Saint Maximin to miejscowość, do której przybywają pielgrzymi z całego świata. W okazałej bazylice znajdują się tu relikwie św. Marii Magdaleny, która według legendy miała zostać pochowana właśnie w tym miejscu.

Saint Maximin (wł. Saint-Maximin-la-Sainte-Baume) to miejscowość prowansalska położona tuż obok autostrady A8 niedaleko Marsylii (zjazd 34). Przyciąga turystów i pielgrzymów z całego świata za sprawą grobu Marii Magdaleny, na miejscu którego wybudowano okazałą bazylikę. W jej kryptach znajdują się obecnie relikwie świętej – jej czaszka.

Saint Maximin i relikwie św. Marii Magdaleny

Zgodnie z przekazami religijnymi i miejscowymi legendami, po ukrzyżowaniu Jezusa Maria Magdalena wraz z niektórymi jego uczniami udała się na Prowansję szerzyć wiarę. Oddała się jednak kontemplacji w grocie Sainte Baume położonej ok. 20 km od Saint Maximin, a kiedy jej życie dobiegało kresu, wróciła do miasta. Tam przyjęła komunię z rąk Maximina, od którego nazwano miejscowość. Po śmierci Marii Magdaleny pochowano ją w miejscu, w którym obecnie stoi bazylika. Obiekt jest doskonale widoczny z autostrady na trasie Nicea – Marsylia.

Dziedziniec dawnego klasztoru Dominikanów w Saint Maximin, tuż obok bazyliki św. Marii Magdaleny.

Dziedziniec dawnego klasztoru Dominikanów w Saint Maximin, tuż obok bazyliki św. Marii Magdaleny.

Bazylika Marii Magdaleny w Saint Maximin to gotycki kościół budowany od XIII do XVI w., którego faktycznie nie ukończono. Budowę przerwała epidemia dżumy na Prowansji. Wewnątrz znajduje się krypta z relikwiami Marii Magdaleny. To jej czaszka umieszczona w zdobnym relikwiarzu. Z kolei nad wejściem do bazyliki wiszą oryginalne organy zbudowane na początku XVIII w. Wejście do świątyni i krypty jest darmowe.

Sarkofag świętej oraz 3 inne zostały zakopane w I w.n.e., aby uchronić je przed profanacją najeźdźców, m.in. Saracenów. Dopiero w XIII w. odszukano je i wydobyto na polecenie Karola, ówczesnego hrabiego Prowansji. On także zlecił budowę bazyliki w Saint Maximin.

Wraz z bazyliką powstał klasztor, w którym przez 700 lat mieszkali Dominikanie. Obecnie w obiekcie jest hotel z ogrodem i restauracją w środku. Można tam wejść przez biuro informacji turystycznej, które znajduje się tuż za budynkiem merostwa. Ten z kolei stoi zaraz obok bazyliki.

Ciekawe informacje uzupełniające o Mari Magdalenie i jej pobycie na Prowansji można znaleźć na stronie jasnagora.com.

Wszystkie miejsca opisane na tej stronie możesz łatwo zlokalizować na mapie Lazurowego Wybrzeża i Prowansji.