pomnik perfumiarza autorstwa Tomka Kawiaka. Stoi przed Międzynarodowym Muzeum Perfum w Grasse.

Pomnik perfumiarza autorstwa Tomka Kawiaka. Stoi przed Międzynarodowym Muzeum Perfum w Grasse.

Co warto zobaczyć w Grasse?

Stare Miasto jest stosunkowo niewielkie, a spacer jego wąskimi uliczkami jest niewątpliwie przyjemną atrakcją. Nawet bez szczegółowej mapy każdy turysta trafi w końcu na główny Place aux Aires, gdzie znaleźć można prowansalski targ (rano) oraz liczne restauracje. W tym miejscu stoi także okazała fontanna. Zaledwie 3 minuty spaceru dzielą plac od Katedry Notre Dame du Puy. Ten przepiękny wewnątrz prowansalski kościół z XIII w. ma niezwykle surowy charakter. Brakuje tu przepychu znanego z barokowych kościołów. Jego ściany zdobią jednak m.in. 3 okazałe obrazy Rubensa oraz Fragonarda.

W Grasse zmarła znana na całym świecie piosenkarka Edith Piaf. Artystkę pochowano na cmentarzu w Paryżu, a jej piosenki są popularne do dzisiaj na całym świecie.

Tuż za katedrą jest punkt widokowy, gdzie można podziwiać panoramę doliny opadającej w stronę morza. Warto tam zerknąć także na znak informujący o miastach partnerskich. Wśród nich jest polskie Opole.

Wśród licznych atrakcji miasta muszę jeszcze wymienić malutki, ale niesamowicie uroczy Plac de la Poissonnerie leżący także blisko katedry. Można tam coś zjeść w uroczej restauracji pod zadaszeniem przypominającym czasy la Belle Epoque. Nie jest to wyszukane miejsce pod względem dań, ale placyk jest przyjemny. W ogóle w Grasse niestety jest problem ze znalezieniem naprawdę dobrego miejsca na jedzenie.

Restauracja na Place de la Poissonnerie w Grasse

Restauracja na Place de la Poissonnerie w Grasse

Będąc w Grasse warto też odwiedzić:

  • fabrykę i muzeum Perfumerii Fragonard,
  • Międzynarodowe Muzeum Perfum (2 bd. du Jeu de Ballon, czynne w godz. 10 – 19 od kwietnia do września, 10:30 – 17:30 od października do marca, zamknięte we wtorki w okresie zimowym, wstęp 6 euro),
  • Muzeum Sztuki i Historii Prowansji (2 rue Mirabeau, czynne j/w, wstęp bezpłatny),
  • Willę i Muzeum Fragonarda (23 boulevard Fragonard, czynne j/w, wstęp bezpłatny),
  • Muzeum Kostiumów i Biżuterii Prowansalskiej (2 rue Jean Ossola, czynne od pon. do sob. w godz. 10 – 13 i 14 – 18, wstęp bezpłatny),
  • Muzeum Morza (23 Boulevard Fragonard, czynne od pon. do pt. w godz. 14 – 18, wstęp bezpłatny).

Jak dojechać do Grasse?

Z Nicei do Grasse można dojechać autobusem oraz pociągiem. Ten pierwszy ma numer 500 i odjeżdża z przystanku Park Phoenix w Nicei (blisko lotniska), do którego z centrum miasta jeździ tramwaj T2. Autobus dojeżdża do centrum Grasse, podróż trwa 1,5 godziny, a bilet w jedną stronę kosztuje 1,50 euro. Jeśli wybierzesz pociąg dojedziesz nieco szybciej, bo w godzinę i 7 minut, ale bilet w jedną stronę kosztuje aż ok. 10 euro!

Produkcja perfum Fragonard w fabryce w Grasse

Produkcja perfum Fragonard w fabryce w Grasse

Warto wiedzieć, że dworzec kolejowy w Grasse jest w dolinie, u podnóża Starego Miasta zbudowanego znacznie wyżej. Nie polecam pieszej wycieczki pod górę, bo zwyczajnie może zabraknąć sił na zwiedzanie i przyjemności ze spaceru po tym ładnym miasteczku. Żeby temu zaradzić wystarczy wsiąść w autobus miejski, którego przystanek znajduje się bezpośrednio przed dworcem kolejowym. Podróż trwa kilka minut, a bilet kosztuje 1,50 euro (do kupienia u kierowcy). Wysiąść można dokładnie przy muzeum Perfumerii Fragonard.

Do Grasse dojedziesz także samochodem w ok. 50 min. W takim przypadku najlepiej zaparkować na nieco ciasnym parkingu tuż obok Perfumerii Fragonard i Starego Miasta (Parking Indigo Grasse Honoré Cresp) lub po drugiej stronie centrum, przy informacji turystycznej (Parking Notre Dame Des Fleurs).