Spędzając wakacje w Nicei warto korzystać z samochodów elektrycznych Auto Bleue. Ich wypożyczalnie są prawie na każdym rogu, a samochód rezerwuje się przez internet. Dojechać nim można do wszystkich atrakcji w promieniu ok. 60 km.

Ten artykuł może nie być aktualny. Strona internetowa usługi kieruje do informacji o możliwości ładowania własnych samochodów, a nie wypożyczania aut elektrycznych w Nicei.

Auto Bleue to wypożyczalnia samochodów elektrycznych w Nicei. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób chcących szybko skorzystać z samochodu osobowego, a także niewielkich dostawczych. Do dyspozycji jest ponad 200 samochodów na 60 parkingach. Mieszkańcy używają ich np. kiedy chcą zrobić większe zakupy lub przeprowadzić się do innego mieszkania. Miejski samochód pomoże również zwiedzić liczne atrakcje Lazurowego Wybrzeża w okolicach. Wypożyczalnia rowerów miejskich w Nicei i samochody elektryczne to dwa ogromne plusy zachęcające do wybrania Nicei na bazę wypadową podczas wakacji.

Wypożyczalnia Auto Bleue – samochody elektryczne w Nicei

Jeżeli podczas pobytu w Nicei planujesz skorzystać z samochodu elektrycznego, najpierw zarejestruj się na stronie usługi: auto-bleue.org. Warto to zrobić znacznie wcześniej, bo pocztą dostaniesz dokumenty i kartę dostępu do samochodów. Pakiet można też odebrać osobiście w Nicei, ale zawsze to dodatkowa czynność do wykonania. Rejestracja w systemie jest stosunkowo prosta, a najważniejsze jej kroki to przesłanie skanu prawa jazdy (polskie też akceptują) i podanie danych karty kredytowej. Wszystko załatwisz przez internet.

Kiedy już masz konto i kartę – klucz, możesz wypożyczyć dowolny samochód (o tym niżej). Największe zalety tej usługi to:

  • nie musisz stać w kolejce po odbiór kluczy w wypożyczalni samochodów (co w Nicei jest normą),
  • płacisz za godzinę jazdy, a nie całą dobę,
  • nie płacisz za paliwo, bo samochód jest elektryczny,
  • możesz odwiedzić wszystkie atrakcje w promieniu ok. 60 km od Nicei (czyli dojedziesz spokojnie do Monte Carlo, Cannes, Antibes i wielu innych miast Lazurowego Wybrzeża). Niestety nie dojedziesz tym autem, by zobaczyć kanion Verdon lub Saint-Tropez

Zalet jest całkiem sporo, a koszt wynajmu zależy od wybranej taryfy. Jest ich kilka, więc nie będę tutaj opisywał każdej szczegółowo. Trzeba wiedzieć przede wszystkim, że samochód należy oddać w miejscu, z którego się wypożyczyło (taryfa ZEN) lub na innej stacji (taryfa FLEX). Niektóre auta można wypożyczyć tylko po rezerwacji online min. 20 min wcześniej, a inne wziąć od razu z ulicy. Do dyspozycji są samochody: Renault ZOE, Peugeot iOn, Berlingo Citroen, Peugeot Partner (także z miejscem dla osoby na wózku) oraz MIA.

Ja za korzystanie z Auto Bleue płacę 9 euro za godzinę (taryfa podstawowa), a opłata rejestracyjna jest jednorazowa i kosztowała mnie 24 euro. Gdybym używał systemu częściej, koszt godziny byłby znacznie niższy. Ceny zależą też od pory dnia – można np. skorzystać z promocji porannych, wieczornych i kupić pakiety godzin.

Jak wypożyczyć samochód elektryczny w Nicei?

Wypożyczenie samochodu, a raczej jego odebranie ze stacji jest nieco pracochłonne. Trzeba przede wszystkim otworzyć wybrane wcześniej auto kartą, a następnie sprawdzić, czy nie jest nigdzie uszkodzone. Oznacza się to w systemie na wyświetlaczu wewnątrz auta. Ta czynność zajmuje chwilę, ale pierwsze 10 minut nie jest liczone do czasu wynajmu. Samo odpalenie pojazdu to kliknięcie przycisku START. Teraz wystarczy już tylko zapiąć pasy i wcisnąć pedał gazu. Byle nie do dechy, bo samochody elektryczne przyspieszają całkiem dynamicznie ;). Należy się też oczywiście przestawić na nieco inną obsługę auta, także z powodu braku skrzyni biegów (wygląda podobnie jak automatyczna), ale przyjemność z jazdy i możliwość dotarcia w piękne zakątki jest tego warta.

Wypożyczenie samochodu na 3 godziny, by wieczorem podziwiać Monako z Głowy Psa kosztowało mnie 21 euro. Auto oddaliśmy z bateriami naładowanymi w 70%, bo mnóstwo energii odzyskaliśmy zjeżdżając z wysokiej góry.

Przy oddawaniu pojazdu należy pamiętać o jego podłączeniu do ładowarki. Zapominalskim naliczane są kary. Mi naliczono je dwa razy, mimo podłączenia auta, ale uznano późniejsze reklamacje i zwrócono pieniądze.

Na koniec jeszcze kilka przydatnych informacji związanych z systemem:

  • jeżeli oddasz auto wcześniej, niż o wyznaczonej godzinie, za niewykorzystane minuty pobiorą tylko połowę kwoty;
  • samochody są klimatyzowane, co oczywiście jest niezbędne latem, ale klimatyzacja pobiera bardzo dużo prądu. Można jednak sporo odzyskać podczas hamowania lub zjazdu z licznych wzniesień;
  • samochody mają wbudowane nawigacje, które ułatwiają także powrót do zaprogramowanej stacji wypożyczenia;
  • w każdym aucie jest wbudowany system komunikacji z obsługą klienta – przydatny w sytuacjach awaryjnych;
  • jeżeli wiesz, że nie oddasz auta w terminie, trzeba skontaktować się z obsługą. Jeśli nie ma kolejnych rezerwacji na ten pojazd, mogą przedłużyć twoją. Późniejsze oddanie auta bez uprzedzenia skutkuje naliczeniem podwójnej opłaty.

Osobiście jestem bardzo zadowolony z samochodów elektrycznych w Nicei. Jeżeli korzystałeś/aś z Auto Bleue lub masz dodatkowe pytania – zapraszam do komentowania poniżej!

Zobacz także: Wypożyczalnia samochodów Nicea (spalinowych)