Zaledwie kilka kilometrów od Nicei znajduje się fort Mont Chauve – jeden z obiektów tzw. Małej Linii Maginota. Zbudowany na wysokości 853 m n.p.m. zapewnia widok na całą Zatokę Aniołów. Najlepsze jest jednak to, że pierwsze 500 metrów trasy można pokonać miejskim autobusem za 1,50 euro. 

Tym razem naszą wędrówkę rozpoczynamy wsiadając do tramwaju linii T1 w Nicei. Wybieramy się w kierunku „Henri Sappia” i wysiadamy na przystanku „Comte de Falicon”, gdzie czeka nas przesiadka na autobus linii 76. Aby do niego dotrzeć musimy przejść przez bazar i iść pod górkę na „Avenue de Gairaut”, to ok. 150 metrów. Po drodze jest znak na Aspremont, który pomoże zlokalizować miejsce postoju autobusu.

Ponieważ skasowany wcześniej bilet jest ważny przez 74 minuty i umożliwia przesiadki, przy odrobinie szczęścia dojedziemy dzięki niemu aż do celu – miejscowości Aspremont. Podróż trwa niecałe 20 minut i pozwala pokonać pierwsze 500 metrów wzniesienia.

Kamienice w Aspremont

Kamienice w Aspremont

Dojeżdżając do Aspremont możemy wysiąść na zakręcie, 200 metrów przed miasteczkiem i od razu wejść na szlak. Warto jednak dojechać do centrum, by chociaż chwilę popodziwiać stare kamieniczki i ciekawy układ miasta. Stare Aspremont znajduje się na samym czubku wzniesienia, które zabudowano dookoła.

Możemy już wrócić drogą, którą przyjechaliśmy i rozpocząć wędrówkę do fortu Mont Chauve. Trasa rozpoczyna się na ulicy „Chemin de Campoun”. Po 3 minutach dotrzemy do kortów tenisowych, gdzie musimy dokonać wyboru drogi wejścia na szczyt. Możemy pójść prosto lub ostro skręcić w prawo i iść dalej wytyczoną drogą. Ta droga będzie prostsza i wiedzie dookoła góry.

Niezależnie od dokonanego wyboru warto przyglądać się mijanej roślinności. Rośnie tu bowiem tymianek, rozmaryn i liść laurowy.

Widok na Zatokę Aniołów z fortu Mont Chauve

Kiedy w końcu dotrzemy do fortu, warto przede wszystkim odpocząć i podziwiać zapierające dech widoki. Widać stąd Włochy po lewej, cała Niceę i Zatokę Aniołów na wprost, a po prawej wzrok sięga aż do gór zasłaniających Cannes. Podobno przy dobrej widoczności można też dostrzec Korsykę.

Fort Mont Chauve wchodzi w skład „Séré de Rivières system” – linii fortyfikacji francuskich budowanych od 1874 roku i użytych po raz pierwszy podczas Pierwszej Wojny Światowej. Obiekty powstałe na południu Francji, w rejonie Lazurowego Wybrzeża nazywa się także “Małą Linią Maginota”. Fort Mont Chauve został zbudowany w latach 1885 – 1888 i zachował się w dobrym stanie. Na co dzień nie jest udostępniony zwiedzającym, ale sądząc po zdjęciach dostępnych w internecie można do niego wejść. Zapewne wystarczy obejść obiekt, by znaleźć jakieś przejście. Z uwagi na swoją lokalizację fort jest miejscem instalacji licznych anten. Swoje systemy ma tam m.in. lotnisko w Nicei i sejsmolodzy.

Czas ruszać w dalszą drogę. Najpierw trzeba jednak podjąć kolejną decyzję. Możemy wrócić do Aspremont i stamtąd do Nicei zjechać autobusem lub piechotą zejść z góry nawet do samego morza. Pierwszy wybór pozwala obejść całą górę lub wrócić tą samą drogą.

Na szczycie Mont Chauve

Na szczycie Mont Chauve

Drugi wybór prowadzi śladem mojej wycieczki z 2014 i trzeba wiedzieć, że zejście jest dość wyczerpujące. Przede wszystkim dlatego, że trasa nie jest w ogóle osłonięta. Nie ma drzew i niczego, co mogłoby rzucić choć trochę cienia. Dlatego warto pamiętać o zabraniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym, nakrycia głowy i koniecznie czegoś do picia. Do przejścia jest ok. 8 – 10 km (zależne od końca wędrówki), a większość trasy jest kamienista. Twoje stawy z pewnością dadzą o sobie znać.

Tę niełatwą trasę wykorzystują kolarze górscy, którzy pokonują ją w ramach zawodów „La Transvesubienne”. Miałem szczęście schodzić szlakiem właśnie w czasie ich zjazdów. Zobacz nagrany przeze mnie film:

Ostatni odcinek wędrówki prowadzi przez gaj oliwny (jest tam punkt czerpania wody) aż do asfaltowej drogi. Wystarczy nią przejść ok. 500 m by dotrzeć do przystanku autobusowego.

Od teraz stojąc na długim i szerokim bulwarze Gambetta w Nicei i spoglądając w głąb lądu możesz śmiało mówić “zdobyłem/am ten szczyt widoczny w oddali” ;-).

  • Poziom trudności: średnia
  • Czas wycieczki: 5 – 6 h z dojazdem, zwiedzaniem Aspremont oraz zejściem pieszym
  • Odległość: ok. 12,5 km
  • Różnica wysokości: ok. 830 m